Globalizace

Spíše politicko-ekonomická úvaha o naší budoucnosti.
» autor: Siorak
» archiv Úvahy / Ostatní
Když před pár lety byl v Praze jakýsi kongres světových finančníků, přijeli do země jacísi podivní živlové s šátky přes obličej. Házeli dlažebníma kostkama do výkladů a sem tam něco dokonce podpálili na ulici. Naše bezpečnostní složky se na to připravovaly už pár dní předem, v ulicích to byl samý policajt a novinářská fronta měla zase o čem psát, když tyto zločince líčila v nejtemnějších barvách. Prý protestují proti globalizaci.
Český národ, mě nevyjímaje, není na podobné excesy zvyklý a říkali jsme si, co je to za podivné lidi. Jsou to vůbec lidi, nebo jen teroristi. Teroristi, jak známo, jako všichni –isti, lidé přece nejsou, vemte si ty příklady – nacisti, komunisti, anarchisti, aktivisti, chartisti, disi-dentisti ...
A proti čemu to vlastně protestují? Globalizace? No a? Tak se svět propojil v globální vesnici, to je toho!
Teprve poslední dobou mi začínají docházet důsledky. Globalizace bere lidem z vyspělých zemí práci. Ne těm vysoce kvalifikovaným. Těm středně a méně kvalifikovaným.
Kapitalismus je svým způsobem spravedlivý a objektivní. Padni komu padni. A tak tedy padá. Nač zaměstnávat německého, holandského nebo britského nekvalifikovaného dělníka? Vždyť Čech, Rumun, Polák nebo Bulhar zvládnou totéž a levněji. Navíc se za svou mzdu více snaží. V případě invaze východoevropských pracovních sil na Západ jsou ohroženy i tamější kvalifikované pracovní síly. Řemeslníci, inženýři, lékaři. V čem je tajemství úspěchů koncernu Škoda Volkswagen? O oktávii se na západě říká, že je to volkswagen za nižší cenu. Což je holý fakt.
Ale to byl příklad jakési evropské globalizace. Pak tu máme tu světovou. Americké a evropské elity zjišťují, že se jim stále méně vyplácí zaměstnávat příslušníky vlastních národů. Přesouvají veškeré výroby (a spolu s nimi kapitál) do východní Asie a jižní Ameriky. V EU a USA vzniká přebytek lidí bez práce, tlak na mzdy a sociální výhody. To, co se děje u nás není českým specifikem, je to fenoménem euroatlantické civilizace.
Vždyť Ukrajinec, Vietnamec, Ind, Brazilec nebo Číňan je pracovitější a zvládne tu samou práci levněji. Proto dostane práci. Výrobní kapacity západu se přesunou do těchto zemí. Když bude mít práci, bude žít líp. Ani v Číně už není dělník tak levný, jak býval, roste tam střední třída a vlastní trh. Po nějakou dobu (a stále ještě to v řadě případů platí) jsme z levné pracovní těžili i my.
A v tom je právě ta spravedlnost kapitalismu – bohatší chudnou a chudší, skromnější a pracovitější bohatnou. Bohatnou lidé v Číně, Indii a jižní Americe. Chudnou lidé v EU a USA. Postupně budeme platit více u lékaře, chodit později do důchodu, platit školné a k tomu všemu poroste nezaměstnanost.
Ono „bohatší chudnou“ se ovšem netýká elit, velkých korporací, jejich vlastníků a manažerů, jejichž zisky se zvyšují. Problém je, že elity západu se nechtějí moc dělit s nižšími třídami ve vlastních zemích. Snaží se zmenšit stát, snížit své daně a zbavit se drahé zátěže, kterou pro ně představují vlastní nekvalifikovaní spoluobčané. A ti kvalifikovaní? Jak dlouho asi bude trvat, než Čína vyprodukuje nadbytek kvalitních a levných řemeslníků, inženýrů a lékařů? Americké vysoké školy jsou prý přeplněny velmi pilně studujícími Asiaty. Ještě jednu generaci?
Mám obavy, že moc déle ne.
I v Číně dochází k masivnímu uvolňování společenské atmosféry. Dnešní Čína už není taková, jako za Maa a kulturní revoluce. Pro nás to ovšem nemusí být jen důvod k radosti. Jakmile dojde k vyšší demokratizaci Číny, převálcují nás.
» 03.07.2011
» komentářů: 4

