Rozpravy chemických prvků I

» autor: Paulmatthiole
Do noční tmy občas problesklo oknem světlo auta a na zdech uvnitř ztichlé a uzamčené laboratoře vykreslilo ostré stíny. Ticho narušovala jen voda odkapávající z kohoutku do výlevky; mlaskavý zvuk, jindy téměř neslyšitelný, zněl nepřirozeně hlasitě.

„Kdy se lidi naučí zavírat pořádně kohoutek? Copak se tady dá klidně spát? Je to vážně otravné,“ ozvalo se z jedné z četných vitrin s prvky a sloučeninami. Přesněji, z místa, kde stála nádobka s kovovým berylliem.

„Upřímně, bratránku, řeknu vám, že se divím, jak někdo mohl vůbec něco, jako je voda, stvořit,“ zadeklamoval starý kus draslíku, vousatý jako starý poustevník, zpod hladiny petroleje.

Vápník, baryum a stroncium si dovolily nesměle poznamenat, že sice z vody dvakrát radost nemají, ale zase na druhou stranu díky jí tvoří sloučeniny používané třeba do rachejtlí. "To jsou vám tak krásné ohnivé trsy," rozněžnilo se poeticky stroncium.

„Buďte zticha, draslík má pravdu,“ zavřeštělo rubidium s cesiem a společně vrhly velmi ošklivý pohled směrem, kde stály tlakové láhve s kyslíkem a vodíkem. „Ve slušné společnosti by se taková slova jako je voda vůbec neměla používat a vy postrádáte jakýkoliv pud sebezáchovy.“

„Vám se to mluví… kdyby tak voda byla jediný problém, byla by to krása,“ povzdechlo si lithium a stočilo pohled stejným směrem jako jeho předřečníci, kde vedle láhví s kyslíkem a vodíkem stála ještě jedna s dusíkem.

Francium se rozesmálo a kašlavě proneslo, že jeho voda absolutně nezajímá, protože ho tíží mnohem víc vlastní poločas rozpadu, a že tudíž kolegové řeší nesmysly.

„No, já myslím, že byste si mělo konečně v tom vašem jádru udělat pořádek a ne tady v jednom kuse skučet,“ projevilo svůj náhled na věc radium.

„Voda, voda, voda… pořád jen voda; proč jste z toho tak podělaní?“ vstoupil do debaty hořčík. „Kdybyste byli co k čemu, tak to uděláte jako já – stačí se pořádně rozpálit a jaká byla voda, že jo,“ zakončil svůj proslov.

„Tsss... voda nemá absolutně žádnou úroveň,“ přidala se s noblesou sobě vlastní rtuť. „Jak může mít úroveň někdo, kdo namočí všechno kolem, a kdo, koneckonců, nemá ty správné koule,“ dodala a se šplouchnutím vytvořila v zábrusové lahvi sadu dokonalých kuliček, aby je vzápětí pohltila pod hladinu s obráceným meniskem.

„Jé, ahoj rtuti,“ zapýřil se sodík, „nevyšla by sis se mnou? Mohli bychom třeba udělat amalgám,“ dodal nesměle.

Ostatní alkalické kovy se rozesmály. „Hele, mladému se zapalují lýtka,“ dobrácky vyjádřil názor ostatních draslík. „Jo, dělat amalgám se rtutí, to je, panečku, jiná, než skočit do vody...“
» 14.09.20
» komentářů: 10
» čteno: 37(4)
» posláno: 0


» 14.09.2020 - 08:30
Nikdy bych neřekla, že řeknu o něčem, co bude používat slova jako baryum, amalgám, poločas rozpadu a podobné sprosťárny, že to je roztomilý. :D
Ale je.
(jakože, uznávám, že autor možná nechtěl, aby to bylo roztomilý, ale co čeká - personifikovat chemické prvky) :D
Chybí mi tam moje oblíbené kadmium. :D
» 14.09.2020 - 08:34
Hazentla: I na něj dojde, svět chemických prvků je tak pestrý jako básníkova fantazie :-)
» 14.09.2020 - 08:38
Paulmatthiole:
Nojo... Chudák kadmium zas musí do řady... :)))
(Já uznávám, že naprosto netuším, jak moc by se hodilo zrovna kadmium k těm prvkům, co jsou tady zmíněné, pravděpodobně vůbec, ale jsem tu přes literaturu, nikoliv přes chemii)
» 14.09.2020 - 09:23
Hazentla: Já to tak neberu, jestli se tam třeba podle skupiny hodí. Prostě... musí takříkajíc zapadnout do situace. Další rozpravu už mám tak nějak v hlavě... no a jestli tam chceš kadmium, máš ho mít, tam se parádně hodí :-D
» 14.09.2020 - 09:28
Paulmatthiole:
Tak jo ;)
Kadmium se se mnou táhne už od školky. Ode dne, kdy mne paní učitelka vrátila rodičům se stížností, že jsem toho dne odmítla jíst játra, co byla k obědu, se slovy, že se v nich hromadí kadmium a jsou nezdravá. :)
» 14.09.2020 - 09:31
1
Hazentla: No, vynasnažím se to vykreslit v těch nejzářivějších barvách :-)
» 14.09.2020 - 11:07
Paulmatthiole: Já mám tenhle styl psaní rád. Sám nosím v hlavě něco, co bych zařadil mezi blbůstky. Ale nevím, kdy se do toho pustím. Je k tomu třeba nálada a tu mám v posledních týdnech na bodu mrazu.
» 14.09.2020 - 11:10
bameka: Tak to jsme na tom dost podobně, co se nálady týče. Ale jinak díky :-)
» 16.09.2020 - 08:35
tohle je dobrý, to by mě nenapadlo, o něčem takovém psát :D
» 16.09.2020 - 08:39
Protos1182: psát se dá v podstatě o čemkoliv, jde jen o to, co Tě takříkajíc náhodně cvrnkne přes nos :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.

© 2011 - 2020 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.