Diskuzní fórum

Reforma podoby autorského práva v EU
Paulmatthiole, 22.03.2019 09:29:37
Máme tu dva zajímavé odkazy - co si o tom myslíte?

computerworld.cz
novinky.cz
Gándhí, 22.03.2019 09:59:43
Je to velice nebezpečný návrh reformy.

Vlastníci kopírovacích monopolů pochopili, že filtrování a všeliká obrana proti sdílení je technicky neproveditelná.

Žádné automatické řešení nikdy nedokáže implementovat šedou džungli různých autorských zákonů, takže budou existovat pouze drahá řešení, která nedokážou rozlišit zákonné sdílení, takže bude neustále docházet k porušování uživatelských práv.

Trikem této reformy je tedy přenést zodpovědnost za tuto neproveditelnou věc a spojené náklady na provozovatele služeb.

Logickým důsledkem bude právní nejistota a strach z provozování čehokoli, kam můžou uživatelé přispívat.

Posléze autocenzura, případně zbytečné rušení služeb včetně těch, které nikdy s porušováním kopírovacích monopolů neměly problém.

Já už poslancům napsal.
Paulmatthiole, 22.03.2019 10:35:23
Toto jsem (pro představu) obdržel od editora jednoho (nikoliv literárního) webu ohledně mé stížnosti na smazání příspěvku:


"Dobrý den,
já jsem ten váš příspěvek po upozornění jen prolítnul očima a nic jsem na něm neviděl, proto jsem ho pustil. Chybu udělal patrně náš automatický filtr. Nemyslete si, že je tady nějaká cenzura. Jsme poměrně malá redakce a nikoho speciálního na kontrolu diskuzí nemáme. O většinu zablokování příspěvků se stará automat, který by neměl pustit internetové odkazy a určitá slova či slovní spojení."

Upřímně, pomalu nabývám dojmu, že o autorská práva tady nejde buď vůbec, nebo až na x-tém místě... editor se bojí toho, že budou považováni za "totalitní" server a na druhou stranu se bojí toho, aby tam někdo něco "problematického" nepostoval...
LUKiO, 22.03.2019 10:46:23
Gándhí: přesně, pokud to projde v takové podobě a bude se to týkat i tohoto serveru, tak si fakt nelajznu ho pod vidinou šílené pokuty provozovat...
Paulmatthiole, 22.03.2019 10:48:12
LUKiO: Za mě jednoznačně souhlas, ani se Ti nedivím a v tom případě také končím. Poznamenám ještě, že takový konec Libresu jsem si ale nepředstavoval...
Gándhí, 22.03.2019 11:52:35
Paulmatthiole: LUKiO: každopádně ještě nepanikařte ;). Teď je ještě čas na aktivismus.

Ještě to schválené není, pak ještě bude záležet na implementaci na státní úrovni, bude se to všemožně napadat u ústavních soudů a evropských dvorů (což bude mít velké šance, protože je to opravdu paskvil v rozporu s ústavníma a lidskoprávníma principama). I kdyby to po letech nějak prošlo, tak tam budou výjimky podle velikosti webů, blabla...

Takže na Libres to nemusí nakonec mít vliv.

Každopádně je velká otrava, že se člověk takovými principiálními nesmysly musí vůbec zabývat. Přitom to byl sám Hollywood, který vyrostl na porušování monopolů (Edison). Ale to už je zas jiná story ;).
Paulmatthiole, 22.03.2019 13:06:13
Gándhí: Zatím nepanikaříme - jen si tak připomínáme, co jsme tady za ty roky zažili a museli řešit, to je také na hezky dlouhé povídání...

A paskvil to je, pod to se s klidným svědomím podepíšu :-)
LUKiO, 22.03.2019 13:26:21
Tak tak, nepanikáříme, jen se připravujeme na možné scénáře. Kdo je připraven, není překvapen :)
Občansky jsem aktivně oslovil některé europoslance, ale obávám se, že lobby má mocnější páky.
drsnosrstej kokršpaněl, 23.03.2019 20:52:56
Mně to přijde celé echt uhozené kamenem do hlavy! Internet NENÍ realita. A pokud to není realita, nemůže ji regulovat někdo, komu ta nerealita nepatří. Nemá na to lidsky právo, tak jako lidsky nemá právo odpírat nikomu jakoukoli myšlenku. Když tu napíšu: "Pif, paf. XY seš mrtvej," tak XY neumře. XY žije v realitě třeba v Praze, platí České republice daně a funguje podle zákonů České republiky. Ty slova na internetu neleží ve stejné republice jako XY, natož ve stejném městě. Ty leží v bublině, která je pro XY imaginární. Spojování téhle imaginace v internetovém prostoru s konkrétními XY v realitě je podle mne blbost od samého počátku té úvahy...

