Víc

nic víc, než je uvedeno v názvu
...


Pořád víc je někde pití,
než ho vůbec vypiji,
píši v básni,
kterou nelze
koupit
v bižuterii,
pořád někde víc je světla,
než smí projít sítnicí,
básní, které psali blázni,
obrozenci, beatnici,
ztracení i prokletí
a ti, které čas nenašel,
pořád někde víc je kašle,
než je léků na kašel,
pořád někde víc je metrů,
než je kroků ve vůli,
pořád někde víc je mříží,
než siláci ohnuli,
pořád někde víc je ohně
než hasičských čerpadel,
víc je vzduchu, než smíš opřít
o něj křídel letadel,
víc je květů, než smí vůní
cinknout k včelím sosákům,
víc je místa ve vesmíru,
než se zdaří vojákům,
kdy báječně okupovat
a omítek odlupovat
ze zdí bude
se vždy více,
než kdy jaké oči spatří -
a tak, smolím báseň, kterou
nemohu to těm zdem natřít,
a tak volám:
Je víc map?
Či těch, mapy hledajících?
Je víc bdících nebo spících?
Je víc toho, co jsem nehles´,
než je slov a písmenek?
Víc je mrtvých živých duší,
než je na ně myšlenek.
Víc je čísel, než jde s nimi
dopočítat do věků,
víc je divů, překvapení,
než se rodí člověků,
víc je kin a restaurací,
stanů, loděk, pytlů spacích,
přílivů a odlivů,
než kolik je v jednom muži,
v jedné ženě
obdivu

- a tak skládám další báseň
před mrtvolu publika

... že nejhorší na životě

je ten pocit, milé kotě,

jak ti něco utíká...

...
Tipů: 17
» 02.08.20
» komentářů: 39
» čteno: 379(17)
» posláno: 0
Ze sbírky: Nitky k nitru


» 02.08.2020 - 19:09
napadá mě akorát tato kravina:

pořád víc je vajíček
nežli dětských tělíček

Jinak ke tvé básni:
ŠPICA
!!!
» 02.08.2020 - 19:36
Jedna z publika je ještě živá a to jsem já a tak ti ST mohu s klidem dát
» 02.08.2020 - 20:00
Hazentla
Zatímco všichni ostatní už jsou mrtví, Dejve...:)))))))
» 02.08.2020 - 20:12
Hazentla: Tady na modru mi to poslední dobou trochu mrtvÓzní připadá ;-)
Bývalo tu mnohem rušněji ;-)
» 02.08.2020 - 21:26
Hazentla
Lilith:
Čo bolo, bolo...možná, kdyby si všichni sáhli do svědomí, a přestali se omezovat na dvoupísmenné komentáře, že by se to tu trochu rozjelo...;)
» 02.08.2020 - 22:31
Tak to já zase nic. Mám totiž to, přeSTo, že se mi to líbí.
» 03.08.2020 - 07:47
Paulmatthiole
Někdy mám pocit, že těch subjektivních strachů je víc a jsou silnější, než je v konečném důsledku objektivní realita.

Dal jsem si do záložek, protože forma i obsah mají opravdový přesah :-)
» 03.08.2020 - 08:35
Paulmatthiole
Lilith: Jo, bývalo to tu živější. Pro představu - namátkou jsem našel den, kdy tady padlo 72 komentů, v roce 2011. Ale, co jsem tak zběžně prošel, to i tam kolísalo, i když v jiných dimenzích než dneska. A, světe div se, ani jedno vyjádření ve stylu "ST"... pokud tedy nepočítám jeden tehdy ještě možný koment od anonyma ":o)".
» 03.08.2020 - 12:07
1
Porád nekde víc je zenských
nez v mém tele potence,
nestacím ty mladé vsecky
pripravovat o vence.

