Slabiny levice v Čechách

Zase už mi to nedalo a píši o politice ...
» autor: Siorak
» archiv Úvahy / Ostatní
Nedělám si zde ambice, že vyjmenuji všechny slabiny levice, pokusím se rozebrat alespoň tři, které považuji za nejdůležitější.

Politika tématicky spadající do levé části politického spektra je okupována ČSSD, která je nucena chodit do koalice s KSČM. Je to manželství z nutnosti, ČSSD je dnes pseudolevicová, jen chabě zdvíhá témata vytvořená současnou pravicí a prakticky se s nimi ztotožňuje vzhledem k neschopnosti postavit proti nim vlastní myšlenky. Snaží se získávat voliče několika málo tezemi, kdy chce být ještě levicovější, než komunisté a častečně se jí to daří.

Uvedu pár příkladů.
- populistická podpora regulovaného nájemného velmi nespravedlivá zejména vůči mladým rodinám, kterým se ničeho podobného nedostane.
- příliš vysoká míra solidarity v důchodovém zabezpečení. Proč tak vysoká míra solidarity s bezdětnými?
- totéž ve zdravotnictví, kde ČSSD pomáhá vykořisťovat zdravotnický personál

1. Státní dluh.
V posledních volbách nosné téma, kde ČSSD prohrála na celé čáře. Namísto toho, aby uznala, že státní dluh je negativní jev, vedla diskuse o tom, že ten náš je vlastně malý a můžeme si dovolit ještě něco půjčit. To byla zásadní chyba. Vždyť plánovaný státní dluh na rok 2011 je i tak 130 miliard při všech těch škrtech plánovaných pravicovou koalicí. Jaká bude realita, to ještě uvidíme, Kalouskovy rozpočtové finty jsou známy už z předchozích let. Takže zázraky se nekonaly.

ČSSD měla vést vysvětlovací kampaň spojenou s tím, že státní dluh vznikl korupcí a rozkrádáním. Ale to by nesměli její vrcholní papaláši (mi to příjde jako příhodné označení) mít sami máslo na hlavě. Ne, že by papouni zprava byli na tom líp, jenže jejich nosná myšlenka je sice málo pravdivá, ale přímočará a jednoduchá. Prý jsme to prožrali všichni. No jasně.

Budiž, o rozkrádání museli oranžoví i modří být zticha, “k lizu” se možná (říkám možná!) nedostali jen komunisti, ale ti ani do tisku a stejně by jim kromě skalních nikdo nevěřil.

Ale bylo tu důležitější téma. Co je ekonomicky efektivnější – sociální-tržní ekonomika, nebo “malý” stát ponechávající vše na neviditelné ruce trhu? Zjevně sami oranžoví papaláši a myslitelé vůbec nevěří, že by sociálně-tržní ekonomika respektující nezbytnou regulační funkci státu mohla být výkonnější, jinak by se museli mnohem více snažit to dokázat. Ale proč by to dělali, že? Oni mají vystaráno.

2. Solidarita
Ano, solidarita je neodmyslitelnou součástí sociálně-tržní ekonomiky. Příznivci volné ruky trhu by nejradši zrušili včechny formy státního sociálního zabezpečení a omezili rozsah služeb státu na minimum. Jejich teze spočívá v tom, že stačí dobročinnost těch bohatých a sbírky. Mají ale tolik rozumu, že vědí, že je to politicky neprůchodné. Dobře se poučili ze sice dobře myšlené, ale realizačně zpackané myšlenky poplatků u lékaře.

Je potřeba jasně ukázat, kde je solidarita nezbytná a kde ne a přitom zvážit její míru. Například v průběžném důchodovém systému, který v budoucnu začne mít problém s ubývající populaci je velmi diskutabilní míra solidarity těch, kteří mají produktivní děti s těmi, co se rozhodli, že jim na důchod budo vydělávat děti “těch uštvaných sousedů odvedle”.

Jenže – jaké jsou vlastně zájmy oranžové věrchušky? Vyhrát volby – jistě to ano Budou mít více místa u žlabu. Poctivě makat v zájmu nás všech – to ne. Vždyť život s dobrým platem a prebendami ze správních rad a státních zakázek je tak krásný! Takže proč zaměstnávat šťouraly, co budou zjišťovat, kde je chyba a dojdou až k nim?

3. Míra demokracie
Bohužel, na tomto poli současná ČSSD (nikoli překvapivě) naprosto selhala. Základní podmínky pro vytvoření dokonalejší demokracie jsou tyto:

- zvýšení podílu přímé demokracie :
a. přímé volby starostů, hejtmanů a prezidenta
b. úprava volebního systému tak aby
nediskriminoval malé strany
c. zjednodušení volby osobností
d. institut referenda

- maximalizace transparentnosti veškerého jednání politiků a státních úřadů včetně plného majetkového přiznání všech politiků a státních úředníků.
Tady je také zřejmé, proč oranžové papalášstvo s tunami másla na hlavě něco takového nechce podpořit.

