Politika – reakce na Dana

ncd
» autor: Siorak
» archiv Úvahy / Ostatní
Dane, přiznám se, že jsem už potratil více optimismu, než ty. Volitelná strana a osobnosti nejsou a nebudou v nabídce. Asi přestanu k volbám chodit, pokud se nestane něco mimořádného. Připadá mi, že volby nic neřeší. Zde je moje vidění současné politiky.

Představ si veliké kasino, kde je pár set ruletových stolů. Teď si představ, že každá politická strana má svůj tým, který sází na jednom, nebo několika stolech, podle volebních výsledků. Každý sází na nějakou barvu, třeba vládnoucí koalice na černou a opozice na červenou. Střídavě vyhrávají a prohrávají, vládnoucí koalice víc, protože stoly jsou nějak cinknuté, aby padalo víc červených.

Ovšem nikdo neprohrává. Víš proč? Peníze se berou jen pro vítěze, poražený neplatí nic. Už asi tušíš, že výhry vyplácíme my, voliči. Jediné, co můžeme změnit je kdo bude vítěz voleb a získá právo hrát na cinknutou červenou a kdo prohraje. Mění se tím jen velikost týmů zúčastněných stran, prohráváme v každém případě.

A ještě je tu třetí strana. Mocné firmy, které sponzorují strany ve volbách a občas přihodí hráčům něco bokem. Chtějí za to maličkost. Je tu pár cinknutých stolů, kde padá zásadně zelená, která je na ruletě jen jedna a výhra je vysoká. Takže chtějí být na chvíli připuštěni k těmto stolům.

Pokud bych měl volit, měl bych pro výběr jiná kritéria:

1. Nikdy nedat hlas straně, která má víc hlasů, než 10%, nebo by je dle průzkumů mohla mít. Strategií voliče by v této situaci mělo být „Rozděl a panuj!“ Malé strany si půjdou po krku a vzájemně budou odhalovat své sviňárny spíše, než dvě velké, které jsou tam už dlouho se stejnými dohodnutými hráči.

2. Nevolit stranu, která se mě snaží oblbnout nějakou ideologií – nacionalismem, komunismem, neoliberalismem, anarchismem, křesťanstvím apod. Ideologie do politiky nepatří, je vždy zneužita k oblbování voličů.
Jediná ideologie, která je přípustná je služba voličům, okleštění moci politiků, a finančně-průmyslové lobby

3. Snažit se vybrat stranu, která má šanci na více, než 5% a v programu cíl tuto hranici snížit na 1% – 2% . To napomůže dalšímu rozdělení. Spousta malých stran se korumpuje blbě, zvláště pak, když se lídři často mění. Možná to někdo také označí za ideologii, ale já to považuji za strategii pro voliče omezující jeho zneužívání a okrádání.
» 14.09.2010
» komentářů: 21

