M.A.Rek

» registrace: 14.10.2018
» 64, muž
» děl: 704
» komentářů: 5815 / 6194
Komentáře k dílům uživatele :
28.12.2019 - 14:21
M.A.Rek: matousekKkrejca: Děkuju. :O)
28.12.2019 - 14:16
28.12.2019 - 10:00
M.A.Rek: Kajuta: Děkuju.
28.12.2019 - 09:59
M.A.Rek: ttragelaf: I já děkuju za podnětnou a rozsáhlou diskusi. :O)
27.12.2019 - 23:52
Kajuta: tiché ST...
27.12.2019 - 22:55
Gándhí: STřídavě vyvrhelské porozumnění...
27.12.2019 - 20:07
ttragelaf: … už mi to myslí pomalu:

3 evangelia jsou psána prostým jazykem
korespondence běžným jazykem
1 evangelium si naběhlo do mytického nádechu
zjevení je psáno jazykem mytologie
27.12.2019 - 16:31
ttragelaf: ještě jsem si, s dovolením,
vzpomněl na skvělou

JANU HLAVÁČOVOU

Jakoby Jaroslav Vrchlický
psal hlavní role
jen jí:

https://www.youtube.com/watch?v=ncjP7V4hSzo

DRAHOMÍRA.... drama boje pohanských bohů
s nově příchozím
nezobrazitelným
nepojmenovatelným
a
jinak zjeveným Bohem

všechna politika
i lidské utrpení
tam jsou
27.12.2019 - 15:29
ttragelaf: pohádka JE realita
.... je velice těžké
k k této realitě dospět

jsou reality, které nelze hmatat:
křivda, ponížení, nesvoboda...lež, pravda

jak se podívám na pravdu ?
na obraz ?
na báseń ?

tam ji nikdy neuvidím
pravda je děj

pokud by pohádka
nebyla realita
pak by neplatilo
nic

slovy
NIC !!!

z toho
co kdy bylo publikováno
na

libres.cz jejími autory)
... všichni - opravdu všichni
tady vyslovují v různých podobách
touhu po krásnu, harmonii, spravedlnosti

Kde by to vzali jinde než z dávných pohádek ?
Tak silná je to pravda, že o ní ani nevíme.







_____......---------

...1......2......3.....


1, 2, 3 = roviny náhledu

myslím, že nabízíš rovinu 2
(to jest, že vlk žere karkulku
i s rumem - to není možné)
rovina 2 slouží jako obrazné
vyjádření vztahů, které se vyjeví
při jednání osob a v ději --- na rovině 3

jako oblouk, který nestvořil
člověk svou koncepcí pohádky,
ale jako oblouk, který byl lidmi
odečten z povahy a náhledu světa
----- jako oblouk chtěný a hodný dosahování

a kterýžto oblouk nelze předmětně popsat
--- musí vyplynout jako nevyřčené


ale protože je to velmi náročné
tak to pozitivistická kritika
popisuje jako

boj dobra a zla
a vítězství dobra.... to je ta rovina 3


mýtus ale není pohádka
a to přesně nevím, jestli
evangelium je mýtus

asi není
ale i kdyby byl

nelze ho "vycpat" pohádkami

Vánoce nejsou jen radost
je to vážná věc se vším všudy

dříve i nyní i na věky věků

jako Shakespearova divadelní hra


2.

slunovrat je slovanským svátkem
ale

vánoce jsou událostí
která koření v Palestině
kde
svátky slunovratu nebyly

časové umístění vánoc
do doby středoevropského
slunovratu
je shoda okolností

například Etiopie je
nejstarší křes´tanskou
zemí Afriky a nějaký slunovrat
je tam nezajímá

teorii o substituci Slunovratu
Vánocemi přinesla marxistická
kulturní "filosofie"

a jistě rozumím, že pro nekřes´tanské
a sekulární lidi může být pojetí Vánoc
úplně jiné - ale nelze nikomu nic nalhávat,
je to průhledné

ta substituce Slunovratu Vánocemi
a
zpětně Vánoc Slunovratem

není záležitost christianizace
střední Evropy
............................je to záležitost 20. století




díky za diskusi
27.12.2019 - 15:05
M.A.Rek: ttragelaf:
pohádka obecně
..............není nikdy lež

Asi jo, pohádka by byla lží, pokud bychom ji brali jako realitu. To je jako u těch slibů.