» 09.07.2011 - 07:07
Siorak:
Nemám nic proti privátnímu zdravotnictví, ale s tím, že bude mít státní konkurenci. Pokud se v ní nedokáže prosadit, nemá žádné opodstatnění. Mluvím o velkých nemocnicích.
Nezapomeň, že ani po privatizaci se nejedná o standardní segment trhu. Výběr na zdr. pojištění je povinný a v podstatě je dost těžké si představit, že někdo pojištěn není.
Totéž platí o školství. Pokud tu chceš prohlásit, že soukromé školy u nás jsou obecně lepší, do toho, dlouho jsem se nezasmál. Totéž platí o zdravotnických zařízeních. Na druhé straně tu opravdu jsou soukromé školy i zdravotnická zařízení, které opravdu dobré jsou.
» 11.07.2011 - 10:32
vladan_:
Nejsem si jistý, zda jde o tutéž osobu. Fotografie v Mladé frontě a ta na Internetu (blog) se dost liší.
Tobě stačí, aby byl v NERVu a hned je nedůvěryhodný?
Dobře, ale pak jsou nedůvěryhodní všichni soudci s bývalým a jsoucím členstvím v KSČ. O politicích a podnikatelích nemluvě...
Proti osobní zodpovědnosti státních úředníků nic nemám (čím méně jich bude, tím lépe)
Nemyslím si, že státní zdravotnická konkurence je nezbytná, ale nemusela by být ani škodlivá – jenže: V momentě, kdy bude státní nemocnice hospodařit nezodpovědně a nehospodárně a zadluží se, stát do ní prachy naleje = obrovská konkureční výhoda proti privátním nemocnicícm. Pokud by platilo, že když se zadluží státní nemocnice, dojde k její privatizaci a naopak, když se zadluží soukromá nemocnice, stane se stát nalitím peněz spolumajitelem, nic nenamítám.
» 11.07.2011 - 12:28
Siorak:
Soudci, co byli v KSČ – NE. I kdyby to byli skvělí lidé, soudce by neměl sloužit dvěma zcela protichůdným režimům, to není v pořádku. Ve skutečnosti by soudci neměli sloužit žádnému režimu, ale to za komunistů evidentně nešlo, což znamená, že by po 20 letech už mohli být vyměněni všichni soudci, co měli v roce 90 více, než 30 let.
Pokud stát musí nalít do státní nemocnice peníze ... záleží také na tom, zda dělá stejné spektrum výkonů, jako ta soukromá. Například soukromá klinika plastické chirurgie asi bude mít lukrativnější klientelu. Také záleží na tom, zda obě dělají za stejné ceny. Pokud si ta soukromá přitáhne špičkové chirurgy a bere mastné doplatky (což je v pořádku, když je to dobrovolné), asi jí těžko bude finančně konkurovat ta státní, kde se ti chirurgové příjdou po škole učit a pak utečou do té soukromé (nic proti). jenže faktem je, že pokryto musíme mít celé spektrum nemocí a ne všechny jsou stejně lukrativně placeny. Prostě ta státní zajistí péči pro všechny a to bohužel ne v té nejšpičkovější kvalitě. To bohužel ani pro všechny nejde. Zafunguje i jako školíci centrum pro ty soukromé, které se tím nebudou chtít zabývat. Takže je jasné, že by se musely ty banální výkony platit pojišťovnami více, nebo by se na ně muselo připlácet, tj. ani státní by nezaručovala ceny pojišťoven.
Není to zase tak přímočaře jednoduché, jak se zdá. Někdo musí léčit i chudé a soukromé kliniky to nebudou.
» 11.07.2011 - 14:59
vladan_:
Pochopitelně mluvím o soukromé nemocnici se stejným spektrem výkonů. Jestli dělají obě za stejné ceny – tím myslíš co? Jejich faktické náklady na výkon nebo cenu, kterou jim zaplatí zdravotní pojišťovna?
Soukromá nemocnice by samozřejmě musela ošetřovat i „chudáky“, kterým ošetření hradí pojiš´tovny. V tom není problém, naopak, provoz soukromé nemocnice bývá efektivnější, tedy méně nákladný (odpadne korupce na zakázky – majitel si sám pohlídá, aby nakupoval efektivně, nepotřebuje stovku přeplácených a korumpovatelných úředníků na státní zakázky a kontrolu, jestli jsou nezkorumpované). Takže není problém, aby soukromý sektor láčil každého.
Předchozí: Mužský genom | Následující: A tak ...

© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.