*Co drží páry pospolu*

Nové poznatky z psychologie a mediciny. Překlad z vědecké přílohy magazinu Jihoněmeckých Novin
» autor: Tomáš
Touha po sexu a návyk na něj vydrží zpravidla tři až čtyři roky, potom produkují nervy drogu euforie -dopamin- už jen úsporně. Vzájemná touha po sobě ponenáhlu usíná anebo začne směřovat na jiné objekty sexuálního zájmu či vzrušujícího dobrodružství.

Hormonální odliv u muže totiž není trvalým stavem a hodnota dopaminu v krvi okamžitě stoupne, když si zvolí novou sexuální patnerku. U žen je tento fenomén dosud málo prozkoumán. Dotazovou akcí v USA bylo prokázáno, že u žen starších než 35 let jich bylo na 70% aspoň jednou nevěrných.

Co tedy ale drží páry dohromady, když je v partnerství či manželství po několika letech tak zoufale málo dopaminu?

Sex se přeceňuje

Nemusí to být žadným špatným znamením, když po čtyřech letech partnertsví to v posteli nefunguje tak jako dřív. Pokud dosud naprosto nevymizel jakýkoliv zájem o toho druhého, tak vzácné intimní kontakty znamenají, že se oba partneři cítí celkem spokojeni a nevyžadují neustálé důkazy lásky. Úsporný sex znamená pevné spojení a málo strachu, že by ztroskotal. Kdo chce mít sex se svým dlouhodobým partnerem neustále, dokazuje že si není svou věcí jistý a musí si stále ověřovat, že se na jejich vztahu nic nezměnilo.

Trvalá jistota a neustále opakovaný sex se navzájem vylučují a často znamenají, že se partneři brzy rozejdou. Jestliže totiž znamená sex jenom psychickou podporu pro vznikající pocit méněcennosti, nemůže se tím vzájemný vztah ani stabilizovat ani nedochází k očekávanému uspokojení. Tak zvaný melancholický sex znamená, že si oba partneři uvědomují, že jim tělesná blízkost už nic neříká.
Dobrá rada pro trvalé partnerství: méně sexu je lepší než sex pro posilování vlastní sebejistoty

Stabilně nešťastni
Neustále se opakující nešťastné stavy a události a z toho vzniklá rezignace působí na partnerství kupodivu stabilizačně! Z průzkumu dvojic, které spolu žily aspoň už třicet let vyšlo najevo, že na příklad u jedné z nich, si oba na svou bídnou situaci tak zvykli, že ji považovali za normální. Nemluvili spolu, skoro se ignorovali, mlčky snášeli svou finanční nouzi, nevyčítali si kdo co zavinil. Co je udržovalo dohromady, i když tu už nic láskyplného mezi nimi nebylo, byly jejich společné děti, společný projekt stavby domku i nesnáze v zaměstnání.

Nejistota a věrnost

Jsou ale i příjemné ochranné faktory které způsobují, že vznikne spolehlivá soudržnost v manželství-partnerství. Kdo už jako dítě prožil rodinnou pohodu a jistotu, ten se později jen vzácně se svým partnerem rozchází. Chová se k němu i pozorněji co se týče jeho přání a tužeb.To právě zpevňuje jejich svazek.

Kdo chce jednou slavit stříbrnou nebo zlatou svatbu, ten by si měl záměrně vyhledat partnera vnitřně nejistého nebo i ambivalentního ( ¨nějak bylo, nějak bude...¨). Strach před rozhodnutím toho druhého opustit je tak velký a nerozhodnost mezi různými způsoby rozchodu tak ničivá, že o rozlučce pak vůbec neuvažuje.

Bázlivé, zdráhavé ženy mají zpravidla svůj první sex a častěji se střídající partnery dříve než ty ostatní, poněvadž je jejich vnitřní nestabilita stále přitahuje k mužům. Když se pak ale na jednoho pevně fixují, pak se jen vzácně a nerady rozcházejí.