Všechno, co je na internetu je něčí vize, projekt, autorská licence. Pokud si někdo koupí počítač, nekoupil si nic jiného než stroj, který dokáže cosi činit s nějakým softwarem. Pokud si koupil nějaký balík software, koupil si pracovní nástroje. To je, jako by si koupil malíř štětce, barvy a stojany, jakoby si koupil tesař dláta... Variant, jak si pracovní nástroje nakombinovat je mnoho - a už to jejich kombinování (použiji tu a tu žlutou a ten a ten štětec z toho a toho materiálu nebo ten a ten operační systém a ten a ten editor a tu a tu grafickou aplikaci) - už to je počátek tvůrčí invence pro vznik nějakého díla.
A teď to hlavní: Vymyslím si v hlavě například literární server - v mé vizi bude mít nějaký vzhled, nějaké chvání, nějaká pravidla provozu, pravidla - dejme tomu - nějaká technická, nějaká tvůrčí, nějaká mezilidská - pak to realizuji, provozuji, obstarávám, dal jsem tomu ducha, ve kterém to funguje. Není to realita. Je to sen/svět, který jsem stořil a mám na něj plná práva (navíc jede na železe, které jsem ze svého zacvakal a ze svého udržuji.) Lidé se v tohle světě-snu NEMUSÍ chovat jako lidé, psi jako psi, malé chlupaté bytosti z alfy Centauri jako malé chlupaté bytosti z alfy Centauri (ovšem, pokud jim to moje pravidla boha/tvůrce reality/majitele autorské licence na tenhle konkrétní sen takto povolují)... mohou se dokonce chvat jako lidé, ale jako jiní lidé, než ve skutečnosti jsou... Pokud se potom rozhodnou spojit své realistické já s tím imaginárním ich, měla by to být jejich volba. (Každopádně, do té doby, dokud se nerozhodnou s někým někde v reálu setkat - jakmile se začne hovořit o realitě, o kontaktu, pak opouští hranice internetu a jakákoli nepravá identita začíná být dle mého amorální až trestná - ale, to už jsem odbočil).
A teď přijde nějaký stát nebo nějaké uskupení států a bude mi vnucovat pravidla, za jakých bude ten můj sen/svět/autorský projekt fungovat. To je jako, kdybyste chtěli napsat knihu, ale nesměli tam použít některé typy postav nebo by ty postavy nesměly vyslovit cokoliv si přejete, aby vyslovily (o tom, že teď EU chce, abyste ručili za všechny myšlenky autorů almanachu a ještě kontrolovali grafika té knihy, zda někde nepoužil náhodou zakázanou (třeba) zelenou pastelku, o tom už vůbec nemluvě!).

Nikdo nemá právo nárokovat si cizí autorskou fantazii, ohraničovat cizí myšlenky a sny, ať už jsou jakékoli. A je naprosto nepodstatné, jestli se ten někdo jmenuje Čína, Rusko nebo Evropská unie.

Internet vzniknul z touhy lidských duší ulétnout, stejně jako knihy, filmy, videohry. Jsou to světy, kde můžete věci, které v reálu nesmíte. Není nic lepšího než pro svobodu duše mít svou temnou stránku jako postava filmu, které fandíte, nebo postava videohry, ve které se chováte k ostatním dost hnusně nebo jako cosi na internetu, kde můžete být třeba chvíli šachistou, chvíli psm píšícím básně a chvíli... já nevím... vím jen, že v těch snech/světech nejsem ten, kdo ráno v půl páté vstane a jede do práce zodpovědně živit rodinu a snaží se dělat věci co nejsprávněji. Nejsem.
Ale tahle kazící se civilizace mi z těch snů chce ten internet vyrvat a... usušit ho, orazítkovat a znehodnotit. Snaží se pod rouškou ochrany našich myšlenek naše myšlenky spoutávat. :/
Paulmatthiole, 24.03.2019 08:13:54
drsnosrstej kokršpaněl: Kdyby se lidé na netu i v reálu chovali jako Ty s Hazentlou, byla by v tom reálném i virtuálním světě neskutečná pohoda - a to píšu s rozmyslem jako cenzor a cynik, který má tendence myslet si o lidech jen to nejhorší.

Podle mě tady také nejde o autorská práva, respektive, nejde o ně především; obávám se, že jde o snahu paralyzovat obecně poměrně efektivní způsob komunikace lidí, a nemyslím si, že jsem daleko od pravdy.

I na literárních serverech a online hrách jsem stíhal vykradače děl jiných autorů, vyhrožování, neskutečnou sprostotu a multiusery. A říkám otevřeně, že na tyto lidi nahlížím s neskutečným opovržením. Ano, blokoval jsem a blokuji a mazal jsem a mažu. Je to moje práce. Ale rozhodně ne z toho důvodu, abych lidem odpíral komunikaci.

Čili po netu se může šířit různorodé svinstvo, ale i věci pozitivní, kterých je, zdá se mi, v posledních letech velmi málo... nebo jim lidé věnují jen málo pozornosti, protože jsou v podstatě nezajímavé - no, ale to už jsme zase někde jinde... tak díky za Tvou reakci, jako jednoho z mála zdejších autorů.
J.F.Julián, 24.03.2019 09:52:59
LUKiO: Hlavně pohlavně!
A když mi to zakážou, tak po hlavě do hlavně!


