Pevný bod

Každý člověk nějaký potřebuje.
» autor: Siorak
» archiv Úvahy / Ostatní
„Dejte mi pevný bod a pohnu zeměkoulí,“ prohlasil prý před více než dvěma tisíci lety Archimédes. Pro naše životy je takovým pevným bodem ideál. Ideál, který pro nás osobně „sedí na míru“, který nám něco říká.
Člověk má v životě potřebu mít nějaký ideál, který pro něj mnoho znamená a může za ním jít po mnoho let. Pro někoho jsou to ideologie, jako třeba komunismus nebo víra v Boha. Pro jiného jsou to třeba peníze, nebo formování vlastního těla a zdraví. Další se upne na vzdělávání nebo kulturu. Někomu jde o rodinu a děti a ostatní ho moc nezajímá. Dokonce jsou i takoví, kteří chtějí být jen prostě užiteční pro druhé a prožít život tak, aby se nemuseli sami před sebou, až se jednou ohlédnou stydět. Rozmanitost ideálů je veliká, kolik jen lidí po světě chtělo být jako Elvis, chtějí být třeba jako Jaroslav Jágr, Karel Gott nebo Albert Einstein.
Je dobré mít nějakou takovou dominantní představu o tom, co v životě chceme a je více než pravděpodobné, že se bude s dalšími zkušenostmi ta představa zcela jistě měnit a možná bude vystřídána jinou.
Taková představa, která nás silně ovládá v určité fázi života je vlastně naší strategií. Je strategickým cílem, se kterým hrajeme hru zvanou život. Dává nám nejen cíl, ale také pravidla, třeba kdo chce být vrcholovým sportovcem, asi by neměl moc kouřit, kdo chce být Einsteinem, měl by se hodně učit, samostatně přemýšlet a systematicky pracovat. Věřící, jak známo, mají systém pravidel, který je ustálen už stovky let, i když ne všechna.
Vybrat si dobrou životní strategii je dle mého názoru poměrně hodně obtížné. V mládí je to velmi často tak, že nám ji vybírají jiní – především rodiče, někdy pedagogové, bereme si různé vzory a třeba u teenagerů mají velký vliv dominantnější kamarádi, či kamarádky. Takže ten pocit, že si vybíráme sami je dost ošidný.
Asi bych neměl zapomínat na reklamu. Čím méně je u člověka pevný ideál, tím více je ovládán různými momentálními vlivy a podněty. Reklama má u něj většinou mimořádný úspěch, protože mu vnucuje konzumní, velmi jednoduchý ideál. Peníze – zboží (zábava, oblečení, elektronika, dům se zahradou ...) – peníze. Tohle může být nekonečný kruh, který už časem nepotřebuje ani silné podněty, protože se smazává rozdíl mezi příčinou a následkem. Původně si člověk „nutně potřeboval“ koupit pár věcí. A následně už je mu jedno, co nakupuje, hlavně, že nakupuje. Nenakupuje požitky, bez kterých je život skutečně těžký. Nakupuje to, co má soused nebo kamarád.
Ještě pár slov o taktice. Taktika je dána souhrnem činů, které vedou k naplnění určité strategie. Ne pro každou strategii dokážeme najít správnou taktiku a převést ji ve skutky. Velmi častým příkladem takové strategie (ideálu) je snaha zhubnout. K tomu vedou různé taktické postupy. Někdo třeba jen začne držet hladovku, nebo polohladovku. Zkušenosti říkají, že tento taktický postup vede k rychlému úbytku váhy, ale po vyčerpání počateční dávky psychické energie dochází k obrácenému procesu. Chemie našeho organismu vyvolá vlčí hlad a člověk dokáže doslova sežrat obrovské množství kalorického jídla. Původní váha je rychle zpět a co horšího, někdy i poněkud více, protože návyk k přejídání se jen tak nezmění.
Jinou taktikou je třeba jen změnit složení stravy a mírně ubrat na množství a jíst aspoň pětkrát denně. Taky to není jednoduché.
Stručně řečeno. Ať děláme, co děláme, nějaký ideál máme vždy. Je jen na nás, jestli se snažíme tento proces nějak ovlivnit, anebo nad tím nechceme přemýšlet a někdo už do nás něco implantuje, třeba reklama. Co je lepší, nebo horší, to už je na každém z nás.
» 01.08.2008
» komentářů: 6

» 01.08.2008 - 12:48
Bíša:
Chci jen prostě žíti...
» 01.08.2008 - 13:40
Chancer:
Ano, ideál má každý...já jich musím mít víc, protože jeden mi prostě nestačí Stejně jako Bíša ale chci ŽÍT!
» 02.08.2008 - 20:30
Lota:
Obdivuji tě...rodina...práce...básničky...úvahy...atd, atd...jak to všechno stíháš???...asi jsou to Tvoje pevné body
» 03.08.2008 - 15:31
saddova:
super uvaha, skvele sem si pocetla, pri tom cteni jsem si postupne uvedomovala, spis jsem se tedy zajimala, jake pevne body, ty idealy mam a nebo jsem mela ja..ale na nic jsem neprisla, tož to mam asi blbej život
» 03.08.2008 - 17:33
Aťan:
„Vybrat si dobrou životní strategii je dle mého názoru poměrně hodně obtížné,“ – to je oč tu běží. Buďto se přeceníme, nebo nedoceníme – trefit to správné ořechové není jen tak. Jít po správné cestě, to je fakt to nejtěžší...
» 23.08.2008 - 10:18
drsnosrstej kokršpaněl:
souhlas... a dobře napsáno
Předchozí: Co s pravdou? | Následující: Nemohu a nechci

© 2011 - 2023 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.