Otázky o lidech, robotech a tak ...

protože jako správný coviďák, nemůžu lehce spát, moje hlava jede … a je plná dotazů bez odpovědí ...
Tři zákony robotiky vznikli v literatuře, stejně jako pojem robot …
V původní podobě zněli takto:
1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním, nebo druhým zákonem.

Já jsem se prvně setkala s těmito zákony díky oponentovi mé diplomové práce. Teď se tyto pojmy znovu vynořili, díky jednomu seriálu. A protože jako správný coviďák, nemůžu lehce spát, moje hlava jede … a je plná dotazů bez odpovědí ...

Je vůbec možné ještě vymyslet příběh, který by tyto zákony obsahoval a nebyl jen opakováním již známých příběhů ? Už jsou příběhy, kdy tyto zákony, roboty nemají – přece jen, robot je primárně mechanický výtvor člověka – a jak známe lidi, že jsou schopni ničit prostředí sobě i jiným živým tvorům a taky, že téměř všechny vynálezy byli použity ve vojnách a vojenské technice – jsou tyto příběhy navíc bohužel mnohem pravděpodobnější ...

Je vůbec možné vymyslet příběh, který by tyto zákony robotiky obsahovala a zároveň neřešil problém jak málo lidí doopravdy žije podle „Kantovho vzorce lidskosti“ ?

Je vůbec možné vymyslet příběh o robotech, který by nezasahoval do filozofie a nezačal zahrnovat úvahy o definici – co je to vlastně člověk ? Co je robot ?

Kolik lidí dnes používá slovo android v souvislosti s mobily a jejich operačním systémem a zároveň si uvědomí původní význam slova ? Android v původním slova smyslu je robot, který vypadá a chová se jako člověk.

Co je vlastně seběuvědomování? A kdyby se takový humanoidní robot dostal do stavu sebeuvědomění, jako v příběhu z mého seriálu, kde byl do syna, kterému zemřel mozek – implantován do mozku čip, ale tělo včetně srdce mu zůstalo, byl by takový tvor schopný třeba meditace nebo kultivace tzv. 6 ctností srdce (vděčnost, odpuštění, pokora, pochopení, soucit, statečnost/odvaha) ?

Jsou tyhle ctnosti vlastní jen lidem ? Co jiné světelné bytosti ? A nejsou právě tyto ctnosti a schopnost tyto ctnosti kultivovat, to co lidi odlišuje od zvířat ?

Proč si tolik lidí narcisticky zakládá na tom, že ho/jí od zvířat rozlišuje schopnost myslet ? Proč si tolik lidí neuvědomuje, jak jsou lehce manipulovatelní skrze tzv. plazí mozek, stačí nasimulovat vhodné podmínky ? Že skrze tyhle manipulace jsou lidi vlastně jako roboti?

Jsme lidi náhoda evoluce? Boží stvoření? Nebo jen hodně vymakaní bioroboti – pokusní tvorové jiných ještě vymakanějších bytostí ?

A zaleží vůbec na tom, jestli jsme lidi nebo roboti ? Pokud máme schopnost kultivovat ctnosti srdce, není nejdůležitější dospět k tomu, že je začneme vědomě kultivovat?
Tipů: 4
» 25.09.22
» komentářů: 8
» čteno: 153(7)
» posláno: 0


» 25.09.2022 - 14:53
Ad Kant vzorec lidskosti - tohle mám k tomu uloženo v mobilu v poznámkách ... :
Kantův Vzorec lidskosti nepopisuje jen naše morální cítění špatného; vysvětluje také dospělácké ctnosti, ty činy a chování, které jsou správné samy o sobě. Čestnost je správná, protože je to jediná forma komunikace, která nevyužívá lidi pouze jako prostředky. Odvaha je správná, jelikož činy bez odvahy znamenají, že jednáte s ostatními nebo se sebou jako s prostředky k potlačení vašeho strachu. Pokora je správná, protože pád do slepé jistoty znamená, že jednáte s lidmi jako s prostředky vedoucími k vašim cílům.

Pokud by mělo existovat jednotné pravidlo k připsání všeho žádoucího lidského chování, pak by Vzorec lidskosti pravděpodobně splňovat všechna kritéria. Ale je zde jedna pěkná věc: na rozdíl od ostatních morálních systémů a zákonů Vzorec lidskosti nespoléhá na naději.

Kant porozuměl tomu, že existuje zásadní spojení mezi naším respektem ke své vlastní osobě a respektem ke světu. Způsob, jakým na sebe vzájemně působíme se svojí duší, je předlohou, jak budeme interagovat s ostatními; nastane jen malý pokrok ve vztahu k ostatním, dokud neuděláme pokrok sami se sebou.

Vzorec lidskosti má dominový efekt: vaše zlepšená schopnost být sám k sobě upřímný posílí vaši upřímnost k ostatním, a vaše upřímnost k ostatním je ovlivní, aby byli více upřímní k sobě, což jim pomůže k většímu růstu a vyzrálosti.
» 25.09.2022 - 14:55
V tibetštině existuje slovo jetangčhe
Je - znamená "úplně, zcela"
tangčhe - "vyčerpání"
Dohromady to znamená "úplné vyčerpání" resp. "znechucení"
Míní se tím zkušenost naprosté bezvýchodnosti, vzdání se vší naděje, což je nesmírně důležitý bod. Je to začátek začátku. Pokud se nevzdáme nadějí - být někde, kde je lépe, být někým lepším, než jsme - nikdy se neuvolníme a nesmíříme s tím, kde jsme a kdo jsme.
"Když ztrácíme půdu pod nohama - rady od srdce pro těžké chvíle" Pema Čhödrön
» 25.09.2022 - 15:03
Naděje není přesvědčení, že něco dopadne dobře, nýbrž jistota, že něco má smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.
Václav Havel
» 27.09.2022 - 09:09
Filozofie je umění,říci jednoduchou myšlenku celou knihou.Co se týká robotů,inteligence je obsažená ve všem,co nás obklopuje,i v bramborové nati,pouze má jinou formu,kterou nedokážeme uchopit.
Někdy přílišné přemýšlení překáží šťastnému žití.
» 27.09.2022 - 09:45
j.m.:
být amébou už nám nepřísluší
máme možná trochu na víc
ruce, nohy
srdce z ementálů
a psí duši
» 23.11.2022 - 21:48
https://www.youtube.com/watch?v=h3l4qz76JhQ

sám jsem to teda ještě nezkoušel :)

https://www.youtube.com/watch?v=WXuK6gekU1Y&t=3801s

a todle jsem myslim ještě nedokoukal, ale už je to nějakej ten rok.
» 24.11.2022 - 16:55
ewon: chyběls mi tady s tvým úhlem pohledu - děkuji
» 24.11.2022 - 16:58
ewon: díky za to druhé video - zrovna mám období, že jsem se zase vrátila k hraní go

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Taková malá rekapitulace | Následující: O zážitcích

© 2011 - 2023 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.