Mimořádně při plném vědomí jfj
Paulmatthiole, 24.03.2019 20:53:00
Přesouvám sem Bamekův post na jeho žádost, omylem založené vlákno jsem smazal:

Bameka, 24.03.2019, 16:01:13

Já si taky myslím, že navrhovaná směrnice je pěkná pitomost a poněvadž ďábel bývá ukryt v detailu, že se spíše jedná o pokus nasadit náhubek lidem, kteří svým smýšlením neplavou v bruselském hlavním ideologickém proudu. Zkusím si tipnout, že v této podobě to do praxe neprojde, ale to neznamená, že to ti "správně uvažující europoslanci" nebudou zkoušet znovu a nějak jinak.
sailorr, 25.03.2019 22:16:43
Paulmatthiole:
Myslím, že psát poslancům nemá účinek (smysl ano). Tento návrh je součástí dlouhodobé a masivní snahy o omezení osobní svobody a práv lidí, která zasahuje a bude zasahovat do VŠECH oblastí našich životů. Můžeme s tím nesouhlasit, může se nám to nelíbit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Ale můžeme na to taky (zatím bez následků) říct či napsat svůj názor. Mě se teda takovýto způsob regulace nelíbí a považuji ho za nepřátelský akt vůči svobodě projevu. A to on taky je !
Hazentla, 26.03.2019 10:26:47
No.. překvapuje mne, nakolik v tom všichni z nás vidíme primárně snahu omezovat něčí práva.. A jo, asi to tak je.
Mne totiž včera překvapilo, když jsem porotcovala v anglické olympiádě, že ta mladší generace se o tohle téma celkem docela zajímá, celkem jsou i v obraze, ale málokdo z nich akcentoval to omezování něčí svobody. Spíš to, že je to snaha ochránit obyčejné uživatele internetu. A pochopitelně taky to, že to je naprosto pitomej způsob, jak to udělat.
Nevím, jestli se vyjadřuju srozumitelně, ale líbil se mi ten posun v myšlení. Jako, že bych řekla, že z nás postupně vyprchává takový ten komunistický duch, co nás dělal strašně citlivými na to, že někomu omezujou něco, co by rád dělal. :-)
Paulmatthiole, 26.03.2019 12:32:41
Hazentla: Ona to není snaha omezovat něčí práva, komunistický duch a podobně... je to jen, jak to říci...je to rozkošně machiavellistické :-) Což nemění nic na tom, že pokud by věci dopadly špatně, Libres skončí.
LUKiO, 26.03.2019 15:08:10
Je to v řiti. Uvidíme, jak se to ve finále promítne v zákonu u nás, ale...černý scénář brainstorming:

Instalovat tady automatický filtr je spíše sci-fi, ten prostě v dohledné době nebude tak kvalitní, aby dokázal odfiltrovat pouze příspěvky, které budou protizákonné. A pravděpodobnost, že to propustí něco, co tady být nemá, taky nebude malá.
Navíc, takovými filtry disponují jen giganti typu google. Pokud ho poskytnou i veřejnosti, nebude to určitě zadarmo. Existuje-li šance, že by takový filtr byl k dispozici, byl zadarmo nebo extrémně levný, bude stoprocentně existovat i jen nepatrná možnost, že to propustí něco protizákonného. Provozovatel bude v takovém případě nést zodpovědnost a bude mu hrozit finanční pokuta. Kdo by chtěl v takovém riskantním prostředí být provozovatel?

Druhá varianta, nemít filtr, ale editory, kteří budou veškerý obsah nejprve ručně procházet a schvalovat. Nereálné... A i tady hrozí riziko, že se díky lidskému faktoru propustí nezákonné dílo.

Jako vážně? Riziko finančních pokut nebo přinejlepším tahanice po soudech? Černý scénář končí zánikem libresu. Resp. v mém případě i literu a psanců.
Paulmatthiole, 26.03.2019 16:04:54
Demo (kracie). No... měl jsem to tu rád.

A doporučil bych - pro jistotu - všem autorům, aby si zazálohovali svá díla, poznámky, vzkazy - případně si vzali na sebe kontakty, pokud o to mají zájem.
čubík, 26.03.2019 23:10:35
… krátké video od Kovyho je pro pochopení schváleného článku 13 dost přínosné...

Změní se internet? Kovy vysvětluje, co je dnes přijatý článek 13
čubík, 27.03.2019 00:13:12
sailorr: Paulmatthiole: LUKiO: J.F.Julián: Hazentla: Gándhí: drsnosrstej kokršpaněl:

… našel jsem starší video od Kovyho, kde vysvětluje podstatu článku 11 a 13...

Konec parodií na YouTube. | KOVY
Hazentla, 27.03.2019 09:15:55
Paulmatthiole:
já vím, hrozným způsobem jsem to zjednodušila. Ale na svou obranu uvádím, že mne ten posun opravdu zaujal.
No, každopádně uvidíme, jak se to teda teďkonc vyvine. Snad nakonec nikoli k černým scénářům.
Paulmatthiole, 27.03.2019 09:35:05
Hazentla:

Kdoví, já to možná zase vnímám až moc černě... hrozně nerad sem tahám politiku, ale v téhle souvislosti jsem si vzpomněl na Silvestra 2015 v Kolíně nad Rýnem ohledně sexuálních napadání - zatímco lidi to postovali defacto po pár hodinách, na stránkách oficiálních médií se nedělo nic.

