Genderová vyváženost

https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/tesco-ma-sexistick e-voziky-stezuje-si-cast-zakazniku-silueta/r~b82ed13410a511e8949 60cc47ab5f122/
» autor: Paulmatthiole
Abych pravdu řekl, rovnoprávnost čehokoliv s čímkoliv nebude mít podle mého skromného mínění těžiště v záležitostech typu nálepek na vozíku jakéhosi supermarketu... ale pravdou je, že takovéto - a promiňte mi ten výraz - nesmysly (tj. nálepky) se řeší mnohem snáze než skutečné společenské problémy. Podstatné je vykázat činnost.

Můžeme se kupříkladu (a ani už nepíši ad absurdum) dostat do situace, kdy si kopáči vjedou do vlasů kvůli tomu, zda mají do země vyhloubit otvor nebo díru, případně si začnou vést evidenci, kolik děr a otvorů vyhloubili, aby počet obou pracovních produktů byl genderově vyvážený... případně tu co nevidět budou žaloby ohledně toho, že si někdo rozbil obličej o zeď mezi dveřmi WC pro pány a pro dámy díky vlastní neschopnosti se zavčasu rozhodnout, kde by měl podle svých momentálních genderových pocitů provést defekaci.

Ale uznávám právo každého mít jiné priority :-)
» 15.02.18
» komentářů: 22
» čteno: 396(17)
» posláno: 0


» 15.02.2018 - 15:42
Adramelech
1
Ano, žijeme v poněkud praštěné době. Podobnou absurditou je zdůrazňování práv sexuálních menšin. Onehdy jsem si pěkně naběhnul. Ve stručnosti:
Nakladatelství, s nímž spolupracuji, plánuje vydat třísvazkový výbor z díla jistého německého klasika. Vybral jsem texty (z velké části dosud nepřeložené), které by tam měly figurovat, a zkontroloval jsem zkušební překlad. Pak následovala schůzka s překladatelkou, která nabídla, že by mohla sehnat nějaký grant. Bohužel mě nenapadlo si předem vygooglit, s kým to vlastně budu jednat.
Žádost o grant musí svým doporučením podpořit nějaká známá osobnost. Překladatelka navrhla profesora X. Souhlasil jsem, protože dotyčný se díky transparentu, že katolické buzny někoho zdraví, stal skutečně známým. Pak by to ještě chtělo vyjádření někoho z Německa, ale ona prý o nikom neví. „A neměl by tam nějaké kontakty X přes to jejich teplé bratrstvo?“ zeptal jsem se. Ona: „Jestli vadí, že je to homosexuál, mohu hledat jenom mezi heterosexuály.“ Já: „Vůbec to nevadí. Ať to vyjádření napíše třeba Belzebub. Ten je také docela známý.“ Ona: „A nevadilo by, kdyby ten překlad dělala lesba.“ Já na to, že by to nevadilo. (Překládá totiž moc dobře, lesba jedna duhová.)
Po skončení schůzky jsme měli kousek cesty společný. Měl jsem pocit, že by to nedorozumění chtělo nějak uhladit. Řekl jsem dotyčné, že proti ní osobně nic nemám, ale že politické korektnosti se ode mě nedočká, protože jsem politický extrémista. Ona: „To nevadí. Každý máme něco.“
To tedy, ach sakra, máme.
» 15.02.2018 - 16:37
Haha... starosti některých lidí na moji hlavu....
:-)
Já bych chtěla vidět, jak velká je ta část zákazníků, co si stěžuje.
Ale já jsem rozhodně pro genderovou neutrálnost... na pánských záchodech bývají menší fronty, takže bych ráda měla svobodnou volbu, kam jít :-)
» 15.02.2018 - 18:08
1
Hazentla: No, já nevím... v krizi vezme v takové situaci člověk zavděk asi čímkoliv... ale vletět takhle ve škole na WC pro dámy s tím, že se cítím být ženou, nejsem si jist, zda by pro to bylo pochopení :-D
» 15.02.2018 - 18:22
Adramelech: No vidíš. My třeba automaticky odmítáme 50% uchazečů (respektive uchazeček) o práci kvůli zákoníku práce - manipulace s těžkými břemeny... tedy, ne zas tak těžkými, řekněme do 100 kg. Ale zákoník práce je holt zákoník práce, takže dámy mají smůlu, automotive chemikem (respektive chemičkou) prostě u nás prozatím nebudou. U pohovoru se neptali, čím se cítím být - ale třeba se v tom směru v budoucnosti dočkáme zajímavých změn.
» 15.02.2018 - 18:46
Adramelech
1
Hazentla: Jednou – je to už spousta let – jsem ve stavu totální opilosti omylem vykonal svoji potřebu na dámských záchodcích na nádraží v Brně. Přišlo mi, pravda, trochu divné, co tam dělají ty ženské, ale nijak jsem to neřešil. Žádná z dam neprotestovala, i když se mi zdálo, že na mě nějak divně koukají. Důvod mého omylu jim musel být zřejmý už z mé chůze. Dnes vidím, že jsem vlastně byl průkopníkem genderové rovnoprávnosti. Jenom jsem tehdy ještě neznal slovo „gender“. :-)
» 15.02.2018 - 19:06
1
Souhlas s Hazentlou: Znám problém ten, že na rockovém koncertě v obrhale WC pro dámy bylo obehnáno stometrovou frontou černých rockerek... a u pánů to fičelo jak na kolotoči a některé odvážné bytůstky prostě vběhly kolem čůrajících rockerů na pány do kabinek, kde bylo volno... pánové se jen usmívali... ach... v některých potřebách není co řešit... ;-))
» 15.02.2018 - 20:33
Paulmatthiole: Adramelech: Lilith:
U nás byla průkopník tohoto ne-genderoveho přístupu naše češtinářka na gymplu...
:-)
Stometrová fronta na dámském wc a vedle úplně prázdné pánské záchody.. není co řešit...
Já se přiznám, že když to jde, následuju příkladu paní profesorky.
» 15.02.2018 - 20:52
Hazentla: Mno, ale to jsou případy, abych tak řekl, krajní nouze, nejde o případy, kdy by ty dámy váhaly ohledně vlastního genderu :-D
» 15.02.2018 - 22:11
Paulmatthiole:
Dyť já vím :-)
» 16.02.2018 - 00:06
To by ty dámy asi nebyly normální...raději se počůrat, jen aby:-((
ST
» 16.02.2018 - 07:27
Paulmatthiole:
ad "genderová vyváženost" na poněkud serioznější notu...(mám výčitky svědomí, že jsem tady rozjela tu diskusi o záchodech) :-)
...
Anglicky hovořící se tím zabývají už poměrně dost dlouho - (asi ne náhodou je Tesco britská firma) - a koncovku -man ve složených slovech jako je třeba chairman se snaží nahrazovat genderově neutrálním slovem person, aby to vůči ženám nebyl nefér...
Vtipně to komentovala na VŠ naše přednášející slovy, že se nechce dočkat toho, že místo do Manchesteru pojede do Personchesteru :-)
Tak, aby nás ten humor brzo nepřešel.
» 16.02.2018 - 08:06
Hazentla: Výčitky stranou, mám za to, že se všichni docela pobavili :-D