» 14.09.2010 - 18:33
Aťan:
Tenhle model tvých tří bodů se ženou pěstujeme, ...i když je pravda, že si pak po volbách trochu popláčem.
» 15.09.2010 - 06:59
Daniel S.:
Ano, s tím souhlasím... nicméně nemluvil jsem ve své úvaze o politických stranách. Tam je situace skutečně mnohem obtížnější a mnohem více bez iluzí.
Ale na druhou stranu, trochu optimismu bych měl – po volbách lidé vykroužkovali dost zasmrádlých exponentů stran napříč politickým spektrem. Možná právě proto, že se začali koukat na tváře a ne na předvolební kecy. Možná mi to tak jen přišlo, ale nejvíc vykroužkovaných bylo těch „parašutistů“ tedy kadidátů kteří nebyli místní, ale dosazení z ústředí.
Jistě, politická strana není jednotlivec a to ani tehdy, když jde o hodně chrismatickou a silnou osobnost, ale jak jsem psal na začátku své úvahy – mezi volebními programy je dneska rozdíl menší, než byly rozdíly v různých materiálech KSČ. I tlak tehdejších okresních tajemníků na vládu byl mnohem silnější. Proč bych se tedy měl zabývat stranami, když ani ta nejmenší nebude nabízet skutečnou alternativu? Proč se zabývat stranami, když to nejodvážnější, na co uměli přijít, je vystoupit z EU nebo poslat cikány do plynu? Ani do parlamentu se nedostali...
Proto čekám a hledám politika s vizí. Někoho, kdo bude pod dohledem novinářů, ale nic na něj nenajdou. Někoho, kdo bude mít dospělé děti, vyřešenou minulost, kdo klidně vynadá celému národu do idiotů, ale proti výsledkům voleb se nepostaví, to raději odstoupí.
Do té doby se držím hesla svého táty... volit zlo znamená se na zlu podílet a i menší zlo je pořád zlo. Pokud není koho, nevolit a až nebude volit 90% lidí, bude země konečně zralá na revoluci.
» 15.09.2010 - 08:11
Siorak:
No Dane, to si počkáš, budu s tvým názorem polemizovat. Spíše se objeví nejaký „vůdce“ s vizí a ambicemi na diktátora. Bez podpory alespoň malé strany se ani čestný politik neudrží, protože se nedostane ani do parlamentu. Aby 90% nešlo volit, to je jednak utopie a jednak dost nebezpečné. Těch 10% pak bude rozhodovat o tom, kdo bude u kormidla. Bude to těch 10% nejlepších? Budou sledovat zájmy své, nebo zájmy ostatních? Odpověz si sám. Revoluce? A jak by sis ji představoval? Kdo by pak převzal moc?
» 15.09.2010 - 08:26
Daniel S.:
Takže jedno po druhém... 1. Vůdci se objevují průběžně napříč politickým spektrem a jejich hlavní známkou je, že chctějí převzít odpovědnost za lid. Z tohoto hlediska máme takových „vůdců“ plný parlament a vládu. Je celkem jedno, jestli to bue jeden velký vůdce a nebo sto malých. Právě proto nevolím takové, kteří si na vůdce hrají. 2. Čestný politik se může objevit v kterékoliv straně, nejen v té malé. A pokud bude chtít být čestným, bude potřebovat velké osobní preference, protože jinak ho jeho méně čestní kolegové roznesou na kopytech. z tohoto hlediska si myslím je jedno, zda volím čestného, schopného a rozumného politika v pidistraně, ODS nebo ČSSD. Problém je v tom, že v současnosti se tu žádný takový nenachází. Ani v těch pidistranách ne. 3. A co takhle 70% nejde k volbám... to už zase taková utopie není. Nebo třeba 80%? Jistě u kormidla by byli pořád nějací politici a byli by voleni malou vrstvou příznivců, ale to už nebude žádný mandát. Už jen přehoupnutí volební účasti pod 50% by znamenalo v podstatě, že politika nikdo nehce. Bez ohledu na zákony, že může vykonávat funkci třeba i při volební účasti 1%. Ale likdo (obzvlášť v ČR) by mu to nežral. A to je ta zralost pro revoluci. 4. A revoluce? Představuji si ji jako každou revoluci. Prostě v jednu chvíli se obyvatelstvo už nenechá dál provokovat a prostě tu změnu udělá. Jako v roce 89. A neboj, vůdců revoluce budou mít dost.
Jo, pokud nechceme revoluci, tak s tím něco dělejme. Pokud se naši politici nechtějí houpat na kandelábrech, mají nejvyšší čas přesatat si hrát na mafiány. Příští revoluce už asi nebude sametová...
