Důchodová reforma

Jak zvýšit princip zásluhovosti a zůstat humánní
» autor: Siorak
» archiv Úvahy / Ostatní
Téma budoucnosti našich důchodů je a bude stále živé. Už jsem se tímto tématem zabýval v následující úvaze:

http://liter.cz/Uvahy/110886-view.aspx

K této úvaze mě inspiroval nápad, který nabízí možnost převést 3% důchodů svým rodičům,
popsaný např. zde:

http://vrchovsky.blogy.novinky.cz/0712/deti-budou-moci-priplacet
-na-duchody-svych-rodicu

Zabývám se podobnou myšlenkou už několik let, a proto zde uvedu rámcový návrh, jak zvýšit podíl principu zásluhovosti při stanovení výše důchodu. Předem zde uvádím, že vzhledem k rizikovosti nejsem příznivcem důchodových fondů, které už mnohokrát krachovaly i ve vyspělejších zemích. Akceptuji je jako doplňkový nástroj.
Pokusím se shrnout, na čem dnes stojí průběžný důchodový systém. Jsou to v podstatě tři prvky.
1. Princip průběžnosti. Ti kteří dnes pracují, přispívají na důchody generaci svých rodičů, popřípadě prarodičů, jednoduše shrnuto – dnešním důchodcům.
2. Princip zásluhovosti. Výše budoucího důchodu se odvíjí od jejich dnešního příspěvku.
3. Princip solidarity. Důchod není přímo úměrně odvozen od důchodového pojištění, které odvádíme. Ti s menšími příjmy jsou zvýhodněni, ale mohou se mezi ně dostat i ti, co dnes vydělávají hodně – je to určitá pojistka pro všechny.

Jaké má daný systém slabiny? Pokusím se to rozvést podle jednotlivých pilířů.

Princip průběžnosti. K jeho naplnění jsou potřeba dvě podmínky.
1. Jestliže dnes my platíme na dnešní důchodce, musí to tak zůstat a naše děti musí držet nad vodou nás.
2. Dětí ubývá v důsledku neochoty hlavně mladších a kvalifikovanějších lidí mít alespoň dvě děti, tudíž ubývá i budoucích plátců.

Princip zásluhovosti. Tato vazba není dodržována v těchto směrech:
1. Díky principu solidarity, člověk s vyššími příjmy nedostane všechno, co do fondu vložil. Nikdy ale neví, kdy se jeho situace může změnit k horšímu (nemoc, nezaměstnanost atd.). Pokud z těchto důvodů musí jít dříve do důchodu, měla by být zohledněna celá doposud odvedená částka pro výpočet jeho důchodu. někdo do 40 odvede více než jiný do 60, tak proč by měl mít nižší důchod.
2. Stát se do důchodového fondu skrytě a nepřípustně vměšuje. Předčasné důchody zdravým lidem jen za odsloužená léta a další bonusy, například vyznamenaným lidem, jimiž si stát řeší problém třeba s nedostatkem policistů nebo vojáků nesmí být vypláceny ze solidárního důchodového fondu. Tohle si má stát řešit z daní. Tyto peníze nejsou důchody, ale renty.
3. Většina přispívajících má kromě výše odvodu ještě jednu a to podstatnou zásluhu. Vychovají totiž děti, budoucí přispěvovatele do důchodového systému. Vytvoří tedy kromě svého příspěvku další, a to velmi podstatnou hodnotu. Nejde jen o výchovu, i děti stojí peníze. naproti tomu jiní jsou bezdětní, nebo vychovají jen jedno dítě. Také je potřeba zohlednit, že některé děti toho moc nepřispějí, spíše jsou samy na podpoře.

Princip solidarity.
Už jsem zde zmínil otázku rent např. policistům nebo vojákům. Tyto renty nemají nic společného se solidaritou, nemají co dělat se solidárním důchodovým fondem. Jsou odměnou státu za službu v rizikových složkách. Pokud by bylo dost zájemců, nebyly by k ničemu. Stát by to mohl řešit i vyššími platy.
Dále tady máme otázku lidí, kteří nevyprodukují žádné přispěvovatele ať už proto, že děti nemají, nebo že děti nepracují, což má dost společného s jejich výchovou. Otázka zní. Mají tito lidé být solidární k těm, které děti nic nestály a mohli si tedy na důchod našetřit?
Anebo se dětem dostatečně nevěnovali, a ty si nejsou schopny na sebe vydělat? A když, tak nakolik?

