Evoluce

Jak vidím princip evoluce.
» autor: Siorak
» archiv Úvahy / Ostatní
Sjel jsem tu dnes Vladanovu úvahu na toto téma, jako dost těžkopádnou atd. můžete si to přečíst zde:

http://liter.cz/Uvahy/277790-view.aspx

Není to moc můj styl, asi sehrály roli dvě okolnosti. Jednak jsem se trošku nechal unést a jednak Vladana znám coby brilantního diskutéra, jehož myšlenky mívají hlavu a patu. Tak nějak si říkám, že bude fér, pokud mu dám příležitost, aby mi to vrátil. Pokusím se popsat, jak funguje evoluce co nejméně slovy, co nejméně odborně, a přesto jednoznačně a pochopitelně. TOTO NENÍ POLEMIKA S KREACIONISMEM.

Příčiny evoluce
Vidím dvě – vnější a vnitřní. Vnější je dána změnami životních podmínek pro život v průběhu stovek miliónů let. Vnitřní – variabilita genetického kódu, který jak známo obsahuje jakýsi plánek, podle kterého je jedinec vytvořen. Už se i hodně ví, který gen za co odpovídá. Mimochodem – přežily druhy, které mají možnost vytvářet rychleji různé kombinace genů – tj. množí se pářením samce a samice. Tohle velmi zrychluje jejich různorodost, protože lidský genofond není totožný jako u klonu, který by byl odkázán jen na poruchy a chyby. Jeho hlavní variabilita spočívá v nekonečném počtu kombinací mužských a ženských genů.

Síly způsobující evoluci
Díky změnám životních podmínek nastává situace, kdy někteří jedinci přežívají snadněji, jiní méně snadno a někteří vůbec. Přitom podmínky se mohou změnit tak moc, že co bylo výhodou, stane se přítěží. Například velikost byla pro dinosaury výhodou, dokud bylo dostatek zeleně k snědku a následně i dostatek masa pro predátory. Větší přežívali snadněji, bez problémů se množili, menší měli potíže s predátory, vymírali. V okamžiku, kdy náraz planetky zničil většinu vegetace na zemi, velikost začala být problém, respektive z ní plynoucí velká spotřeba potravin. Velcí vymírali, ubylo predátorů s vysokou spotřebou masa a tak začali prosperovat malí, což byli mimochodem také savci a velcí dinosauři vymřeli.

Chybějící mezičlánky
Vladan má pravdu, zase tolik fosílií nemáme, aby bylo vidět každou sebemenší změnu. A evoluce rozhodně probíhá především prostřednictvím malých změn v průběhu miliónů let. Což ovšem vůbec nedokazuje, že ty mezičlánky neexistovaly. Mimochodem – máme pro to dost důkazů z doby nedávné. Šlechtění domácích zvířat je snad jasně dokumentováno, ne? Kolik máme druhů psů nebo koček? A to je výsledek pár tisíců let. Yorkshirský teriér a irský vlkodav mají společného předka, který je geneticky vysledovatelný.
Celý problém je v tom, že pokud bychom chtěli vysledovat evoluční změny od jednoduché buňky k člověku, byla by to velmi dlouhá cesta, skládající se z miliard malých změn determinovaných životním prostředím a existujícím stavem populace každé generace našeho přímého předka. Hodně velkou část jsme prošli společně se všemi obratlovci, tedy i dinosaury. Ještě delší s každým savcem a nejdelší společný úsek s primáty.
Mimochodem – existuje slavný příklad s budíkem na poušti. Vysledovat celou cestu od té doby, co bylo získáno první železo k přesnému hodinovému strojku z kvalitní oceli pomocí artefaktů z minulosti by také asi nebylo tak jednoduché, pokud vůbec možné. A oproti člověku je budík tak jednoduchá věc ..

Závěr
No, jak se na to tak dívám, je to opravdu velká zkratka, dá se to dále hodně rozvádět a také uvádět stovky a tisíce příkladů. Ale – četli byste to pak vůbec? Výhodou pro mě je, že se nesnažím vyvrátit kreacionismus, pouze vysvětlit podstatu evoluce tak jak ji vidím. Třeba časem přijdu na nějaký opravdu názorný příklad a dám jej sem zvlášť. Ale kdo chce, může zkusit něco vymyslet v komentářích. Anebo má možnost má tvrzení setřít.
» 03.03.2010
» komentářů: 4

» 04.03.2010 - 05:46
j.c.:
Vážná slova...a pravdivá na pohled.
Vůbec je nevyvracím, přesto, že jsem přesvědčen, že Slunce se otáčí kolem Země. Což je pravda na pohled.
)
Jiří senior
» 06.03.2010 - 08:56
gabkin:
chce to slunce a pivo v zahrádkách.... to je ta pravá diskuzní aréna.
» 06.03.2010 - 14:24
umělec2:
Ať tak či onak nějak tak to bylo a bude. Je dobré nad tím přemýšlet a své teorie vymýšlet. Jen slepé papouškování význam valný nemá. Evoluce je jako revoluce. Jen víš že byla a přemýšlíš jaký to význam měla.
» 15.03.2010 - 19:07
drsnosrstej kokršpaněl:
evoluční biologie má vlastní vědní obor postavenej na genetice, obecný biologii, archeologii a velký spoustě dalších věd (chemii nevyjímaje – moderní biologie je vlastně z větší části aplikovaná chemie), přičemž o ní bylo napsáno nespočet článků, studií, knih a sborníků – je to všechno v hloubce složitý téma a prošťouraný poznatkama víc, než si laická veřejnost dokáže z populárně naučných pořadů a publikací představit...
ale hezké teze
Předchozí: Krédo | Následující: Pozitivní

© 2011 - 2023 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.