» 15.09.2010 - 09:56
Siorak:
1. Vůdci se objevují průběžně napříč politickým spektrem a jejich hlavní známkou je, že chctějí převzít odpovědnost za lid. Z tohoto hlediska máme takových „vůdců“ plný parlament a vládu. Je celkem jedno, jestli to bue jeden velký vůdce a nebo sto malých. Právě proto nevolím takové, kteří si na vůdce hrají. Nemyslím si, že je to jedno. Sto malých znamená žádný diktátor jako byl třeba Hitler. Sto malých znamená zároveň žádný. Malý vůdce není vůdce, ledaže by se jednalo o vzrůst. Sto malých znamená poctivou konkurenci idejí, nezávislejší tisk. Takže pokud mám volit, chci sto malých. 2. Čestný politik se může objevit v kterékoliv straně, nejen v té malé. A pokud bude chtít být čestným, bude potřebovat velké osobní preference, protože jinak ho jeho méně čestní kolegové roznesou na kopytech. z tohoto hlediska si myslím je jedno, zda volím čestného, schopného a rozumného politika v pidistraně, ODS nebo ČSSD. Problém je v tom, že v současnosti se tu žádný takový nenachází. Ani v těch pidistranách ne. Jak dnes lidi poznají, že je čestný dřív, než bude mediálně a stranicky zlikvidován? Proč si myslíš, že vedení velké strany se bude ohlížet na preference? Nejpopulárnějšími politiky byli svého času Gross a Buzková. Také Hitler by měl jistě vysoké preference ... 3. A co takhle 70% nejde k volbám... to už zase taková utopie není. Nebo třeba 80%? Jistě u kormidla by byli pořád nějací politici a byli by voleni malou vrstvou příznivců, ale to už nebude žádný mandát. Už jen přehoupnutí volební účasti pod 50% by znamenalo v podstatě, že politika nikdo nehce. Bez ohledu na zákony, že může vykonávat funkci třeba i při volební účasti 1%. Ale likdo (obzvlášť v ČR) by mu to nežral. A to je ta zralost pro revoluci. A co bude výsledkem? No tak nepůjde 80% k volbám. Stále budou jejich výsledky platné. S mándátem si mocní hlavu dělat nebudou. Politické strany mají dnes pár desítek tisíc lidí, tím myslím pod 50 000. A přesto mají a v nich jen úzký kruh jedinců mandát sestavovat kandidátky. Alternativa není a nebude, dokud budeme volit ty silnější.
» 15.09.2010 - 09:56
Siorak:
4. A revoluce? Představuji si ji jako každou revoluci. Prostě v jednu chvíli se obyvatelstvo už nenechá dál provokovat a prostě tu změnu udělá. Jako v roce 89. A neboj, vůdců revoluce budou mít dost.
Jo, pokud nechceme revoluci, tak s tím něco dělejme. Pokud se naši politici nechtějí houpat na kandelábrech, mají nejvyšší čas přesatat si hrát na mafiány. Příští revoluce už asi nebude sametová... To se jistě může stát, jen se ale podívej na výsledky revolucí, včetně té sametové. Nejsou to právní státy a režimy vedené poctivými a čestnými politiky. Místo toho se v čele střídá pár papalášů. Paroubek byl jen jeden z nich a to zdaleka ne největší.
Nevím která strana má v programu houpání na kandeláblech, snad nějaká exterémistická, ale tu nevolit! Jinak se totéž může stát v případě velkého oslabení státu, ale nic to asi nevyřeší. Co takhle nechat to na přirozeném vývoji? Nebo prozřetelnosti? Což je pro mě totéž. Strategie, kterou jsem prohlásil za svou nevede k rychlým výsledkům. Ale každý sám za sebe si může rozmyslet, co je vlastně v jeho zájmu. Kdo si nakradl, ten asi bude volit velké strany a zakonzervovat stav, kdy vládnou ti, co už mají nakradeno rovněž. Ruka ruku myje.
» 15.09.2010 - 11:34
Daniel S.:
1. Opět – sto malých diktátorů už jsme tady měli. A nebylo jich jen sto. Nebo snad u nás vládl sám Husák? Kdepak stovky a stovky malých diktátorů přebíraly odpovědnost. Ostatně když bdue sto malých stejnou podporu v národě, jako ten jeden velký, vyjde to prakticky nastejno. A konkurence stovek malých diktátorů, to není zdravá konkurence, to se blíží spíš občanské válce.