Návrh řešení
1. Oddělit důchodový fond od státního rozpočtu a také z něj vyvést veškeré renty.
2. Motivovat lidi k nejen k vyšším odvodům, ale také k výchově dětí
3. Zachovat určitou solidaritu, ale omezit ji na stanovené minimum

Jak to udělat?
Pro naplnění solidarity vyčlenit dejme tomu 40% z prostředků důchodového zabezpečení a bude se stanovovat na další rok podle výběru z roku minulého. Tato suma bude pro všechny stejná. měla by stačit na to opravdu nejnutnější přežití.
Pro naplnění principu zásluhovosti podle vlastních odvodů vyčlenit 30% prostředků a ty rozdělit přímo úměrně podle výše celoživotních odvodů. Odvedl-li někdo dvakrát více než je průměrný odvod, byla by částka, kterou dostane dvojnásobkem toho, kdo odvedl průměr. Tedy dvojnásobkem průměru vypočteného ze 30% celkového příjmu důchodového fondu. Tento úkol dnes snadno zvládne rozpočítat běžný stolní počítač, pokud je „nakrmen“ správnými daty. Zbývá 30%. Tato suma by měla být přímo z odvodů dětí důchodce odváděna jejich rodičům.

Příklady:
Tedy, mají-li dva rodiče 5 dětí a každé odvádí 3000 Kč, dostane každý rodič navíc každý měsíc (5 x 3000 x 0,3)/2 , tj. 2250 Kč navíc. pokud jejich odvody byly průměrné a za průměr je zásluhová složka např. 4000, je to už 6250 Kč navíc. No a solidární minimum může být třeba 6000 Kč. Pak důchod každého z nich je 12250 Kč.

Pokud je odvod bezdětného díky více času např. 1,25 průměru, dostane základní důchod 6000 Kč a zásluhová složka 5000 Kč, tedy bude mít důchod 11000 Kč. Vzhledem k tomu, že neměl děti, může mít příjem dalších 3000 Kč, který si naspořil v privátním důchodovém fondu, protože díky bezdětnosti mu zbylo více peněz. Jeho příjem je celkem 14000 Kč.
» 03.01.2008
» komentářů: 12