Celoněmecká televize ARD o nich informovala teprve ve večerních zprávách v pondělí 4. ledna, zatímco redakce televize ZDF se ještě 4. ledna rozhodla žádné zprávy o útocích nezveřejňovat a teprve v úterý večer odvysílala zvláštní zpravodajství. Jiné servery se pokusily ty události bagatelizovat, pro změnu (jako třeba ČT nebo Britské listy).

Vidím v tom jednoznačně zásah cenzury, a to cenzury tak brutální, že já jsem proti tomu bezbranné, sotva žvatlající batole.

A další kapitola, která se tu zmiňuje letmo, jsou peníze (ale klidně vsadím boty, že rozhodně ne pro autory).

Jak to "upraví" naši páni poslanci, netuším, ale příliš velkou důvěru v jejich zdravý rozum nemám...


Třeba Kovy mluví i o něčem v tomhle duchu, čím jsem prošel já: na Literu jsem dělal pravopisnou korekturu v sekci úvah a přesouval je do tématických chlívečků, abych tak řekl. Znamenalo to každou úvahu přečíst, opravit chybky a přesunout. Za ty čtyři roky to bylo takových hodin práce, že by to vydalo na hlavní pracovní poměr. A to jsem neověřoval, co kde kdo z autorů od koho potenciálně ukradl, to bych u těch úvah seděl ještě dnes... a jedinou odměnou mi byly rádoby oduševnělé řeči některých autorů o tom, že musím být určitě ve vatě; těmhle lidem prostě nevysvětlíš, že jsem to dělal zadarmo...

Tohle je na hrozně dlouhou debatu...
Hazentla, 27.03.2019 10:10:07
Paulmatthiole:
Jo, souhlas je to na hrozně dlouhou debatu. A asi nezbývá než prostě počkat, co se teda bude dít. Velkou vírou v naše zákonodárce tedy taky nijak neoplývám, ale když to zase brutálně zjednoduším, oplývám vírou v to, že jsme Češi, a vždycky najdeme způsob jak něco, co se nám nelíbí, obejít.

S tou cenzurou. Já ti nevím. Respektive...(a jsem asi naivní) ráda bych v tomto konkrétním případě viděla spíš jistou potřebu nepřilívat olej do ohně...nešířit neověřené informace (což se vsadím, že lidi postovali okamžitě vpodstatě cokoli, co třeba jenom zaslechli), než úplně natvrdo nějakou cenzuru.

A to se nezastávám nějakých migrantů, já jsem po svých lektorských zkušenostech s výukou češtiny pro cizince v podstatě přesvědčená, že nějaká integrace je jenom pohádka pro neziskovky (ale to už odbočuju, ale cítím potřebu říct, že to s tím souvisí) - ono to podle mne s tím souvisí hodně, protože ti migranti jsou tak citlivé téma, že už je podle mne každý novinář dopředu předpos..nej z toho, aby nenapsal něco politicky nekorektní, co by se pak ukázalo, že není pravda, že ho vlastně nemusí nikdo ani cenzurovat.

Ale když tak nad tím uvažuju, je to vlastně možná smutnější.

A fakt je to na dlouho debatu, a bude. Ale nechci tě zdržovat, jistě se musíš přehrabovat v penězích, co máš za provozování tady Libresu ( :D ;-)
Paulmatthiole, 27.03.2019 10:26:59
Hazentla: Ježíšmarjá, ještěže jsi mi to připomněla - já dneska ještě ani jednou neskočil šipku do hromady zlatých mincí, které jsem si za ty roky brutální perzekuce autorů vydělal... měl bych to napravit předtím, než si zajdu do fabriky přivydělat těch pár drobných kapesného k tomu... abych jen neseděl doma na zadku :-D
čubík, 27.03.2019 14:42:34
Hazentla: Paulmatthiole: ... delší dobu si říkám, že by bylo dobré přidat na Libres "Zápisky editora", kde v několika dílech objasňuje Pavel. D. F., dávný korektor Literu, co ta práce obnáší...

… už na Literu jsem ho v diskuzním fóru propagoval a před lety jsem od něj získal souhlas k tomu, abych i zde jeho zápisky zpřístupnil...
...na DF bych přidal jen názvy kapitol s krátkou ukázkou a pokud by měl někdo zájem, mohl bych na požádání nasdílet vše v rámci Libresu - což mohu už dnes, kdyby něco...:)
bameka, 27.03.2019 15:16:07
Paulmatthiole: "Tak nám včera v Bruselu postřelili Zdravý rozum, paní Müllerová."

Kdybych tuhle větu vložil za dva roky do veřejného (rozuměj internetového) prostoru, tak v tom černějším scénáři by se mnou možná měl nějaký ten filtr nebo robot docela prácičku. V tom nejčernějším scénáři bych to třeba ani neměl kde vložit. Budu se ale držet jenom toho černějšího scénáře a v něm docela jasně vidím, jak toho robota polévá robotí pot a on horečně uvažuje, jestli si dělám srandu nebo jsem nějaký dosud skrytý terorista a zda nepředstavuju bezpečnostní riziko pro stát.