Muži, kteří se vyhýbají konfliktům a rozhodováním, jsou velmi způsobilí pro stabilní vztahy. Nejistý muž a jistojistě spolehlivá žena, to je ideální balení pro život ve dvou. Muž, který se vyhýbá hádkám, rozporům a podobným nedorozuměním, nemá zpravidla odvahu opustit vlastní ženu.

Výška a ¨velikost ¨

Muži nad 190 cm jsou méně žárliví než ti menší. Oproti ostatním častěji nepochybují o věrnosti partnerky a jsou si vědomi, že mají větší šance u žen než ti jiní. Na podkladě těchto skutečností trvají jejich partnerské vztahy často déle. Naopak je tomu u žen, kde je nejvhodnější výška 168 až 176 cm. Studie prokázaly, že tyto ženy jsou také zdravější, mají i více dětí než ty vyšší nebo menší a jsou také častěji muži obletovány než ženy jiné velikosti.
Skutečná velikost partnera se však ukazuje i v malých gestech: už pouhé ¨držení se za ručku¨ stabilizuje vzájemný vztah. U ženy tím totiž klesá nejen pocit ohrožení, ale i motorické a emocionální napětí, stejně jako i uvědomování si bolesti; to vše upevňuje vzájemnou soudržnost. Platí to názorně jako při stoupání na horské tůře: pociťuje se o to lehčeji, čím déle a lépe se oba znají.


Štres? Jenom ne s partnerkou mluvit!

Ve štresově zatížené situaci partnerky či manželky je lépe nemluvit. Nejlépe jí pomůžete lehkým dotykem nebo masírováním zátylí. Prokázalo se, že tím klesají štresové hormony a puls, krevní tlak a dýchání se rychlé upraví na normál. Když se pokusíte uklidnit štresovanou společnici slovně, tak to zapůsobí na uvedené hodnoty témeř neznatelně.

Naopak je to u muže: je-li pod napětím, chce především s partnerkou mluvit a obdržet od ní slovní signál souhlasu. Tím ho posílíte pro řešení jeho těžkého úkolu a zároveň ujištíte, že jste pevně za ním. Tak se docílí, že své zatížení zvládne s minimem strachu a nervozity.
Tipů: 12
» 04.07.12
» komentářů: 10
» čteno: 925(21)
» posláno: 0


» 04.07.2012 - 09:13
štres?
» 04.07.2012 - 09:15
hezky jsi mi rozšířil mé obzory....:-)..už nejsem v napětí a ani ve stresu
» 04.07.2012 - 09:26
Ach,ty statistiky...:-)
» 04.07.2012 - 23:38
hmm-bylo, nebylo mám 168cm mno a štres?By muži kol mne museli být němí hihihihi:))Dobře jsi to napsal za lišku ST!
» 05.07.2012 - 20:17
Romana Šamanka LadyLoba:
Autor žije v Německu, víš, tam se tomu tak říká,no... :o)
» 07.07.2012 - 10:21
Moudrá slova, ráda se ohlédnu po párech, jenž spolu životem kráčí v dobrém i zlém ruku v ruce. Mají v sobě kouzlo, které již pomalu dnes vymizelo.
» 07.07.2012 - 13:32
Velmi zajímavý článek, ale čtu ho pozdě :-). Doporučuji přečíst všem na prahu života :-)
I tak uděláte, přátelé, chyby ...
» 09.07.2012 - 07:47
Něco na tom bude. Uvolňující masáž a naslouchání - toho není nikdy dost :) *
» 18.07.2012 - 16:25
Pěkně se mi na ni kouká, umí hřát, dávala i sát, psala dopisy na vojnu, vaří, pere, uklízí. Automat mi ji nenahradí.
» 09.02.2016 - 13:50
Přepošlu odkaz.
Tip

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: *Levné cestování* | Následující: *Příště!*

© 2011 - 2022 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.