M.A.Rek» registrace: 14.10.2018 » 64, muž
» vzkaz
» děl: 704 |
Komentáře k dílům uživatele :
28.12.2019 - 14:21
M.A.Rek: matousekKkrejca: Děkuju. :O)
|
28.12.2019 - 14:16
matousekKkrejca: ST*
|
28.12.2019 - 10:00
M.A.Rek: Kajuta: Děkuju.
|
28.12.2019 - 09:59
M.A.Rek: ttragelaf: I já děkuju za podnětnou a rozsáhlou diskusi. :O)
|
27.12.2019 - 23:52
Kajuta: tiché ST...
|
27.12.2019 - 22:55
Gándhí: STřídavě vyvrhelské porozumnění...
|
27.12.2019 - 20:07
ttragelaf: … už mi to myslí pomalu:
3 evangelia jsou psána prostým jazykem korespondence běžným jazykem 1 evangelium si naběhlo do mytického nádechu zjevení je psáno jazykem mytologie |
27.12.2019 - 16:31
ttragelaf: ještě jsem si, s dovolením,
vzpomněl na skvělou JANU HLAVÁČOVOU Jakoby Jaroslav Vrchlický psal hlavní role jen jí: https://www.youtube.com/watch?v=ncjP7V4hSzo DRAHOMÍRA.... drama boje pohanských bohů s nově příchozím nezobrazitelným nepojmenovatelným a jinak zjeveným Bohem všechna politika i lidské utrpení tam jsou |
27.12.2019 - 15:29
ttragelaf: pohádka JE realita
.... je velice těžké k k této realitě dospět jsou reality, které nelze hmatat: křivda, ponížení, nesvoboda...lež, pravda jak se podívám na pravdu ? na obraz ? na báseń ? tam ji nikdy neuvidím pravda je děj pokud by pohádka nebyla realita pak by neplatilo nic slovy NIC !!! z toho co kdy bylo publikováno na libres.cz jejími autory) ... všichni - opravdu všichni tady vyslovují v různých podobách touhu po krásnu, harmonii, spravedlnosti Kde by to vzali jinde než z dávných pohádek ? Tak silná je to pravda, že o ní ani nevíme. _____......--------- ...1......2......3..... 1, 2, 3 = roviny náhledu myslím, že nabízíš rovinu 2 (to jest, že vlk žere karkulku i s rumem - to není možné) rovina 2 slouží jako obrazné vyjádření vztahů, které se vyjeví při jednání osob a v ději --- na rovině 3 jako oblouk, který nestvořil člověk svou koncepcí pohádky, ale jako oblouk, který byl lidmi odečten z povahy a náhledu světa ----- jako oblouk chtěný a hodný dosahování a kterýžto oblouk nelze předmětně popsat --- musí vyplynout jako nevyřčené ale protože je to velmi náročné tak to pozitivistická kritika popisuje jako boj dobra a zla a vítězství dobra.... to je ta rovina 3 mýtus ale není pohádka a to přesně nevím, jestli evangelium je mýtus asi není ale i kdyby byl nelze ho "vycpat" pohádkami Vánoce nejsou jen radost je to vážná věc se vším všudy dříve i nyní i na věky věků jako Shakespearova divadelní hra 2. slunovrat je slovanským svátkem ale vánoce jsou událostí která koření v Palestině kde svátky slunovratu nebyly časové umístění vánoc do doby středoevropského slunovratu je shoda okolností například Etiopie je nejstarší křes´tanskou zemí Afriky a nějaký slunovrat je tam nezajímá teorii o substituci Slunovratu Vánocemi přinesla marxistická kulturní "filosofie" a jistě rozumím, že pro nekřes´tanské a sekulární lidi může být pojetí Vánoc úplně jiné - ale nelze nikomu nic nalhávat, je to průhledné ta substituce Slunovratu Vánocemi a zpětně Vánoc Slunovratem není záležitost christianizace střední Evropy ............................je to záležitost 20. století díky za diskusi |
27.12.2019 - 15:05
M.A.Rek: ttragelaf:
pohádka obecně ..............není nikdy lež Asi jo, pohádka by byla lží, pokud bychom ji brali jako realitu. To je jako u těch slibů. A jak nahlížím na samotné Vánoce, to už jsem zmínil vloni: https://www.libres.cz/dilo/147770-ten-tajemny-svatek/ |
27.12.2019 - 14:55
ttragelaf: vánoce nejsou pohádka
patří do jiné kategorie velkých příběhů nesouvisí s politikou ani ideologií její kořeny jsou teologico náboženské a z tohoto popisného hlediska jde o mýtus ale nejsem si tím zcela jistý teenager při tom na politiku ani ideologii nevzpomene ...jde o náhlé vyprázdnění pohádka obecně ..............není nikdy lež tato premisa je podstatná a určující |
27.12.2019 - 14:46
M.A.Rek: ttragelaf: Díky za přečtení i komentář.