Naopak... je nutné je eliminovat a nevolit je. Jeden dikátor = fašismus, sto diktátorů = mafie.
» 15.09.2010 - 11:36
Daniel S.:
2. Čestnost se přece neprojevuje v preferencích, ale spíš v jednání. Jak zareagoval při demonstraci, jak reagoval při mnichovské zradě, jak reagoval roku 68... Tam se pozná čest politika. A také (a to jsem také psal) když se s ním člověk potká.
» 15.09.2010 - 11:38
Daniel S.:
3. Když nebudou lidé chodit k volbám, nebudou brát politiky vážně... To stačí... stačí aby jim nikdo nepřišel na pomoc, až půjde demonstrace. Stačí aby lidi neodsuzovali demonstranty, ale naopak příli politikům nakládačku. A v té chvíli jsou vyřízení a bezmocní. Stačí když nebudou mít podporu obyvatel... zatím ji mají ještě dost vysokou.
» 15.09.2010 - 11:42
Daniel S.:
Já bych také raději viděl postupné kroky k výsledkům... ale nejsem si jist, zda je možné je uskutečnit. Spíš si myslím že ne. Společnost je taková jaká je. My jako společnost nejsme o nic lepší než naše politika. Proto se obávám, že bude muset přijí vnější impuls (bída, hlad, válka, revoluce) aby si lidé uvědomili, co se děje a trochu zpokorněli. A to nejen chudí nebo nejen bohatí, ale všichni.
Ostatně za Husa taky nikdo neměl v programu upalovat katolíky, ale stalo se to... bouře se nedá zastavit. le teď je ještě čas... ale ve společnosti taková nálada není. Naopak, nikdy ještě nebyli lidé tak arogantní a tak přesvědčeni o své pravdě jako nyní. a bez této změny bude zaručeně revoluce. A nebude sametová... a bude bolet.
I když třeba se pletu a dojde k té nenásilné proměně, postupně a pomalu a třeba je tvůj recept dobrý...
» 15.09.2010 - 12:05
Siorak:
1. Opět – sto malých diktátorů už jsme tady měli. A nebylo jich jen sto. Nebo snad u nás vládl sám Husák? Kdepak stovky a stovky malých diktátorů přebíraly odpovědnost. Ostatně když bdue sto malých stejnou podporu v národě, jako ten jeden velký, vyjde to prakticky nastejno. A konkurence stovek malých diktátorů, to není zdravá konkurence, to se blíží spíš občanské válce.
Naopak... je nutné je eliminovat a nevolit je. Jeden dikátor = fašismus, sto diktátorů = mafie. Tohle je podle mně nesrovnatelné. V tomto smyslu je máme i dnes a nekonkurují si ideově, leda tak o posty. Vždyť byli všichni v rámci jedné strany! Já naopak chci stran co nejvíce, názorovou pluralitu.
Proč by se (číslo sto je ptákovina, malých stran může reálně být tak deset) tytp strany nemohly vzájemně hlídat, kdo udělal jakou sviňárnu? Tohle že je občanská válka? A opakuji – nejsou to nepostižitelní diktátoři, když jsou z malých stran.Už to funguje i v současné koalici, ale ještě to není ono. Chybí tam levice.
» 15.09.2010 - 12:58
Siorak:
2. Čestnost se přece neprojevuje v preferencích, ale spíš v jednání. Jak zareagoval při demonstraci, jak reagoval při mnichovské zradě, jak reagoval roku 68... Tam se pozná čest politika. A také (a to jsem také psal) když se s ním člověk potká. Já taky netvrdím, že čestnost je přímo úměrná preferencí, kde jsi na to přišel? Jen jsem napsal, že se čestný politik ve své (hlavně velké) straně neprosadí. U mně je to třeba Miloš Zeman, ale prosadil se, když měla ČSSD 7% hlasů ... Jakmile (jeho zásluhou) zesílila, vyštípali jej.
» 15.09.2010 - 13:01
Siorak:
3. Když nebudou lidé chodit k volbám, nebudou brát politiky vážně... To stačí... stačí aby jim nikdo nepřišel na pomoc, až půjde demonstrace. Stačí aby lidi neodsuzovali demonstranty, ale naopak příli politikům nakládačku. A v té chvíli jsou vyřízení a bezmocní. Stačí když nebudou mít podporu obyvatel... zatím ji mají ještě dost vysokou. Opravdu? Podle mě je neberou moc vážně už dávno. Jenže ti mají k dispozici moc a represivní aparát. Na potlačování demonstrací nepotřebují dobrovolníky. To že někdo jde/nejde k volbám neznamená podporu/nepodporu politiků. Tam jde spíše o snahu něco změnit nenásilnou cestou.