Tvoje dílka mne nepripravují o rozum/klid/nervy. Dokonce se odvazuji(a to jsem se fakt odvázal) vyslovit myslenku, ze bych jich dokázal bez patrných psychických následku precíst asi i víc.
» 03.08.2020 - 12:14
Hazentla
1
Ringo:
S druhou částí naprosto souhlasím. S první vlastně taky, i když bych musela ženské nahradit jiným pohlavím (a že mám z těch 73 možných dobrý výběr), ale nemůžu to říct, bo bych měla doma průser.
:-)
» 03.08.2020 - 13:19
ST
» 03.08.2020 - 18:38
Hodnotím.
» 03.08.2020 - 22:30
Lilith: Paulmatthiole: Proč je méně komentářů, a proč to skoro vypadá, že to tu nežije? Doufám, že je to tím, že nezbývá tolik času na komentáře, když všichni "Víc" pěkně píšou... A tohle "Víc" je moc pěkné.
» 04.08.2020 - 06:58
Paulmatthiole
M.A.Rek: Tak teď jsi mě dostal :-)
» 04.08.2020 - 09:19
1
Hazentla: Lilith: M.A.Rek: Paulmatthiole: Psavec: René Vulkán: Ringo: Tamara J: vavaoko:

Vážení, lidé...
díky moc za zastavení se u tohodle díla. Víte, básníků nebo lidí, kteří se v dnešní době o poezii nějak zajímají, chtějí se v ní zlepšovat, závisí jim na úrovni jimi používaného jazyka, závisí jim na kvalitě jejich sdělení ostatním - a zároveň zůstávají u prastaré platformy, tedy: něco napíšu (co nejlépe umím, pečlivě - a pak z toho napsaného vyberu jen to nejlepší, abych nezatěžoval okolí tím, co nemá smysl, co se nemá šanci dotknout a něčím obohatit, ať už je to vážná věc nebo cosi k rozesmání, k fantazírování), a předám to ostatním ke čtení - a ti, kdo čtou, si to nepustí do sluchátek, nepřehrají si to pohodlně jako video - ti si nad tím sednou, a odřou si o to svoje oči a svůj mozek, v klidu nad tím stráví (jejich drahý, bez přehánění - každou minutu můžeme/můžete investovat jinak a každá nám/vám může chybět jinde) čas a hlavně myšlenky... takových lidí nás je kyblík na světě, sáček v republice, hrstka tady na Libresu - myslím aktivních... a čím dál méně, protože čtení a psaní čím dál méně oslovuje - řekněme to na rovinu, umět něco napsat a pak to ještě dokázat kvalitně nahrát, kvalitně přednést - předat audiovizuálně s hereckou dovedností - to už je o dost větší kunšt - a dneska to slušná část mladé generace umí, resp. většina umí ty věci navazující na to psaní, to psaní samo o sobě už právě tolik ne... každopádně - zpět k ménu sdělení:

je nás tu hrstka - to je zásadní věc - a o moc nás tu asi víc už nebude - ok - času máme taky jen omezené množství, a nikdo se neživíme ani psaním ani čtením... ale 1) jsme tu, abychom to - když už to děláme - dělali pořádně; takže je blízko pravdě, že když někde necháte dvě písmenka jako komentář, tak je to spíše Váš fetiš než projev někoho, slovně pravděpodobně zdatnějšího než průměrný teenager, na koho působilo dílo... i když, ano, k dílům o něčí smrti například také raději mlčím a napíšu něco jako tři tečky - jako "byl jsem tu, jsem s tebou, ale nemám slova"... ale není to vyjadřování pod každé dílo... a raději si jich spoustu nepřečtu ,než abych dával pod každé jen parafu... to samé platí pro psaní, za své gramatické a jiné chyby (vyskytnou se tu a tam každému) se stydím, opravuji si je a neobhajuji si je, maximálně uvedu, proč se mi ta hloupost stala - a už aby to rychle zmizelo z textu pryč! - chci, sakra, psát dobře, nechci být oslavován za pologramotnost ...a 2) je nás tu hrstka, takže hádat se navzájem a štvát se kvůli nesmyslům tak, že se i ta hrstka rozejde, a budeme si psát tak maximálně do šuplíku, protože - přiznejme si - knížku poezie někoho, o kom člověk v životě neslyšel - kolik lidí si z deseti miliónů obyvatel naší republiky takovou knížku koupí: sto? Tak to sto z deseti miliónů, to je číslo naší literární slávy, ať už jsme zdatní, poplácaní literáti, jak chceme - to je také blízko pravdě... což ale neznamená, že pro těch sto lidí nebudeme hodlat psát to nejlepší, co umíme (třeba si nějakého našeho kousku někdo za sto let všimne a budeme vzorkem poezie začátku 21. století v nějaké formě "čítanek" :) )