Situace u nás se dá popsat jako tajná spolupráce ODS a ČSSD za zády voličů v zájmu špinavých kšeftů zůčastněných.

Podle Víta Klímy tady máme novou společenskou třídu politiků – chlapců, co spolu mluví a drží basu.

http://blisty.cz/2010/11/3/art55297.html

Připadá mi to velmi pravdivé.

Možná příště přidám něco i o pravici.
» 03.11.2010
» komentářů: 9

» 05.11.2010 - 14:31
Siorak:
Také že jeden na lůžko beru, třeba i dva na specializovaném pracovišti. Ale 20???
Proč u nás školy tolik nestojí? U nás celé školství stojí cca 25 mld ročně, řekněme že 15 mld na VŠ a máme tam kolem 300000 studentů. (což je hodně). Vychází mi to 50 000 (Kč!) na osobu ročně, tedy 20x méně! Soukromé školství je především business
» 05.11.2010 - 21:38
vladan_:
On bude taky problém v něčem jiném. Před pár dny lanařili Rakušané naše doktory. Tuším říkali, že čerstvě vystudovaný dostane 90 000, zkušený až 160 000. Měl bys problém z platu cca 100 000 měsíčně dát 50 000 na splátku půjčky? Za dva roky splacen milion i s úroky? S takovouto budoucností si na studium klidně ten milion půjčíš, ne?
Podle mě by státní školství nebylo v USA levnější, leda za výrazně nižší kvality.
Tudíž nemůžeš přepočítávat dolary na koruny jednostranně. Jistě soukromé školství je business, ale právě proto- je-li zájem studentů, cena studia může růst, není-li zájem, MUSÍ klesat – zákon trhu, nabídky a poptávky – kromě jiného i autoregulace zájmu a autoregulace zaměření škol. Ve státním školství to není – někdo naplánuje, kolik školy dostanou a basta. Stačí to? Nestačí? Je to zbytečné? Je zájem jinde? Není autoregulace = méně efektivní.
» 05.11.2010 - 22:32
Siorak:
No, neznám přesná čísla, ale vím, že ne všichni doktoři v USA jsou tak v balíku jako třeba plastičtí chirurgové, zvláště pokud jsou bez praxe.
Také ten dluh (25000$/semestr) by při šestiletém studiu, nevím jak to tam mají s atestacemi, by byl 12 x 25000, tj. 300000$, což není milión, ale 6 miliónů, takže to bude podstatně delší trať než na dva roky, a to nepočítám hypotéky, rodiny atd...
» 06.11.2010 - 00:00
vladan_:
tak, A´tane, i přes moji nedokonalou angličtinu jsem se snažil vygooglovat, jak je to s placením v USA. našel jsem sice seznam vysokých škol ( http://www.directoryofschools.com/high-schools/US.htm ), ale ani na jedné jsme nenašel cenu studia. pak jsem objevil tuto stránku:
http://www.privateschoolreview.com/
s odkazem na placení. Tam jsem se dočetl (pokud jsem to správně přeložil), že denní studium se pohybuje kolem 30 000 ročně, internátní (ubytování, strava) asi 50 000. Taky tam jsou informace o školách zadara (křesťanské), o dotacích státu, firem, obcí a společností a o tom, že (některé) školy nevybírají školné, jestliže příjem rodičů je menší než nějaká částka (např. 60 000) = za takového studenta „platí školné“ ti bohatší splužáci. (pořád jsme v privátním školství = business)
» 06.11.2010 - 00:13
vladan_:
Pardon, Sioraku, ne Aťane! Už jsem taky mám schizu...
» 06.11.2010 - 12:08
Aťan:
Vladane, ty chlape, že ty na mě tak trochu myslíš? ...se dostaneme do řečí Ale v nových občankách už bude kolonka „registrované partnerství“...
» 06.11.2010 - 18:15
vladan_:
Sakra, musels to prokecnout, miláčku?
» 06.11.2010 - 18:56
Aťan:
:-)
» 06.11.2010 - 22:10
Siorak:
Asi máš pravdu Vladane, skutečně takové školy jsou. Ještě se zeptám své známé, co to přesně znamená.
Předchozí: Máme svobodu | Následující: Vpřed, zpátky ni krok!
« jméno
« heslo
» Registrace
» Zapomenuté heslo?
online
1 skrytých [1]


© 2011 - 2024 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.