» 15.09.2010 - 13:06
Siorak:
Já bych také raději viděl postupné kroky k výsledkům... ale nejsem si jist, zda je možné je uskutečnit. Spíš si myslím že ne. Společnost je taková jaká je. My jako společnost nejsme o nic lepší než naše politika. Proto se obávám, že bude muset přijí vnější impuls (bída, hlad, válka, revoluce) aby si lidé uvědomili, co se děje a trochu zpokorněli. A to nejen chudí nebo nejen bohatí, ale všichni. No, tak to já si myslím, že lepší mít špatné politiky, než bídu, hlad, válku nebo revoluci. Pokud budou ovšem tak špatní, že se toho stanou příčinou ... zatím tu nic z toho nemáme a co bude v budoucnu není jisté. Ostatně za Husa taky nikdo neměl v programu upalovat katolíky, ale stalo se to... bouře se nedá zastavit. le teď je ještě čas... ale ve společnosti taková nálada není. Naopak, nikdy ještě nebyli lidé tak arogantní a tak přesvědčeni o své pravdě jako nyní. a bez této změny bude zaručeně revoluce. A nebude sametová... a bude bolet. Nejsem si s tím zdaleka tak jistý. Lidi se už z revolucí i dost poučili. Nakonec nic nepřinesou. Revoluce proběhne jinak, než tím, že bude puč. Snad., I když třeba se pletu a dojde k té nenásilné proměně, postupně a pomalu a třeba je tvůj recept dobrý... Prostě tomu věřím. Momentálně. Třeba mě něco přesvědčí o opaku, nebo najdu lepší recepis.
» 15.09.2010 - 15:16
Aťan:
Pořád si říkám – proč by měla být revoluce, hlad a střelba, aby se obyvatelstvo probudilo? Já jsem probuzenej až až i bez krve a hladu. Jestli to tady vážně bude někdy takhle běsnit, vezmu kufry, mámu a děti – pošlu vám pohled... na tohle bych už neměl žaludek. V New Yorku budu v nějakém spolku při českých koláčích dělat vlastence
» 15.09.2010 - 19:23
Daniel S.:
Já se taky cítím dost probuzenej i bez střelby... A ještě několik dalších znám taky. Ale bohužel znám i dost těch ostatních, co mají do probuzení hodně daleko. A bohužel, nějak mi na ně nějaká agitace, vyučování, nebo tak nezabírá... Tak hlad a střelba zaberou zaručeně. i když v té době už budu na Hendersonu sázet kokosy, banány a konopí..
» 15.09.2010 - 20:01
Siorak:
Na stavění jurt by měli být aspoň dva chlapi. Přijedu ti tam pomoci.
» 16.09.2010 - 06:42
Daniel S.:
No, nejvyšší čas se začít chystat....
» 21.09.2010 - 01:22
Lord Protector:
Mno, dva chlapy už máme zajištěný, ale každá ruka navíc dobrá...
Jen by mě zajímalo, kdo na Hendersonu bude dělat starostu, co Dane?
» 21.09.2010 - 01:25
Siorak:
Budou volby, ne? Ale na Hendersonu už pár desítek obyvatel žije, Dan se musí vypracovat od píky.
» 22.09.2010 - 11:43
La Suneteto:
pánové, zběžně jsem prolítl vaši diskusi, mohl bych k tomu samozřejmě napsat román, ale snad jen dva postřehy: a) Fakt si myslíte, že lidi ocení čestnost nebo slušnost???
Ani omylem, přátelé!! Proč si myslíte, že nejprodávanější noviny jsou Blesk??
no a to za b) s tím tak trochu souvisí, Fakt, Sio, považuješ zemana za čestného člověka? Vrať se zpátky do období vzestupu sociální demokracie – zeman začal nabírat body buranstvím, vulgaritou a útokem na nejnižší pudy. To byl raketový vzestup preferencí. A co sklidili slušní a čestní lidé jako byl např. Battěk? Nebo Jan Sokol?
Kdepak, čestnost a slušnost se v politice nepočítá.
Přesto si myslím, že na tom nejsme až tak zle. Politika je „umění možného“. Z toho je třeba vycházet. Znám dost celkem solidních politiků, kteří nekradou, a snaží se na tom hřišti uhrát alespoň „čestnou“ plichtu. Protože problém dneška je ten, že nikdo neví, co s ním!!!
No a ještě jedna věc: nevěřte, nevěřte, nevěřte, nevěřte médiím!!!!!!!
Slušnej a čestnej novinář je snad ještě větší vzácnost než čestnej a slušnej politik.
Předchozí: Sen o Hendersonu | Následující: Kupujte české výrobky!

© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.