Ale po zhlédnutí Kovyho videa můžu vzkázat - buďme v klidu. Našimi starostmi žije a dýchá paní europoslankyně Šojdrová, která se domnívá, že za zmíněné dva roky budou technologie tak vyspělé, že si například tu moji větu ten filtr či robot bezchybně vyhodnotí. No, nevím nevím. Ta paní Šojdrová, to snad už je diagnóza sama o sobě. Mám takový pocit, že se natolik vložila do problematiky hledání syrských sirotků, že už sama uvažuje jako malé děcko. No a takoví o nás rozhodují v Bruselu...

Takže s Kovym, mimo jiné, souhlasím v jedné věci - jít k eurovolbám a pokusit se přispět k zásadní obměně stávajícího složení europarlamentu. To je nyní asi to první a dost důležité, co lze udělat. Jestli tomu totiž dobře rozumím, ona i ta směrnice o autorských právech by šla přes europarlament nebo nějakou eurokomisi pozměnit. Bylo by to asi na dost dlouhé lokte, ale všechna další řešení se momentálně jeví ještě složitější, neboť oponenti k této věci působí zatím dost roztříštěně. Ještě mě teď tak napadá, jaký je vlastně právní názor na to, že se pod hrozbou sankcí nařizuje do stanoveného termínu něco, co zatím spolehlivě nefungue a není jisté, že fungovat bude (právě ty filtry nebo roboti).

Jinak, ani já si nedělám nějaké iluze o našich poslancích. Stačí když připomenu tzv. protikuřácký zákon, kdy byli naši poslanci při implementaci do našeho prostředí podstatně horlivější než bylo nezbytně nutné.

Na závěr musím konstatovat, že můj tip, že by se celá lapálie mohla v dobré obrátit už včera, nevyšel. Ale v jednom svém nedávném dílku jsem napsal, že není třeba stahovat kalhoty ve chvíli, kdy je brod ještě daleko. V praxi nová směrnice ještě zavedena není, na druhou stranu je brod daleko pouze relativně. Možný čas k nějaké nápravě teď bude ubíhat hodně rychle.

To je velmi mrzuté. Přes to všechno ale v posledních dnech mé myšlenky nepatřily starosti o to, kde za dva roky budu něco vkládat, ale tomu, jak nechutně se europoslanci na sklonku svého stávajícího mandátu snaží hodit vidle do mravenčí práce administrátorů na Libresu a na spoustě jiných internetových serverech.
zenge, 27.03.2019 18:54:48
bameka: Napsal bych něco, ale už jste to napsali přede mnou tak jen, že je mi z toho smutno a bylo kdysi též,
když jsem opouštěl Liter ale to se hned zakládal Libres.

Tak jen kdyby to nedopadlo - Děkuji klukům 5 (i do nebe) za práci kolem toho všeho ...chjoo

zengebuš
drsnosrstej kokršpaněl, 27.03.2019 19:45:04
Na tom je smutná ještě jedna věc: I kdybychom krásně zvolili jednotně všechy české europoslance tak, aby byli proti, tak tu ta směrnice stejně bude platit... jinými slovy: pokud velké státy Unie rozhodnou, že tu zítra bude úřední jazyk Finština, tak máme dva roky na to implementovat Finštinu do úřadů (přehnaný příměr, nicméně ne zas tak daleko od reality)... Rozhodovat o některých věcech plošně jen na základě toho, kolik má která země obyvatel (= europoslanců/komisařů) naprosto není férové. Na současné Unii není férových hodně věcí. Takže bych se při volbách nezaměřoval jen na lidi, kteří nesouhlasí se směrnicí o o(c)hraně práv na internetu, ale spíš na lidi, kteří chtějí změnit fungování EU zevnitř a myslí to odhodlaně vážně (co si budeme povídat, část kandidátů si jen přeje jít si tam hrát s hlasovacími tlačítky za hezký plat).

(odchod z EU pokládám za hloupost... ledaže by odešla třeba komplet visegrátská čtyřka a to dobré z EU si ponechala... i když, vyhrožování odchodem, za účelem získaní pozornosti vůči těm byrohlavcům jako zas tak úplně špatný prostředek nezní...)
čubík, 28.03.2019 06:34:35
... na Libres by se články 11 a 13 zatím vztahovat neměly...
Konec dnešního Internetu je zde, poslanci EU schválili Články 11 a 13

... jsou zde vyjmenováni europoslanci kteří hlasovali pro, proti a kteří se hlasování zdrželi...
Paulmatthiole, 28.03.2019 06:53:45
čubík: No nevím, Tome - píše se tam, že "direktiva se dočasně netýká malých webů", takže z toho nic dobrého podle mě nekouká, respektive, jsme pořád tam, kde jsme byli - zase bude na našich pánech poslancích, co ze sebe za dva roky dokážou vyždímat. A obávám se, že to nebude nic moc, protože když na ně zadupou z Bruselu, tak se podělají a schválí cokoliv.
drsnosrstej kokršpaněl, 28.03.2019 09:45:02
Celé mi to přijde (a články 11 a 13 obzvlášť) zaměřené hlavně hodně proti vyhledávačům (takže Google, Bing, u nás Seznam)... prakticky provozovatelům úplně zpoplatnili a enormně zkomplikovali veškerou další expanzi... Jaký k tomu byl důvod naprosto nechápu... žádný dobrý mne nanapadá...