Asi jsem ze staré školy - dokud tato opatření, která ne zcela chápu, nevyřeší nerovnost platovou, nezamezí domácímu násilí, a tak dále, a tak dále (a ona je nevyřeší, protože je to jen činnost na oko, aby se vlk nažral a koza zůstala celá), považuji je jen za nesmyslný humbuk vedoucí leda k žalobám založeným na bázi, že někde někoho oslovím, a vzhledem k tomu, že svůj aktuální duševní gender nemá napsaný na čele, šeredně si naběhnu (v té souvislosti na tom budou ještě hůře ti, co neovládají pravopis a namísto "naběhnu" napíší "na běhnu", a tak dále - to bude blamáží)... :-)

Ještěže jsem s tou kantořinou sekl... zavolat dneska "holky, pojďte sem, prosím vás" by mohl být za nějakou dobu docela problém... tak to bude jinak: "vás pět, co stojíte o toho třetího okna od konce chodby..."
» 16.02.2018 - 11:39
Paulmatthiole: Na výletech s bandou ženských běžně uvolňuji pánské WC a dovnitř chodí dámy. Je jich moc a nucení je nucení. Je to celé jen výmysl nezaměstnatelných dobroserů.
Tobě ST
» 16.02.2018 - 21:24
přidám se k záchodové diskuzi v Praze v čínské restauraci se objevili švitořící lidičky nejspíš zájezd a okamžitě se vytvořila fronta na dámách kterých byla většina na pánech prázdno dámy se domluvili že jedna bude hlída když se tam objevil pán hlídací čínanka se usmála zašvitořila pán se omluvně usmál uklonil se a odešel ke stolu....jo abzch nezapoměla ST
» 17.02.2018 - 11:33
Když oni ti(Y) lidé vystudovali jakousi zbytečnou školu a nemají práci. Tak si jí vymýšlí a nějak ji nazvat museli(Y). Stali se dobrosery a vnucují lidem nepotřebné věci. Hrnce pro babky a dědky už nefrčí, tak to zkouší jinde. Přece nebudou makat.
» 17.02.2018 - 16:34
vavaoko: njn, občas mívám dojem, že někomu prostě nestačí jeho vzdělání (ať už je jakékoliv) k tomu, aby pochopil, že jediné kopnutí krumpáčem do země má větší cenu než celé jeho slavné studium... a, jak už jsem napsal, nemyslím si, že by realizace podobných záležitostí vedla k odstranění problémů, které (nejspíš) k realizaci těch záležitostí původně vedly. Ale "něco se dělá", ne?
» 19.02.2018 - 20:20
Paulmatthiole: Jedine kopnuti krumpacem do zeme vs. jakekoliv vzdelani... no nevim. Zkusila jsem oboji a neda se to srovnat ;-)
Ostatne pozorujic potreti tytez rozkopane useky chodniku na ulici Svornosti behem jedineho leta (vzdy s celou paradou a novym asfaltem, ktery vydrzel v prumeru tak mesic), naznala jsem, ze i kopaci a asfalteri jsou uz asi obcas zoufali a frustrovani z toho, ze je jejich prace v zasade k nicemu. Ale 'neco se delalo', ne? :-)

Gender jsi ovsem krasne rozlousknul ve vete, ze platovou nerovnost a domaci nasili to stejne nevyresi.
» 20.02.2018 - 07:08
Naia: Tam jde hlavně o to, že řečmi se ta díra do země nevykope - pokaždé se musí najít někdo, kdo to vezme takzvaně "do teplých", tedy do rukou :-)

To s předěláváním je jiná věc - lidi jedou podle projektu, s materiálem, co mají k dispozici... a když se potom rozhodne, že se tam něco musí nezbytně dodat, nezbývá nic jiného, než rýt do už hotového - jo, je to na pát facek, ale ne pro ty kopáče, ti jsou poslední, kdo o něčem takovém rozhoduje :-)
» 21.02.2018 - 19:12
Paulmatthiole: Ale ja nerikam, ze o tom rozhoduji kopaci. