Rozumbrada

Úhel mého pohleduod Sázavy
» autor: umělec2
Pasuji se do jeho role, často a rád. Využívám možnosti svobodného vyjadřování. Když už se však nad něčím zamýšlím či rozepisuji, drobně věc sleduji, čtu o ní, poslouchám různá vyjádření. Závěrem bývá pak průsečík všech těch informací. Jeho bod nemusí a většinou ani neleží ve středu. Leží tam, kde jsou argumenty pádné i rozumné, pochopitelné i uchopitelné. Občas cestuji po republice a sleduji tragicky se vyvijejici stav lesů. Za současný stav prý může souhra pro život nevhodných okolností.Výběr smrkové monokultury, dlouho trvající sucho, teplo, brouk. Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Ne všude brouk takto devastuje lesy. A jistě zde byl i dříve. A sucha byla přitom podobná, uvádějí klimatologové. Kde je tedy změna, která toto způsobila? Myslím, že tato nastala porevoluční změnou vlastnictví a nepochopením správné funkce jejich správce a nekoordinaci opatření proti šíření brouka. V předchozím vlastnictví vše obhospodařoval stát a stav sledovali správci, jenž většinou neprodleně napadené dřeviny vytěžily a zlikvidovali. Byly za věc odpovědni, ne však finančně angažovaní. V současné době i satelitního sledování se zjistí poškozená dřevina, vypíše se výběrové řízení a brouk mezi tím stihne několikrát změnit svého hostitele a i se namnožit. Tento stav z počátku velmi vyhovoval těžařské lobi. Než i těm přerostl přes jejich kapacitní možnosti. Surovina, díky obrovskému množství extrémně zlevnila.Domovské pily jedou na maximální kapacitu a zisk, avšak není v jejich zájmu řezivové produkty zlevňovat. A opět se do věci vloží stát. Uzavře smlouvu na dodávku milionů metrů kubíků do Číny. Cesta k těžbě a zplundrovani lesů je otevřena. Těžit se uź musí, lesy mizí. Ne všude však tomu takto je. V přilehlých státech, tedy Německu, Rakousku i Slovensku boj s kůrovcem řídí a neprohrávájí. U nás za to možná trochu můžou počáteční pomatené aktivity poutajících se ekologů, bojující za ponechání suchých stromů a rozšíření bezzásahových zón. Je i důležité si uvědomit funkci lesa. Je to hospodářský les. To znamená, že má přinášet zisk. Za rozšíření kůrovcové kalamity můžou nezodpovědní a chamtiví lidé, mohli ji v prvopočátku zabránit. Nyní je již pozdě. Opět se vysazuje převážně smrk, který je nejekonomičtější. Shnilé jablko je nutné z košíku včas odstranit, jinak dojde ke kontaminaci tedy napadení ostatních. Podobná je i situace s koronavirem na výletní lodi. Pseudosprávci selhaly, a lesnické školy své studenty dál učí tyto bludy, místo poučení z předchozích chyb. Pohled jejich poznání je svázán chybnou učební osnovou. No a pár zbylých se snaží právě udolat Sabina, bouře z moře. Ano, za vše může různá souhra či koktejl okolností, ale i tento lze bližším zkoumáním rozplést. Nemyslíte? (Zní to skoro jako teorie Erich von Däniken o mimozemských civilizacích)
Tipů: 3
» 12.02.20
» komentářů: 1
» čteno: 84(4)
» posláno: 0


» 14.02.2020 - 11:17
1
Já jsem tuhle poslouchal člověka, jenž o tom věděl své. Říkal asi toto: "Měli jsme hajného. Spíše tedy mnoho hajných. Jejich prací bylo, chodit po lese a dívat se. Dívat se po stromech. Pokud objevili strom s kůrovcem, zavolali dřevorubce. Ti přijeli s koňmi a pokáceli napadené stromy. Hned je vytáhli z lesa a na naší pile byly rozřezány. A bylo po kůrovci."
Tu již dnes nejde. Pokud se najde kůrovec, sejde se komis. Ta rozhodne, kdo vykácí napadené stromy. Porada střídá poradu. Výběrové řízení, napadení výsledků atd. Nakonec vítězná firma vletí do lesa. Aby se k napadeným stromům dostaly mašiny, je nutno vykácet širokou cestu. Poté se zjistí, že brouk napadl mnohem více stromů. Vznikne veliká paseka. Stromy, které dříve byly uprostřed lesa jsou najednou vydány na pospas větru. A tak padají. Kalamita je odstraněna a vše se zdá být ok. Jenže není. Paseka je osázena sazenicemi. Ze dvou třetin opět smrky. Přemnožená zvěř ožere listnáče a ...
Je to jako u blbejch.
Ten člověk tenkrát řekl ještě jednu moudrou větu. "Museli jsme se o to starat, když to bylo naše."
A o tom to celé je.
Máš ST

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Nebezpečné vedení | Následující: Mamince

© 2011 - 2020 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.