čubík: ZATÍM by se vztahovat neměly... to je jako s EET, zpoplatněním silnic a dálnic et cetera, et cetera... aneb: "půjdem s tím na ně pozvolna, aby se nám nepolekali..."
Paulmatthiole, 28.03.2019 10:04:55
No, asi takhle - vezmu jednu modelovou situaci, která je přímo z minulosti tohoto serveru:

Jeden z autorů sepsal dílo, které přesně kopírovalo děj jakéhosi videa z internetu (v rozporu s Pravidly Libresu, kde se píše alespoň nezbytnost uvést zdroj, žádný uvedený nebyl). Jedna jediná autorka z celého Libresu, která to video (patrně ještě náhodou) viděla, k tomu měla patřičný komentář.

Výstupy z toho jsou tyto:

1) já jako admin nemám téměř žádnou šanci odhalit plagiát tohoto typu, leda snad šťastnou náhodou, což je dost málo, stejně jako nejsem schopen identifikovat, jestli namluvené slovo, nahraná hudba nebo prezentovaná fotografie není odněkud "ukradena" - snad s výjimkou zcela evidentních případů;

2) autorka sice okomentovala příspěvek, ale nešlo to přes Kontakty (to bych zasáhl okamžitě), takže na celou věc jsem narazil zase náhodou a s dost podstatným zpožděním v komentářích pod dílem;

3) měli jsme kliku, protože autorka vůbec to video viděla (náhodou), jinak by tady to dílo viselo ještě dnes.


No a teď to (když věci dopadnou tak, jak podle mého cynického odhadu dopadnou) bude vypadat tak, že na Lukia jednoho dne napochoduje čísi právní zástupce, protože jsme web, kde se tolerují krádeže děl a porušují se autorská práva, a bude následovat hezky tučná pokuta. Ano, je tu možnost se soudit s tím autorem dodatečně a kdesi cosi... ale nemyslím si, že by o to kdokoliv ze zakladatelů Libresu měl zájem.

A nejlepší na tom je, že to ani nemusí být autorův úmysl (což v tomto případě s největší pravděpodobností byl); teď si vezměte, jak pečlivě kdo z vás pročítá licenční podmínky pro to, aby odněkud mohl stáhnout a používat nějakou fotku, obrázek a podobně. Někde přehlédnete pár slovíček a právní malér je na světě (přestupek nebo správní delikt za až 150 000 Kč).

Abyste měli ještě reálnější představu odtud, z Libresu, tak třeba v anketě o tom, zda autor četl Pravidla Libresu, hlasovalo 53 autorů ze zhruba 1 300 lidí. A z tohoto množství jen 5 lidí uvedlo, že si pravidla vždy pečlivě pročítají. Zbytek buď jen zcela zběžně, nebo časem zapomněli, a tak dále... (a ne, nikoho hlasovat fakt nenutím, ale protože je to akt dobrovolnosti, přikládám tomu třeba já osobně dost velkou váhu).
vavaoko, 28.03.2019 11:01:23
Paulmatthiole: Já tomu pořád nějak nevěřím. Že by si opravdu chtěl někdo takto nasr.. na vlastní hlavu? Pamatuji zákazy kdečeho. Vím leccos o prohibici. Známe všichni důsledky takových zákazů shora. Cenzura a prohibice byly vždy kontraproduktivní. Inteligentní jedinci si s nimi dokázali poradit. A ti bezskrupulóznější ještě lépe. Lidi si prostě přestanou brát servítky. Co znamená pro bezdomovce pokuta za cokoliv? Bude to velikej průser!
Asi tak. F
drsnosrstej kokršpaněl, 28.03.2019 11:08:33
(jen tak do malé závorky - vím, že to není tématem tohoto vlákna - vkládám to jen pro zajímavost - další nařízení, o kterých EP rozhodl:

https://www.garaz.cz/clanek/uz-za-tri-roky-nam-budou-auta-aktivn
e-hlidat-rychlost-21001426?dop-ab-variant=6&seq-no=1&source=hp

https://www.novinky.cz/zahranicni/501002-europoslanci-schvalili-
tretinove-snizeni-emisi-u-novych-aut.html

https://www.kurzy.cz/zpravy/487974-zruseni-letniho-casu-jak-to-b
ude-se-smernici-v-praxi/

)
vavaoko, 28.03.2019 11:17:08
drsnosrstej kokršpaněl: Já si jen neumí představit, co nabídnou těm mladým, počítačovým maniakům, místo těch servrů, u nichž nyní vysedávají celé dny i noci. Co jim dají? Práci? Válku? Není nic nebezpečnějšího, než partička připitejch a nudících se kluků a holek. To, že Unie požírá sama sebe, není jasné snad jen ožralému Junckerovi. Zelená banda žene svět do maléru a Unie jim tlačí káru. Někdy jsem rád, že jsem starej.
Paulmatthiole, 28.03.2019 12:54:00
vavaoko: No... možná je čas, abys věřit začal... nemám žádný důvod tady lhát nebo zatajovat, jak to celé může dopadnout.
vavaoko, 28.03.2019 16:55:37
Paulmatthiole: Není to o tom, jestli věřím tobě. Napsal jsem ti vzkaz. F
čubík, 29.03.2019 07:34:20
... když vezmu v úvahu ten nejčernější scénář, tak autorům čehokoli nezbyde nic jiného, než si pořídit vlastní webové stránky, kde budou publikovat na vlastní triko ovšem to už nebude zadarmo jako teď, nutno ještě počítat s ročním paušálem za doménu atd...
... pak bude třeba nějaký vyhledávací seznam, kde budou roztřídění podle zaměření své činnosti...

