Zákony konstruktivní diskuse

Můžete vyjádřit jakýkoliv názor. Můžete napsat, že příspěvek je hloupý nebo povrchní, ale neměli byste totéž napsat o autorovi. Proč? To první je názor, na který máte právo. To druhé je urážka a na tu už právo nemáte.

Totéž platí o urážení dalších diskutujících. Můžete s někým nesouhlasit, ale nezesměšňujte a neironizujte ho. Naopak pokud se Vás dotýká jednání nějaké osoby, sdělte jí, jaké pocity to ve Vás vyvolalo. Formulujte své prohlášení podle vzorce „Když uděláš to a to, připadám si tak a tak…“

Vyhněte se osobně laděným příspěvkům, ve kterých zpochybňujete něčí inteligenci, nebo se jinak snažíte dokázat, jak je ten druhý hloupý.

Vyhněte se „nasíracím“ příspěvkům. Tedy takovým, které nediskutují, a jejichž jediným cílem je někoho naštvat.

V diskuzi se držte původního tématu, pokud se v průběhu diskuze otevře problém jiný, otevřete si na něj jinou diskusi.


Komentujte s chladnou hlavou, protože hlava vychladne, komentář zůstane žhavý a domino efekt následuje.

Nebojte se říkat nevím, pokud neznáte odpověď. Nikdo na světě nezná vše a nikdo nemá právo vás za neznalost čehokoliv kárat. Když něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat.

Nezapomeňte, že cílem všech diskusí a hádek by mělo být zlepšení konkrétního stavu věci.

 

Nezapomínejte pro prostředky efektivní a originální formulace na cíl diskuse a dejte jasně najevo, čeho tím chcete dosáhnout. Člověk se může hněvat, ale přesto se může ovládat. A pokud cítíte, že začínáte ztrácet hlavu, omluvte se, odejděte a uklidněte se. Během přestávky zvládnete své pocity a potom se můžete vrátit k přerušené diskusi. Zjistíte, že je možné naučit se ovládat, protože ztráta sebekontroly je většinou způsobena strachem.

Než své příspěvky odešlete, přečtěte si je po sobě. Někdy neškodí i vícekrát.

 

(redakčně upraveno; zdroj: http://www.cz-pes.cz/diskuse/7_5228_0.html)


© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.