Staré pověsti české – jak to bylo ve skutečnosti

Sedněte, dejte pivko a čtěte..
» autor: Siorak
» archiv Povídky / Ostatní
Jistě znáte příběh o Horymírovi. V rámci výzkumů ASIČR se mi podařilo udělat senzační objev – rukopis Hradecký, sestavený jakýmsi Antošem. Po měsících luštění staroslověnštiny z rozpadající se knihy psané cyrilicí se podařilo získat tento útržek z našich dějin.

Vladyka Horymír – to byl pěkný kanec. Když jednou obráběl svou tetu Libuši, která byla Bivojovou ženou, přistihl je Bivoj v nejlepším a všechno jim zkazil. Bivoj byl velký silák a tak nemělo význam Libuši ochraňovat. Stačilo, že dostane nakládačku Libuše, tak proč by ji měli dostat oba, že? Tenkrát se to týrání manželek a dětí považovalo za takový rituál před snídaní, po obědě a během večeře.
Horymír neváhal, udělal krok k otevřenému oknu a skočil z něj rovnou na svého věrného koně Šemíka. Byla ti sice ve skutečnosti stará kobyla, ale stačila na to, aby přeskočila čerstvě vysazený živý plot u Bivojova srubu. A uháněli do lesa. Tam kobyla-Šemík padla vyčerpáním a zemřela. Bivoj běžel za nimi. Málem už je dohonil, ale pak se mu v lese ztratili. Po hodině hledání Horymíra našel, popadl toho kance za uši a dovlekl do hradiště. Napřed to vypadalo na pěkný masakr, jenže udělal tu chybu, že se Horymíra zeptal na poslední přání. Ten projevil zájem se s Bivojem před smrtí usmířit, a to tak, že si dají spolu v hospodě u Antoše sedm plzní. Sedmička byla tenkrát šťastné číslo. Jenže jak se dostali do ráže, dali jedenadvacet dvanáctek a skončili u Břéti na záchytce. Ráno se probudili a Horymír začal nadrzle pošilhávat po jeho ženě Jitce. Vida to Bivoj, uklidnil se, že s Libuší je to pasé a stali se s Horymírem nejlepší kámoši.
Na pivo k Antošovi chodili pak často a po patnáctém už na sebe vždy všechno vykecali. Tak se Antoš dozvěděl tento příběh a po mnoha opakováních ho uměl už nazpaměť. Protože to byl zběhlý mnich a naučil se kdysi od Cyrila cyrilici, všechno to sepsal.
Kolik piv měl přitom v sobě Antoš, není známo. Chemická analýza s pomocí metody C14 však odhalila, že byl ten rukopis hodně pobryndaný. Je to nejstarší zmínka a důkaz o tom, že se v Plzni vařilo pivko už za starých časů.
» 21.12.2007
» komentářů: 7

» 21.12.2007 - 11:42
Aťan:
Na půdě v hospodě U Aťana jsem našel vývěsní štít U Antoše. V institutu jsme zkusili poločasem rozpadu zjistit stáří. Nepovedlo se. Ovšem poločasem rozkladu se zřejmě dopídíme kýženého výsledku. Budeme muset ale pár set let počkat.
» 21.12.2007 - 21:11
Bíša:
Díky, poopravil jsem si tento úsek dějin...
» 21.12.2007 - 22:40
s.e.n:
Jsem z toho vedle jak ta jedle.
Že by Libuše neměla něco lepšího na výběr?
» 22.12.2007 - 10:51
ivkaja:
Pivo nepiju, ale tohle je poutavé a hezké i bez jakýchkoli dalších pochutin:-)
» 25.12.2007 - 23:16
La Suneteto:
„povím třemi slovy
co se Přemyslovi
povedlo.
Jeda v čele voje
našel u Bivoje
Libuši.
Líba drapla dýku
křikla na vladyku
nemehlo!
Kde si bol tak dlho
Bivoj popadl ho
za uši.
Na hrb si ho hodil
pak se k hradu brodil
potoky.
Znaje našlápne-li
někde na šrapnely
vyletí.
Jeden vylekanec
zařval hele kanec
divoký...
Pak to ohlodali
do knížek to dali
pro děti.“
» 01.01.2008 - 16:43
Rikitan:
Ach ty historické nepřesnosti. Aspoň nyní vím, odkdy se v Plzni pivo vaří.
» 30.01.2008 - 23:51
Lota:
Možná máš pravdu,ale pivovar v Plzni, založil až můj praděd, a to je mi teprve sto let ))
Předchozí: Hojnost | Následující: Čím víc, tím ???

© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.