... tak si každý stokrát rozmyslí, co bude publikovat a z jakých zdrojů...

... problém bude se stránkami zadarmo (sám jich mám pět), blogy atd...možná budou jejich majitelé rozprodávat jednotlivé stránky stávajícím autorům tak, jako majitel baráku prodává byty svým podnájemníkům...
... tak bude každý autor ručit za obsah sám a z majitele serveru se stane jakýsi správce, to by ale znamenalo, že by se autoři museli nově zaregistrovat podle ověřených údajů, aby byli dohledatelní v případě prohřešku...

... tento postup by se ovšem nemohl uplatnit u literárních serverů...

... možná to bude technicky problematické, ale určitě to stojí za úvahu...
čubík, 30.03.2019 11:07:43
zenge: vavaoko: sailorr: Paulmatthiole: LUKiO: J.F.Julián: Hazentla: Gándhí: drsnosrstej kokršpaněl: bameka: … ParlamentníListy.cz beru s reservou, ale pokud je tento článek pravdivý, mohlo být všechno jinak...

Svobodní: Europoslanci zřejmě hlasovali o reformě copyrightu jinak, než chtěli
Paulmatthiole, 30.03.2019 15:59:12
čubík: Jo, četl jsem to - ale nevím, čím to je, že je mi po přečtení na zvracení ještě o něco víc než předtím...
vavaoko, 30.03.2019 17:18:38
čubík: Tak to vypadá, že jsem naivní a věřil jsem ve zdravý rozum. To, co jsem četl o těch poslancích, dává za pravdu těm, kdo to vidí jinak.
F
René Vulkán, 05.04.2019 22:05:02
hmmm, moc do toho nevidím, ale nějak mi to zapadá do mozaiky plíživě přicházející nové, sofistikovanější totality
čubík, 12.04.2019 17:28:59
… ochranáři všeho možného spojte se a čiňte tento svět, přes všechny námitky neprozřevších, lepším a lepším a lepším až...
… bude celý svět jedna velká šťastná polepšovna...
Paulmatthiole, 12.04.2019 18:46:05
čubík: velká, šťastná... a hlavně - přísně demokratická polepšovna, kde bude jako trest jen dehonestace společenská, finanční, odborná, pracovní... a až si jednou dá dotyčný sám konopný obklad kolem krku, protože neunese pětapadesáté soudní stání kvůli tomu, že coby dítě kopal do mičudy, čímž naplnil podstatu nabádání k trestnému činu (někoho by to kopání totiž mohlo motivovat k násilí), a v rámci transparentnosti si to o něm přečte celý svět, potom vyjde v předůstojném nekrologu... "vidíte, neměl čisté svědomí, nebo to byl blázen".

Možná bych se měl zbavit veškeré té brutálně nebezpečné literatury, jako je Ottův slovník, veškeré pohádky, a tak dále... a vzhledem k tomu, že na Londýnské univerzitě se studenti odmítají učit filosofii Platóna a Kanta, protože to byli běloši... nejspíš asi zničím i periodickou soustavu prvků, protože Mendělejev byl běloch - co kdyby si na to náhodou někdo vzpomněl?

Také budu muset mít knihovnu perfektně barevně sladěnou, aby žádná barva nebyla v převaze... a budu tam muset mít stejný počet knih a sborníků, aby to bylo i genderově vyvážené, plus od každého náboženství aspoň něco, abych neutlačoval něčí víru, a od každého jazyka také, abych neutlačoval něčí národnost... ono snad bude jednodušší tu knihovnu prostě šmahem zrušit...
čubík, 12.04.2019 20:49:45
Paulmatthiole: … já těch 15-20 let ještě nějak v tomto světě doklepu, ale co bude dál...

... mě tito "oprávci mravů" připadají jako nějaká zvláštní sekta, sice mnohdy vysokoškolsky vzdělaných lidí, ale přesto v jistém smyslu bezmozků a s takovými je většinou marné vést jakoukoli smysluplnou diskuzi o jejich negativním vlivu na přirozeně zdravý stav této společnosti, neb jsou majitelé pravdy své jediné, které se v zájmu svého dobra musí každý jedinec podřídit...
čubík, 13.04.2019 00:27:42
Paulmatthiole: ... toto už není pouhá myšlenková nedostatečnost, ale přímo evropyzrada...

