Prapověsti naše s trochou vtipné kaše (2)

Pověsti o historii se nám do paměti vryjí
» autor: zzlatý (Zdeněk Železný)O knize „Prapověsti naše s trochou vtipné kaše“
Původní kniha Aloise Jiráska Staré pověsti české je knihou, která čtenáři vypráví události z české historie, založené hlavně na lidové slovesnosti, ale i některých historických poznatcích. Vyšla poprvé již v roce 1894.
Za předlohu Alois Jirásek používal hlavně kroniky Hájkovu, Kosmovu, či Dalimilovu, ale zařadil i informace ze Starých letopisů českých Františka Palackého. Velkou inspirací však pro něj zůstaly hlavně prameny lidové slovesnosti.
Jiráskovy pověsti jsou však napsané příliš obšírně a jazykem, kterému dnešní člověk nerozumí, a tak se dá zcela jistě předpokládat, že tuto knihu především mladý čtenář číst nebude.
Téma Jiráskových pověstí už bylo zpracováno během těch 120 let mnohokrát, ale teď přicházejí jeho pověsti na svět v úplně jiné podobě, a to ve veršovaném vyprávění s ironií, parodií, až sarkazmem. Je však zcela zřejmé, že jsou v knize "Prapověsti naše s trochou vtipné kaše" základní Jiráskovy myšlenky zachovány.
Kniha je napsána pro děti a mládež od devíti do sta let.
Tedy kdo se rád pobaví, trochu poučí a zasměje, tak je pro něj tato publikace velmi dobrá volba. Vždyť my dospělí přece chceme, aby naše děti dávná historie zajímala, i když na pověstech Aloise Jiráska je možná pravda pouze fakt, že Slované tehdy přišli z východu! Jenže, ať chceme nebo ne, Staré pověsti české pana Aloise Jiráska už k naší historii zkrátka patří.

Co bych k tomu, jako autor dodal?: Všechny dávné pověsti o útrapách, o štěstí, ač zní mnohdy neskutečně, žít v nás zůstanou už věčně.


» Rok vydání: 2017
» Nakladatelství: EDIKA - ALBATROSMEDIA


» 03.12.2017 - 09:09
Jedná se o druhé, u Albatrosmedia první, ale upravené vydání. Jsou v něm nahrazeny ty nejvíce provokativní obrázky, někde změněn i text a vložena moje karikatura u rozčileného Aloise Jiráska.
» 07.01.2018 - 10:13
Kniha je i elektronické podobě na adrese:
https://www.alza.cz/media/prapovesti-nase-s-trochou-vtipne-kase-
d5231003.htm?kampan=zbozi.cz_&utm_source=zbozi.cz&utm_medium=pro
duct&utm_campaign=zbozi.cz_

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
« jméno
« heslo
» Registrace
» Zapomenuté heslo?
online
Lilith + 1 skrytých [2]
narozeniny
januve [7], VyMoUm [4], merissa [4]


© 2011 - 2019 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Ty nejlepší útržky z každodenního, místy bláznivého, života.

Ladič pian

Ladíme, opravujeme, provádíme posudky klavírů a pianin.