Vycpávková slova

Pokud někdo z vás uzná za vhodné se vyjádřit k tomuto výtvoru, nečiňte tak, prosím, pomocí písmen "T" a "ST" - mám funkci udělování tipů z dob hlasování o nich zablokovanou, takže nejsou funkční a "komentáře" na podobné bázi okamžitě smažu.
» autor: Paulmatthiole
Ano, vycpávková slova... před lety jsem se účastnil coby zastupující faktor třídní schůzky a paní třídní učitelka kladla rodičům na srdce, aby TEDA JAKO dávali pozor na děti, protože TEDA JAKO mají malou slovní zásobu a v důsledku toho TEDA JAKO nedovedou vyjádřit souvisle myšlenku slovy, což je TEDA JAKO docela problém (a v podobném duchu to vydržela dobrých dvacet minut).

Asi nejznámějšími vycpávkovými slovy se projevuje choroba zvaná "volitis chronica", čili titulování protějšku slovy "ty vole" (počítám do toho i paskvily typu "tyjo" či "ty vago"), která jsou (patrně v rámci rovnosti genderu) doplňována oslovením "ty krávo" (oba typy výrazů jsou používány nezávisle na pohlaví diskutujících - byl jsem svědkem toho, že pán zcela automaticky tituloval ženu "ty vole" a ona jeho slovy "ty krávo", což mi přijde rozkošně perverzní). V psaných textech se ta slova nevyskytují; nikoliv však z důvodu, že by snad dotyční či dotyčné od jejich užívání hodlali upustit, ale spíše kvůli reálné hrozbě enormního nárůstu délky textu a mohlo by je eventuálně rozbolet zápěstí (nebo dnes spíše klouby prstů).

Velmi oblíbenou se v poslední době stává také jakási "akustická konstanta" - "ééééé", jejíž délka a umístění v proslovu (dojde - li k němu vůbec) různým způsobem kolísají a paradoxně nutí naslouchajícího sledovat řečníkovu mimiku ve smyslu, zda neprovádí defekaci, případně nemá ve tváři "výraz nejvyššího úžasu", což je způsob, jakým obvykle umělci decentně popisují fakt, že obsah řečníkovy nádoby moudrosti podezřele limituje k nule.

Vypadá to na první pohled směšně, ale když si člověk uvědomí, že řada lidí užívajících bezmyšlenkovitě výrazy na této bázi má jakýsi mentální blok vytlačit ze sebe v jistých situacích slova "dobrý den", už to tak veselé není.

Ale to všechno je celkem legrační ve srovnání s tím, když někoho potkáte a dotyčný či dotyčná se vás začne ptát, jak se máte a... (...začne se ptát na věci, do kterých mu / jí opravdu, ale opravdu nic není a tím spíš se zdá, že pro takové dotazy musí mít skutečně vážný důvod). Pokud nešťastnou náhodou položíte otázku, proč že se to vlastně ptá, odpoví vám slovy, za která bych bez rozpaků udílel cenu v podobě páru facek: "Jen tak..."
» 12.02.20
» komentářů: 14
» čteno: 180(11)
» posláno: 0


» 12.02.2020 - 13:00
Částečně k smíchu, částečně k pláči... všímáme-li si vyjadřování moderátorů v TV, vidíme, kam to spěje. Zato fráze jako HEZKÝ DEN - ty jedou!
» 12.02.2020 - 13:46
My měli na gymplu spolužačku, která dokázala říct vlastně během tří minut přesně 17x...
:-)
Jsem ráda, žes otevřel ty komentáře.
» 12.02.2020 - 14:35
1
Tara: Musíme "to všechno" co nejvíce zjednodušit, aby se eliminovala eventuální traumata; blbost poté postoupí na žebříčku hodnot v tom smyslu, že už to nebude blbost, ale společensky uznávaná norma a všichni dosáhnou kýženého cíle - stanou se jednoduchými :-)
» 12.02.2020 - 14:37
Hazentla: Pro pár lidí to snad bude přínosem :-)
» 12.02.2020 - 18:42
Připadá mi, že jednoduchých lidí nějak moc rychle přibývá... ;-) Díky za zamyšlenku ;-)
» 12.02.2020 - 20:15
1
Jâ se pŕiznám ke spojce vole :-)
» 13.02.2020 - 12:25
Hlavně, že spolu ještě pořád trochu mluví. Přijde čas, že si již budou jen psát. Na mobil a do počítače.
Já jsem na lidi slušnej. Pokud to tedy má nějaký smysl. Občas mi ujede "vole". Ale už se za to začínám i stydět. Stáří..
Takové ty pomlčky jsou někdy zoufalé, ale pokud je dělá člověk, která opravdu má co říci a jen se snaží co nejlépe formulovat, nic proti tomu. Bohužel je stále více těch, kdo co říci nemají a stejně je používají.
» 13.02.2020 - 19:00
Já bych se docela rád zbavil zlozvyku občas docela zbytečně používat slovo "jako", ale kupodivu to není tak jednoduché.