Nemyslí to dobře a dělají ještě hůř
Paulmatthiole, 13.04.2019 07:08:31
čubík: No, to je tedy výplod... třeba tyhle dva argumenty, to je tedy "pocuc" - kurzivou jsem k tomu dopsal můj komentář:

G. přetrvávání diskriminačních stereotypů v některých tradicích v Evropě, včetně používání černých masek

- kdo něco takového myslí natolik vážně, aby to vůbec vyslovil, zasluhuje pobyt v místech, kde mu bude k disposici klid a služebnictvo v bílých, ano, v bílých pláštích :-/


K. děti afrického původu v členských státech EU dostávají ve školách nižší známky než jejich bílí vrstevníci a děti afrického původu mnohem častěji předčasně ukončují školní docházku

- jako bývalý kantor se proti takto paušalizovanému tvrzení ostře ohrazuji a každého, kdo by něco takového tímto způsobem tvrdil o mně nebo o kantorech, které jsem během svého života osobně potkal, označuji veřejně za sprostého lháře


Zdroj: https://ivanpicek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=708443
Milena, 06.05.2019 01:22:38
Paulmatthiole: Ja to beru tak jak to lezi a bezi...a zatim muzeme psat...a byt v modru...tak proc uz dopredu zasevat smutno a beznadej mezi basniky, kteri to tu maji radi? Pro pripravenost? Ta nikdy nebude...jestli modre stranky skonci, tak to minimalne obrecim...je to pouto...krasne...a toho se bude jen tezko vzdavat... ja jen, ze zatim tady porad jsme...
Milena, 06.05.2019 01:42:37
Ja vim, diky Lukiovi a Vam vsem. A jsme za to vdecni...ja porad verim, ze to nevzdame...ze modre stranky zustanou...
Paulmatthiole, 07.05.2019 07:09:56
Milena: Nikam nic nezaséváme - je tu reálná situace a nemá cenu si malovat nějaké straky na vrbě. Autorům bylo doporučeno (aby zas někdo neměl potřebu výlevů v duchu plků o cenzurách, nebo že někdo někomu něco nařizuje), aby si zazálohovali díla, komentáře a vzkazy, pro jistotu. Jestli to někdo neudělá, je to jeho právo a jeho věc, do které mu já osobně nehodlám mluvit, ale potom se tím na druhou stranu nehodlám na svůj úkor zabývat ani půl sekundy.... to je celé.
Milena, 08.05.2019 18:02:56
Paulmatthiole: Děkuji za odpověď. Jen mám pocit, že každý promlouvame jiným jazykem. Nevim třeba, proč máš zavřené dveře ke svým basnim. Vím, každého naprosté právo. Jen, když čtu Tvé odpovědi zde, připadá mi, žes nějak zanevrel zde na nas vsechny. Jakobychom ti nebyli dost dobri, ci ja nevim proc. A to je mi lito...
Milena, 08.05.2019 18:06:38
Paulmatthiole: možná ne proti vsem...jen proti nekterym...to vis jen ty sam...
Romana Šamanka LadyLoba, 09.05.2019 10:49:04
Jen tak na okraj - občas sem mrknu, jen se nevyjadruji ...
bameka, 10.05.2019 19:15:58
Milena: Já jsem tu znovu nakouknul, protože pár diskuzních příspěvků přibylo a očekával jsem, že se k tématu dozvím něco nového. A ono nic moc.

Tvé první dva příspěvky lze hodnotit, že s problematikou určitým způsobem souvisí, ale druhé dva už vůbec ne. Ty patří především do "Vzkazů" (za sebe s jejich obsahem nesouhlasím) a vůbec mě nepřekvapuje, že na ně Paul veřejně nereaguje.

Ale abych se vrátil k tomu důležitějšímu. Zaujala mne tvá slova "já pořád věřím, že to nevzdáme". To zní docela optimisticky. Mám z těch slov pocit, že už tě napadla i nějaká forma spoluúčasti, pokud bude provoz Libresu ohrožen. Že bys třeba byla ochotná finančně přispět, aby mohl Libres fungovat podle nové legislativy? Nebo že bys třeba zorganizovala finanční sbírku mezi zdejšími aktivními autory? Neměl bych problém něco přispět. Nebo nějaký jiný nápad, který by pomohl majiteli Libresu? Nakonec i na úvahy o konkrétní pomoci je tohle vlákno vhodné.
Milena, 10.05.2019 23:03:07
bameka: dekuji bameko. Myslim, ze Pavel nema zapotrebi, aby ho nekdo branil. Urcite to zvladne sam. A Lukio snad rekne, co by mu pomohlo modre stranky udrzet. Rada se zapojim. Jen srdce....city...a ja nevim co jeste uz si asi necham na stridacce...
Milena, 10.05.2019 23:06:38
bameka: vis, kdyby sis nebyl s tou odpovedi jisty...sleduju hokej. Dobrou noc
Paulmatthiole, 11.05.2019 08:31:49
bameka: Já se obávám, že tady nebude finanční pomoc nic platná. Jeden případ, který se odehrál přímo na Libresu, jsem nastínil výše - proti tomu prostě žádná obrana neexistuje, i kdybychom u toho trávili 24 hodin denně a aplikovali kdeco. Budeme muset počkat, co vymyslí naši páni poslanci...
zenge, 21.08.2019 21:51:48
..o demokracii se přichází plíživě;-(

Pokud chcete vložit odpověď, musíte se přihlásit.
« jméno
« heslo
» Registrace
» Zapomenuté heslo?
nováčci
Milena S.
narozeniny
Liv [7], Venuše [5], vilipetr [2]


© 2011 - 2019 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Ty nejlepší útržky z každodenního, místy bláznivého, života.