Režim mezer rezem mi žer

Fejetonek s ráčkem (do sbírky Špalindromy) a hádankou.
» autor: Špáďa
Netuším, zda rezignace „nejlepšího“ polistopadového ministra školství Josefa Dobeše byla jen jeho malou osobní tragédií v důsledku krátkozraké a bezkoncepční vládní politiky v oblasti školství či planým gestem snažícím se ze sebe — ale jen ve svých očích — udělat chlapa, co si do vysoce odborné práce nenechá mluvit ode všech, a nebo zda je zbabělým útěkem z nedobojované bitvy. To ukáže jistě čas. Ať tak, onak či jinak, tahle vláda se chová, jako by jejím cílem bylo demontovat české hospodářství, jehož nejsilnější základnou jsou nikoliv nerostné suroviny a energetické zdroje, ale ti, kdož je umějí rozumně využívat ku prospěchu nás všech a kdo tvoří další hmotné i nehmotné statky, tedy široké profesní spektrum náležitě vzdělaných lidí. Bez nich budeme spíše jen středoevropskou montovnou. Už nyní máme nedostatek zvláště technických odborníků, a to ve všech vzdělanostních kategoriích. Pokud bude tato hluchá vláda takováto hluchá místa nadále tvořit, budeme čím dál silněji vyjídat naše národní bohatství, a tím i svoji podstatu.

Mám pocit, že naše současná vláda si v budování kapitalismu prošpikovaného podobnými mezerami snad přímo libuje. Mnozí lidé, obzvláště mladších ročníků, ať již pracující či na své povolání se teprve připravující, to rozhodně nemohou nevidět a začínají se někdy chovat a vést život značně nemorálním stylem, zejména vzhledem k našim potomkům: Užijme si, než si užijí jiní více, čili po nás potopa. Jsou tak počínající rzí naší společnosti. Nepřímo tomu nasvědčují i poslední statistiky porodnosti.

Pokusil jsem se chod našeho politicko-hospodářsko-společenského dění posledních let shrnout do zveršované hádanky — tzv. ráčkovky, jejímž řešením je ráček neboli palindrom, tj. výraz čtený zepředu stejně jako zezadu. Nutné je jen ve veršovánce nahradit zvýrazněná slova jejich synonymy (ve stejném pádě, čísle nebo čase jako původní, tj. nahrazovaná slova).

 
Tenhle systém politický
plný dutin, jako vždycky
korozí jen nahlodává,
co mně naše země dává...
Fofrem jez, než pojde kráva!

 
Pokud si nebudete ani po chvíli s luštěním vědět rady, napoví vám jistě nadpis tohoto článku.

Až hádanku-ráčkovku uhádnete, můžete se pokusit 5 slov palindromického textu vložit do magického čtverce o 4 x 4 polích tak, aby v každém řádku a v každém sloupci bylo každé slovo jen jednou. Ve sloupcích i řádcích tak budete mít 4 variace palindromu. (V jednom z políček v každém řádku (nebo sloupci) musí být pochopitelně dvě slova.)

Hezkou zábavu.

23. 3. 2012
Tipů: 17
» 26.03.12
» komentářů: 10
» čteno: 1109(31)
» posláno: 0


» 26.03.2012 - 07:23
1
ruka ruku myje ráda...
moje, tvoje... kamaráda...
to je heslo dnešní vlády,
hrabu dneska, k lidu zády ...
» 26.03.2012 - 10:53
Ty jo a mám opět co dělat hihi, ale nejdřív bude čas tak v pátek:(Nějak se mi přes víkend nahromadila nepřečtená dílka:))
» 26.03.2012 - 13:17
Jdu na to :-))) Jinak skvěle napsáno.
» 27.03.2012 - 09:52
Uff! Škoda mluvit! Ne o tvém dílku, o tom Dobešovi. Zajímavé, na první pohled jsem četl nadpis "Režim mě se.e."
» 27.03.2012 - 23:57
Není to skvěle napsáno a ráději bych to četl jako sain fiction bohužel to tak je. Vládnou nám zločinci a morálka? Co to je? Napsáno je to dobře. Kde je tedy rozpor?
» 29.03.2012 - 11:33
1
tenhle režim prohnilý
plný mezer za chvíli
jedovatým rezem svým
mi zem smění s podsvětím,
sežer, krávo, i můj rým
» 29.03.2012 - 17:18
jc senior: Liška76: nejsembásník: Offline.Uzivatel: Siorak: umělec2:
Díky vám všem za chvilku zamyšlení, případně i za pokusy o řešení ráčkovky. Zatím mi ale žádné vyluštění do zpráv nedorazilo.
» 30.03.2012 - 14:36
to je pro mně něco jako přemýšlet koho příště volit.St
» 24.04.2012 - 14:13
Uvádím řešení hádanky-ráčkovky:
Řešením je přímo název úvahy.
» 11.09.2017 - 01:21
PovedenoST :-))

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Čtvero ročních hádanek | Následující: Linie a křivky těla

© 2011 - 2023 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.