» 03.01.2008 - 21:56
spare:
Tak jsem to přečetla jedním dechem, a s mnohým souhlasím, ale k něčemu mám připomínky.
1.mám zkušenost, že mnoho lidí onemocní v době těsně před důchodem, a pak se ta částka na výpočet výše penze, výrazně sníží. A není to jejich vina.Zkrátka tělo nevydrželo...to vidím jako nespravedlivé, a proto souhlasím.
2.jak rozlišovat, kdo neměl děti, nebo jen jedno, z důvodu vlastního pohodlí, a kdo z objektivních důvodů -
neplodnost páru, nemoc rodičů...to by byla lékařská dobrozdání...?
Jinak souhlasím,a obdivuji Tě.
Je vidět, žes nad tím dlouho dumal.
Snad už začnou brzy dumat i naši politici a plánovači věcí budoucích...:-(
» 03.01.2008 - 22:30
Bíša:
Četl jsem i Tvoje předešlé statě. A lze jen souhlasit,
po určitých zohledněních... ( viz níže ) Ale naše dnešní
vládní garnitura uvažuje jinak. Již dnes probíhá tvrdý
kapitálový boj o budoucí privátní; a jak sám píšeš, velmi rizikové fondy...
» 04.01.2008 - 06:58
Siorak:
Spare, nad těmi body, co jsi uvedla jsem přemýšlel.
Bod 1 : Za socialismu se důchod počítal jen z posledních, tuším deseti let. Máš naprostou pravdu, může onemocnět, třeba i v důsledku těžké práce při které do té doby vydělával a odváděl hodně peněz. Pak se mu nepočítá, co vydělal předtím, když byl posledních pár let nezaměstnaný. Proto by se měla zohledňovat částka, kterou skutečně za život odvedl. Řeší se tím i např. problém, kdy někdo pracoval několik let v zahraničí a odváděl pojistku tam, tudíž dostane navíc důchod odtamtud.
Takže – pokud někdo moc neodvedl a poslední roky byl nemocen, má zajištěnu jen onu minimální částku + to, co dostane z odvodů svých dětí.
2. To, že někdo nemohl mít děti navrhuji vůbec nerozlišovat. Spočítej si, kolik tě měsíčně stojí jedno dítě a zjisti si, o kolik by se ti zvýšil důchod, kdybys tuto částku odvedla do privátního důchodového fondu. Měla bys pak výdaje po celý život stejné, jaké mají ti, co děti mají. Ale ta částka by nepodléhala principu solidarity, takže tvůj celkový důchod by byl vyšší. A to nemluvím o tom, že bezdětným se snáze buduje kariéra. Takže mají obvykle vyšší příjmy. Proč by jim důchodový fond měl platit odškodnění, že nemají děti? Ať je už nemají z jakéhokoli důvodu, příjde mi to nejen nesmyslné, ale i velmi nespravedlivé.
» 04.01.2008 - 07:48
Daniel S.:
Ahoj Sio... Tu nejdůležitější myšlenku jsi řekl, ale podle mě jsi ji nezdůraznil dostatečně.... Oddělit důchodový fond od státního rozpočtu... To je myslím to nejdůležitější a nejzákladnější, co by se mělo udělat. Aby bylo na první pohled jasné, kolik se vybere a kolik se vydá. Aby se s těmi penězi dalo hospodařit, aby existovala jasná a zřejmá statistika, kolik toho vladtně je a kolik se musí dát... A to je ten krok, který naše vláda odmítá udělat...
» 04.01.2008 - 08:13
Aťan:
...vidím ještě riziko v inflaci. Dnešních uspořených 3000 Kč může mít za dvacet let hodnotu sladkého lízátka. Já nakupuji zlaté cihly. (zase kecám)
» 04.01.2008 - 08:40
Siorak:
Dane, bez této podmínky se prostě nedá zajistit, aby s tím stát (politikové) neprováděl nějaké machinace a zneprůhlednění.
Ale za nejdůležitější považuji zavedení zpětné vazby na děti a posílení zpětné vazby ne odvedený peníz. Solidarita je potřeba, ale má to své meze. Za nimi je už falešná solidarita. Dává rovněž prostor ke korupci a machinacím.
» 04.01.2008 - 08:45
Siorak:
Aťane, máš naprostou pravdu. Tohle řeší jen průběžný systém. Velikost důchodu není vyměřována podle odvoudů za 35 let v jejich nominální hodnotě, protože je to nesmysl. To číslo lze však použít jako koeficient při propočtech principu zásluhovosti. A jde to i snadno přepočítat na aktuální sumu.
Privátní důchodové fondy nezaručují nic ani valorizaci inflace. Pouze ji slibují. A z tohoto hlediska jsou podvodem. Lepší je asi vlastní nemovitost(i), nebo ony zlaté cihly. Stát ale stále majitele nemovitostí trestá.
» 04.01.2008 - 12:10
pošleme tě na ministerstvo financí.... mimochodem dnes jsem již zaplatila 90 kč doktorům a za položku na receptu – onemocněla mi dcera.... navrhni i něco na to nemocenské pojištění...
» 04.01.2008 - 13:09
spare:
Dodatek k mému komentáři:
s tím souhlasím, kydyby to tak bylo nastaveno, tak ano.
A o dětech jako ,,brzdě“ kariéry, bych mohla vyprávět.
» 04.01.2008 - 19:41
s.e.n:
Opravdu poučné a osvětlující mnohé.
» 05.01.2008 - 00:30
carodejka:
Moc pekne jsi uvahu napsal, myslim ze nase duchodová zeforma nas vezme zkratka, budeme fasovat k duchodum v 75 letech lano a nebo kulku, stari uz je statu i nasim detem pouze na obtiz. Je to ale velika skoda protoze v drive narozenych je ulozeno spoustu informaci a namaji je komu predat, mladi o ne nemaji zajem.. takze jednou napochodujeme vsichni pekne ke zdi...ach jo../zadne klidne stari.. ale vzruso bude...mame demokraticky stat s almuznami..
» 26.02.2008 - 14:56
Eclipse:
Reaguji na Tvůj komentář u mně ))
Add Švejnar vs. Klaus
— po jednom ostřejším rozhovoru s kamarádem (19) co studuje politiku, jsem kupodivu přehodnotil můj názor. Bohužel již zvítězil p. Klaus, nicméně s tím, že jsem se nakonec přiklonil k p. Švejnarovi, jsem spokojen. A to, co předvádí pan Klaus v posledních pár dnech, je nechutné (jde jenom vidět, že to prostě je „samolibý debil“, jak říká můj otčín )) Add Globální Oteplování
—- samozřejmě, CO2 je jisté. Ale jak to změnit, nevím. Kjotský protokol by, jak jsem četl, vývoj zpomalil jen o 3 roky (tzn. kdyby nebyl, tak stoupne hladina o nějaký údaj za sto let, když je, tak stoupne hladina vody o ten samý údaj za 97 let... takže se to vlastně míjí účinkem a je za něj ročně vyhozeno několik miliard usd) Add EMO
— neznáš? Mno, tipuju že ve tvých letech už se o puberťáky moc nezajímáš a když ano, tak snad o nějakých inteligentních, nicméně já jich znám mnoho... opravdu ano... pošlu ti odkaz na jednoho EMOUška, náhodně vyhledaného na netu )) http://xchat.centrum.cz/~$9659192~011f24530f07c3a7cbe7722b8a0db8
95/whoiswho/profile.php?uid=10567508&extra=w%3Ds%26g%3D1%26
t%3D0%26search_nick%3DEmo%26Button_Search_Top%3DHledat%26page%3D
2%26offset%3D12
To je jen příklad, když třeba na seznamu napíšeš „emo“, vyjede ti miliony a miliony odkazů... Já budu na chvíli emo jo? Tak jo...
Jdu na záchodek, jdu si učesat vlásečky na ímou styl, pak jdu s mojimama lávinkama někam, beru si žiletky s sebou, kdybych byl zase smutný...
Tak já se loučím, mocinky moc vám lafinkuju, mociiiii...
(zabit tyhle idioty EMO – chytá mě z nich amok, fakt končim)...
Předchozí: Dnešní svět | Následující: Politika v domácnosti

© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.