"Ééééé" mám v poslední době spojeno hlavně s naší ombudsmankou. Její myšlenky kvůli tomu nejsem schopný sledovat, ale myslím, že zas tak o moc nepřicházím.

U lidí, kteří se mě ptají na věci, do kterých jim v podstatě nic není, se snažím rozlišovat, kdo se mnou mluví. U největší drbny v okolí vnitřně vyhlašuju nejyšší stupeň obezřetnosti. Pokud však mluvím s někým, kdo ze samoty v kopcích sejde mezi lidí a chce si jen trochu pokecat, jsem mnohem shovívavější. Vím, že prakticky všechno, co se ode mne dozví, si zase do těch kopců odnese a tam to nebude dál roztrubovat.

No a že tě lze zase komentovat, to je fajn. I z komentů se člověk může něco dozvědět. V ne tak dávné minulosti jsem jeden takový "pozoruhodný" směrem k sobě obdržel. Chvíli jsem přemýšlel, jestli mám reagovat, ale pak jsem se rozhodl jeho autorovi dát šanci nic podobného už o mně nenapsat.
» 13.02.2020 - 19:43
vavaoko: Když jsem četl Tvůj koment, napadla mě taková poznámka k tomu, že spolu lidé pořád ještě mluví - totiž, jestli spolu ještě trochu mluví, nebo jestli jen trochu mluví na sebe, což není jedno a totéž.

K té slušnosti... už nějaký pátek mám dojem - a doufám, že je to jen můj a jen dojem - ono to slušné jednání je tak nějak odsunuto na slepou kolej... asi něco ve stylu slušnost znamená slabost a slabost znamená smrt.
» 13.02.2020 - 19:58
bameka: Mně nejde ani tak o to, kdo třeba o mně kde co roztrubuje, nebo má tendence roztrubovat - spíš mi vadí (a to docela hodně) taková formálnost, jako by informace, která je pro někoho nějakým způsobem závažná, byla pro jeho protějšek v debatě (asi) pouhý prostředek pro zabití špetky času. Nic by se nemělo dít "jen tak".

A k těm komentům - to jsou vlastně díla "v malém"... se vším, co k tomu patří. Někdy člověka i nakopnou k sepsání něčeho, co má hlavu a patu :-)

Jo a svůj fanklub "paul v klidu" mám rovněž, věnuji mu maximální možnou péči :-)
» 13.02.2020 - 20:01
Paulmatthiole: Jo, je to tak. Já už o tom někde tady psal. On to opravdu nebývá dialog. Jsou to dva (nebo i více) monology. Oni se totiž neposlouchají.
O slušnosti mi mluvíš z duše. Ale já už jiný nebudu. Mám to naučené. Jsem slušný do poslední chvíle, než vybuchnu jak sopka. Pak už je to o něčem jiném. Umím být hrubý a sprostý jako dlaždič a i více. Ale není to má nátura.
Dík za pokec.
» 20.04.2020 - 15:25
Zajímavý fejeton ano nemám ráda když se někdo vyjadřuje vulgárně a tváří se ,že je to normální.Ale pokud potkám člověka který nemluví zrovna spisovně ,ale pomůže druhému jsem ochotná privřit obě oči.Pokud ale někdo svoji slovní zásobu použije k uraženi druhého člověka může to být jakkoliv sečtělý a spisovný- nevážim si ho.
» 20.04.2020 - 17:11
divoženka1: Záleží jen na úhlu pohledu, tohle je samo o sobě na dlouhou debatu :-)
» 20.04.2020 - 17:50
Tak to by mně celkem zajímal jiný úhel pohledu :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.

© 2011 - 2020 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.