Nezlobte se na mne, ale po tom, co tu probíhá jsem to musel napsat. Jsem rád, že jste - ale nejsem rád uprostřed Vašich svárů. Třeba mne za tyto názory ignorujte, bude mi to líto... jenže je to moje přesvědčení. Dík.
» 04.08.2020 - 10:12
Paulmatthiole
drsnosrstej kokršpaněl: Ale jo, je to fakt. Jako sváry bych to sice neoznačil, nicméně s dílem jako takovým to nesouvisí. Příště to dám buď do diskusního fóra a nebo jako vlastní námět :-)
» 04.08.2020 - 10:44
Stojím za tvým přesvědčením, dát ze sebe jak poezii, tak druhým to nejlepší... díky za férové jednání, Františku.
» 04.08.2020 - 11:35
Hazentla
drsnosrstej kokršpaněl:
No, ale já nevím, co se divíš, že ti tady probíhá diskuse, kterou jsi ale odstartoval sám, svým vlastním veršem o mrtvole publika. Tak aspoň vidíš, že to publikum není tak mrtvý, jak by se mohlo zdát.
Takže je i diskutabilní to, jestli to je nebo není k věci ;-)
Za mne to minimálně otevírá pole k úvahám na téma, co se stane s dílem, když ho někde někdo publikuje. Prostě se čas od času někde někdo chytne něčeho, a pak je z toho něco úplně jiného. Ale aspoň to trochu ožije.
Mně by to asi přišlo osobně milejší než aby se mi pod dílem sešly samé tleskánky. :-)
Ale každý to má asi jinak.
» 04.08.2020 - 12:04
1
Hazentla: no, přiznejme si fakt, že pokud by tu někdo napsal něco, co by bylo tak úžasné, že by tomu dal supertip každý, kdo se tu jen ochomýtne, tak sto tipů nedá... ani padesát... jakože ta meta sto tu dosažitelná bývala, meta padesát ještě i po opadnutí prvotního autorského boomu také... a meta třiceti tipů byla normální... teď se přes třicet dostanou nejlepší z nejlepších, a to když je dobrý měsíc... s komentáři je to stejné... Libres umírá, ať se to svádí na co chce, tak umírá... třeba neumře, třeba jo... ale já sem prostě nepíšu pro to, abych pak četl hádku o tom, jestli se mají nebo nemají dávat ST... pokud to tak pod svými díly chceš, tak prosím... ale já půjdu v takovém případě publikovat jinam... protože jsem tím prostě otrávenej... ta báseň NENÍ o tom... že jsou o tom hlavy většiny komentujících (omlouvám se tímto Renému, kterého jsem vztánul do komentáře, ale vůbec se ho to netýká, neboť se tu choval normálně), to je špatně

o tleskáncích nikde nepíšu, přečti si znovu ten text
» 04.08.2020 - 12:08
a to samé Ringo... napsal normální komentář, omlouvám se mu za spam, že jsem ho označil
» 04.08.2020 - 12:14
Hazentla
drsnosrstej kokršpaněl:
No, tak pardon, pane autore. :D :D
Přečti si to ale po sobě sám, a tady nikdo o ST neřekl ani slovo (ale je s podivem, jak najednou všichni ví, o co jde, že?) :D
A stojím si za tím, že s tou mrtvolou sis začal sám. Tak fakt se omlouvám, že jsem se zamyslela nad tím, proč to tak asi je.
Některý lidi by si mohli vytáhnout hlavy ze zadku a začít je používat.
Občas. Někdy. Aspoň jednou v životě.
Jojo, ale ono je lepší plakat nad tím, jak Libres umírá, to je jasnačka.
» 04.08.2020 - 12:29
Paulmatthiole
drsnosrstej kokršpaněl: Moment, Františku, tady bych tak docela nesouhlasil. Beru jako fakt, že si diskuse podobného ražení pod svým dílem nepřeješ - tečka, přes to nejede vlak a nemám absolutně problém to respektovat, protože čtení komentářů pod vlastním dílem se můžeš těžko vyhnout - mimo jiné je to jeden z důvodů, proč sem psát.