A jak nahlížím na samotné Vánoce, to už jsem zmínil vloni:
https://www.libres.cz/dilo/147770-ten-tajemny-svatek/
27.12.2019 - 14:55
ttragelaf: vánoce nejsou pohádka

patří do jiné kategorie
velkých příběhů

nesouvisí s politikou ani ideologií
její kořeny jsou teologico náboženské
a z tohoto popisného hlediska
jde o

mýtus

ale nejsem si tím zcela jistý

teenager při tom na politiku
ani ideologii nevzpomene

...jde o náhlé vyprázdnění

pohádka obecně
..............není nikdy lež

tato premisa je podstatná
a určující
27.12.2019 - 14:46
M.A.Rek: ttragelaf: Díky za přečtení i komentář.

Ano,
dá se s tím souhlasit.
Pohádka je lež
(i Vánoce jsou pohádka).
Ale krásná lež.
A chtěná lež.
Kdy alespoň ve lži,
a na chviličku
zvítězí dobro nad zlem.
A není to lež tak nebezpečná
jako třeba předvolební sliby.
A proto,
ač autor Nepohádky,
volím pohádky
před pohádkovými sliby
zel vítězících nad dobrem.
27.12.2019 - 14:35
ttragelaf: Je v dnešní době risk točit pohádku?

Pohádka jako žánr se do určité míry vyčerpala. Dneska jsme zvyklí na tempo filmu a množství děje. A to dneska dokáže už jenom fantasy. Zatímco v Pánovi prstenů máme mapy, pohádka už se odehrává jen za sedmero horami. Dneska je kino drahé, takže chcete mít za 2 hodiny hodně děje. Proto jsou pohádky nastavované vtípky, písničkami.

Kamil Fila, fimový publicista a pedagog


Konec konců, každý teenager ve 12ti letech
s hrůzou zjistí, že vánnoce pojímané jako radost
pro děti - byla lež.


ST
27.12.2019 - 11:58
M.A.Rek: Kapka: Pohádkové děkuju. :O)
27.12.2019 - 11:58
M.A.Rek: vavaoko: Děkuju za návštěvu. Jo, típání taky jde, ale to mi spíš evokuje vajgla. Dobré je taky chirurgické tnitkáni. :O)
27.12.2019 - 10:40
Kapka: ST
27.12.2019 - 10:08
vavaoko: Já jsem znal "típání". Tíkání je také fajn. Ono záleží na každém, co slyší.
ST
26.12.2019 - 21:08
M.A.Rek: Tara: Ringo: Díky Vám za nakouknutí. Sloveso tíknout jsem poprve zaregistroval asi před pětatřiceti lety a hned mne okouzlilo. Bylo to v písničce K horám Mikiho Ryvoly. To je Pan Básník! Takže, Ringo, odpáře.

Usnula řeka a usnula kytara,
jenom pták ze spaní tikne.
Dohořel oheň a docela poslední
jiskra už do noci blikne.
Do ticha sova houká, vím,
že vítr spí,
ze spaní si brouká
v křovinách
a sní
až ráno.

Uteče mlha a uteče tma, slunce
zažene šedivý stíny,
na louce v trávě se zatřpytí rosa
a odplaví poslední splíny.
Dál k horám lesy půjdu, vím,
že čekají
až nahoře se zastavím,
na vždycky se zastavím...

A tíknutí už jsem před rokem použil i zde: https://www.libres.cz/dilo/147132-atlantida/
26.12.2019 - 19:31
Ringo: Poprvé v životě jsem se setkal se slovesem tíknout. Tuto zásluhu ti už nikdo neodpáře...tedy lépe řečeno nevezme.

„a v nepohádkách
princ princeznu políbením
již nikdy neprobudí.“

V reálném životě může možná naopak nastat i případ, kdy (asi spíše) žena po polibku muže, který podceňuje ústní hygienu a preferuje alkoholické nápoje, padne do mdlob.
26.12.2019 - 19:12
Tara: Zvláště za neotřelý rým tíkne/kvíkne :-)
ST
1 ... 140|141|142|143|144|145|146|147|148 ... 310

© 2011 - 2026 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku