Hrátkyaudio

Děvčátko, kterému říkají lištička Berynka, plný dětem jejich přání.
» autor: L.Krejčí

Hrátky

,,Jmenuji se Berynka. To protože mám zrzavé vlásky, děti mi říkají lištička. Tak tedy, lištička Berynka. Plním tajná přání. Hlavně pak ta dětská přání.

* * * * *
Mlynář měl dva syny. Tadeášek před týdnem oslavil osmé narozeniny a Matějíčkovi bylo pět let.
Oba bratříčkové si spolu rádi hráli. Ke své zábavě si často chtěli pozvat také tatínka a maminku, ale rodiče museli hodně pracovat. Proto kluci slýchávali větu. ,,Až semeleme mouku, potom si budeme hrát.“
Jenomže každý den to bylo stejné. Když mlynář s mlynářkou dokončili svou práci, byl již večer. A to už na hraní nezbyl čas.
,,Kdybychom si alespoň na pár týdnů najali čeledína, měli bychom chvilku pro kluky?! Mohli bychom si s nimi čas od času hrát. Zaskotačit si s nimi. Vždyť už skoro nevědí, že mají rodiče,“ přišla s návrhem mlynářka.
,,Vydělané penízky sotva stačí na živobytí pro nás! Natož ještě platit čeledína,“ řekl smutně mlynář.
,,To máš asi pravdu,“ odpověděla mu mlynářka. A tak si kluci dál museli hrát sami.

Jednoho dne večer, když už se v mlýně všichni chystali spát, kdosi zaklepal na okénko.
,,Dobrý večer…, jmenuji se Berynka,“ představila se dívenka, když mlynář otevřel dveře.
,,To protože mám zrzavé vlásky, děti mi říkají lištička. Tak tedy, lištička Berynka. Plním tajná přání. Přišla jsem poprosit, jestli bych u vás pár dnů nemohla pobýt? Nemám žádné penízky, nemůžu zaplatit. Ale litovat rozhodně nebudete,“ vysvětlovala dívenka.
,,Jaképak penízky? To bychom se museli stydět. Jen pojď dál, usteleme ti v komůrce kde přespávají naši synové. Seznamte se to je Tadeášek a ten menší je Matějíček,“ přivítal Berynku vlídně mlynář.
,,To si semnou nedělejte starosti, vyspím se na seně,“ zdráhala se Berynka.
,,Jaképak copak…, postýlka už je připravená. Co bychom to byli za hostitele, kdybychom nechali návštěvu spát na seně?“ To jsme ti rovnou mohli říct, abys odešla,“ usmíval se mlynář. A tak se všichni uložili ke spánku.

Když se ráno probudili, mlynář jako každý den, vypil svou černou kávu a odešel do mlýnice.
Když odcházela také mlynářka, ve dveřích se otočila a vesele pravila: ,,Tak teď už si máte s kým hrát. Berynka si s vámi jistě ráda zaskotačí? Že mám pravdu?“
,,To je moc hezké, ale přesto bychom byli raději s vámi,“ řekl Tadeášek a Matějíček ho doplnil: ,,Se svým tatínkem a se svou maminkou!“
Berynka na chlapce mrkla a posadila se ke stolu.
V té chvíli se vrátil mlynář a cosi potichu říkal mlynářce. Přitom ukazoval do mlýnice. Mlynářka se šla s mlynářem podívat, co se vlastně stalo. Všechna mouka na dnešní den byla semletá.
,,Tomu nerozumím?“ řekla mlynářka. ,,Já také né,“ přidal se mlynář. Když se společně vrátili do světnice, děti už tu nebyly. Honily se po dvoře a radostně se smály. Mlynář s mlynářkou na ně dobrou chvilku koukali okýnkem, když tu mlynář povídá: ,, Tak si s nimi půjdeme také hrát, co říkáš? Když máme namleto?!“
,,To bychom mohli, kluci budou moc rádi. Ráno když jsi odešel říkali, že je fajn když si můžou hrát s Berynkou, ale že chtějí někdy skotačit také s námi,“ převyprávěla ranní příhodu mlynářka.
Když tatínek s maminkou vyšli na dvorek, kluci jásali. Hned se svých rodičů ujali a zapojili je do své zábavy. Chvíli honili starou obruč jakýmsi klacíkem. Potom stejný klacík posloužili k tomu, aby je otec naučil jak se hraje špaček.
,,Tati, proč se tomu dřívku říká špaček?“ ptal se Tadeášek.
,,Podívej se na něj. Je seříznutý z obou stran a proto, když se do něho praští klacíkem zhoupne se a vyletí do vzduchu. Podle toho jak dáš silnou ránu, tak vysoko poletí. Potom ho musíš rychle trefit ještě jednou, aby odletěl co nejdál. Asi proto, že tak létá, říká se mu špaček. A tak se bavili celé odpoledne. Kluci byli vážně moc šťastní.

Na druhý den se vše okolo namleté mouky opakovalo. Mlynář přišel do mlýnice, ale mouka byla již semletá. Proto mlynář s mlynářkou opět strávili celý den se svými syny.
Stejně tomu bylo také třetí den, čtvrtý i pátý den. Když byla mouka namletá též šestý den, mlynář velmi zneklidněl. ,,Co se to tu děje?“ ptal se dosti rozčíleně.
Berynka k mlynáři přistoupila a vše mu vysvětlila: ,,Tady kluci si přáli strávit s vámi celý jeden týden. Aby jste si každý den, celý den společně hráli. Proto jsem přišla…, abych vyplnila přání vašich synků. Ty kouzla s moukou jsou mé. A proto se nemáte čeho bát. Vše je v pořádku. Víte přece, že umím kouzlit a tím plnit dětem jejich přáníčka.“
Mlynář se tvářil velmi zaraženě. Když mu mlynářka domluvila, že už jim zbývají pouze tyto dva dny, vzali se za ruce a vyběhli za chlapci ven na dvůr. Společné chvíle si užili opravdu báječně.
Tipů: 5
» 11.03.12
» komentářů: 4
» čteno: 1575(15)
» posláno: 0


» 11.03.2012 - 13:21
Tý jo... dal bych všechno za to, kdybych mohl ještě alespoň jednou v životě strávit celý den se svými rozvedenými rodiči... snad se Berynka někdy objeví i u mých dveří. Se slzou v oku dávám ST a přeji hezkou neděli.
» 11.03.2012 - 14:25
ano krásné na esté:))
» 11.03.2012 - 17:45
Paulmatthiole
Z Cynikova jednoznačný souhlas a ST.
» 13.03.2012 - 12:14
Děkuji. Přeji krásný den.

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Souhvězdí lásky | Následující: Vodník Klásek

© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.