Úvaha o ST do toho ranku ale nespadá a je tak na svobodné vůli každého, jestli se ji rozhodne číst nebo ne; další věc je, že je zrovna tak na každém, jestli se rozhodne reagovat na komentáře pod dílem namísto na dílo samotné. Nota bene si šovinisticky myslím, že napsat něco takového (mám na mysli to dílo) mám tak trochu právo a vedou mě k tomu, domnívám se, dobré důvody.
» 04.08.2020 - 12:50
Paulmatthiole: Hazentla: tak si popovídejte o čem chcete... myslim, že jsem se vyjádřil slušně a víc nemůžu udělat... nikdo tady nebrečí, nevyhrožuje, nikomu neubližuje, píšu své prosby čtenářům a píšu fakta... to je tak maximální věc, co můžu udělat, aniž bych zbytečně vyhazoval energii na věci, které nemůžu změnit... chodim sem psát, nepíšu nejčetnější díla, nepíšu nejčetnější komentáře, mám tu kamarády a známé - všechno z toho mi může někdo vyčítat, stejně jako mi to může někdo přidávat k dobru - tak to prostě je... s psaním už asi nepřestanu... takže... člověk si zařizuje věci tak, aby ho naplňovaly... přirozeně... a tohle tady, celé tohle místo, pod touhle básní se nějak nepovedlo, přičemž se mi snažíte říct, že je to tím jedním veršem - docela hezky souzníte, vy dva... no, možné to je... ale jak vidno, nepůsobilo to tak na každého... takže se dá vyselektovat skupina, kterou to nasměruje někam a skupina, která to přehlédne, protože je její hlavní zájem poezie... nu, původní myšlenka byla, přísahám bohu, opravdu poměrně nevinná
» 04.08.2020 - 12:55
Hazentla
drsnosrstej kokršpaněl:
Ještě poznámka na okraj - to, čemu ty říkáš normální komentář tady máš od naprosté většiny tebou zmiňovaných autorů, přečti si ty komentáře opravdu pořádně...
:P
Záleží teda na tom, jak definuješ normalitu, to bude asi kámen úrazu.
» 04.08.2020 - 13:00
Paulmatthiole
drsnosrstej kokršpaněl: Fakta píšu na literárních webech x let a málokdo to chce vidět, ať už to bylo na Literu nebo tady :-)

A k tomu verši, tady jsi vedle jako jedle. Mě to dílo oslovilo něčím naprosto jiným, a to sice výčtem otázek ohledně toho, čeho je víc - mrtvola publika je mně osobně úplně lhostejná a přiznám se, že mi tam tak docela nesedí :-)

Moje druhá reakce byla bohužel na komentáře pod dílem, nikoliv na dílo; pořád si myslím, že reagovat na ně bych jako jeden z adminů měl. Autorsky asi ne, na to patent nemám.
» 04.08.2020 - 13:02
ta báseň není v ničem konkrétní... je to o člověku, o světě, o vesmíru, a jak by dodal Stopařův průvodce po Galaxii "...a tak vůbec"
a nakonec se i její název (vč. velkého písmena) používá jako nástroj v nějakém lokálním dohadu... to není žádné kladivo, a nelíbí se mi to
» 04.08.2020 - 13:06
Hazentla: ad "Přečti si to ale po sobě sám, a tady nikdo o ST neřekl ani slovo (ale je s podivem, jak najednou všichni ví, o co jde, že?"

02.08.2020 - 21:26 Hazentla
"a přestali se omezovat na dvoupísmenné komentáře"

03.08.2020 - 08:35 Paulmatthiole
"A, světe div se, ani jedno vyjádření ve stylu "ST"..."