Ano, dá se s tím souhlasit. Pohádka je lež (i Vánoce jsou pohádka). Ale krásná lež. A chtěná lež. Kdy alespoň ve lži, a na chviličku zvítězí dobro nad zlem. A není to lež tak nebezpečná jako třeba předvolební sliby. A proto, ač autor Nepohádky, volím pohádky před pohádkovými sliby zel vítězících nad dobrem. |
27.12.2019 - 14:35
ttragelaf: Je v dnešní době risk točit pohádku?
Pohádka jako žánr se do určité míry vyčerpala. Dneska jsme zvyklí na tempo filmu a množství děje. A to dneska dokáže už jenom fantasy. Zatímco v Pánovi prstenů máme mapy, pohádka už se odehrává jen za sedmero horami. Dneska je kino drahé, takže chcete mít za 2 hodiny hodně děje. Proto jsou pohádky nastavované vtípky, písničkami. Kamil Fila, fimový publicista a pedagog Konec konců, každý teenager ve 12ti letech s hrůzou zjistí, že vánnoce pojímané jako radost pro děti - byla lež. ST |
27.12.2019 - 11:58
M.A.Rek: Kapka: Pohádkové děkuju. :O)
|
27.12.2019 - 11:58
M.A.Rek: vavaoko: Děkuju za návštěvu. Jo, típání taky jde, ale to mi spíš evokuje vajgla. Dobré je taky chirurgické tnitkáni. :O)
|
27.12.2019 - 10:40
Kapka: ST
|
27.12.2019 - 10:08
vavaoko: Já jsem znal "típání". Tíkání je také fajn. Ono záleží na každém, co slyší.
ST |
26.12.2019 - 21:08
M.A.Rek: Tara: Ringo: Díky Vám za nakouknutí. Sloveso tíknout jsem poprve zaregistroval asi před pětatřiceti lety a hned mne okouzlilo. Bylo to v písničce K horám Mikiho Ryvoly. To je Pan Básník! Takže, Ringo, odpáře.
Usnula řeka a usnula kytara, jenom pták ze spaní tikne. Dohořel oheň a docela poslední jiskra už do noci blikne. Do ticha sova houká, vím, že vítr spí, ze spaní si brouká v křovinách a sní až ráno. Uteče mlha a uteče tma, slunce zažene šedivý stíny, na louce v trávě se zatřpytí rosa a odplaví poslední splíny. Dál k horám lesy půjdu, vím, že čekají až nahoře se zastavím, na vždycky se zastavím... A tíknutí už jsem před rokem použil i zde: https://www.libres.cz/dilo/147132-atlantida/ |
26.12.2019 - 19:31
Ringo: Poprvé v životě jsem se setkal se slovesem tíknout. Tuto zásluhu ti už nikdo neodpáře...tedy lépe řečeno nevezme.
„a v nepohádkách princ princeznu políbením již nikdy neprobudí.“ V reálném životě může možná naopak nastat i případ, kdy (asi spíše) žena po polibku muže, který podceňuje ústní hygienu a preferuje alkoholické nápoje, padne do mdlob. |
26.12.2019 - 19:12
Tara: Zvláště za neotřelý rým tíkne/kvíkne :-)
ST |