... a kdo má číst pořádně...
» 04.08.2020 - 13:12
Paulmatthiole: ano, byly to, teď je to vidět ve zpětném pohledu, narážky spíš na Tebe, jako na admina (což mi přijde, že sem tuplem nepatří), a Ty ses k nim nějak vyjadřoval... což jsem vzal celkem v pohodě... vadilo mi to, až když se to tady začalo rozjíždět... nejvíc mne, přiznám se, rozčílil M.A.Rek
» 04.08.2020 - 13:18
Hazentla
drsnosrstej kokršpaněl:
No... Já jsem ale ST neřekla, nemůžu za to, že se v tom všichni tak poznali.
Ale ano, nevyjádřila jsem se přesně. Ale na tom, že ty nečteš pozorně, na tom trvám, nebo respektive čteš si tam to, co tam číst chceš. A zároveň vyčítáš čtenářům, že dělají to samý... :D
» 04.08.2020 - 13:26
Paulmatthiole
drsnosrstej kokršpaněl: Pusť to z hlavy... koment admina je vždycky spouštěč. Když budu zticha, je to špatně, když něco napíšu, je to taky špatně - tak si vyber, špatně nebo špatně? :-)

Ale to dílo je vážně na záložku, aspoň pro mě, na tom stojím.
» 04.08.2020 - 13:52
Paulmatthiole: heleď, dík... spíš je to ale na smazání... ale asi to necham a přeplácnu v blízké době něčím jiným, ať tu trapně nevévodí v tabulkách dílo s mými ukecanými průpovídkami v komentářích
» 04.08.2020 - 13:58
Hazentla: no, vďaka za toliko podpory, manželko... myslim, že nějaký extra myšlenkový spojenectví nám dvěma tady rozhodně nikdo vyčítat nemůže :D
» 04.08.2020 - 14:05
Hazentla
1
drsnosrstej kokršpaněl:
Aha... já jsem nevěděla, že tady musím vystupovat jako manželka.... já myslela, že myslet si můžu svoje...
» 04.08.2020 - 14:12
Hazentla: vždyť, jo... na konci je smajlík...
» 04.08.2020 - 14:16
Paulmatthiole
1
Na literárních webech jsem vždycky obdivoval tu... názorovou pestrost :-)))
» 04.08.2020 - 14:18
Hazentla
1
drsnosrstej kokršpaněl:
:D
Tak to je dobrý vědět, až příště budu posílat někoho do pr...lky - když dám na konec smajlík, tak to neplatí...
:D :D :D
» 04.08.2020 - 14:23
2
Pobavili jste mě všichni. Takováto diskuse a přitom o čem? Jsme lidé různí. Tomu vyhovuje to, jinému ono. Mě se posun k tomu, aby sólové ST bylo mimo zákon, nelíbí. Ale proto nebudu bojkotovat Libres, a pokud mě něco napadne, tak to sem pověsím. Je jasné, že očekávám komentáře a tipy. To proto, že chci vědět, jestli je o mé věci zájem.
Že zde ubývají čtenáři, je zřejmí již delší čas. Doba téměř dvou set tipů pro Hašlerku, je dávno pryč. Je však třeba si uvědomit, že ani tenkrát všichni nepsali komentáře. Spousta lidí dala jen tip. A to anonymní tip. ST podepsané čtenářem je (alespoň podle mého) podstatně více. Každý nemá vždy potřebu psát komentář. Nechme jim tu možnost. Vždyť o nic nejde. Je to prostě tak, že kolik je básníků, je i čtenářů. Buďme rádi, že Libres ještě funguje a občas někdo ocení naše dílka. Třeba jen tipem bez komentáře.
Mějte se všichni fajn. Tady leje a leje. F
» 04.08.2020 - 21:53
Paulmatthiole: názorová pestrost je dobrá, to mi nikdo nevyvrátí, i kdybych se díky ní nedohodl s nikým na světě... bez názorové pestrosti je lidstvo ještě na stromech... a tady je nás pět a půl, takže je tu názorová pestrost ještě docela malá
» 06.08.2020 - 23:55
Za elektronické označení se naprosto nemusíš omlouvat, já si tvůj komentář naopak přečetl se zájmem. Poněkud jiné by to možná bylo, kdybys mě označil za hovado a debila, v tomto případě bych svoje určité ošívání se nemohl zcela vyloučit. ;-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Práva | Následující: Wind of Change

© 2011 - 2021 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.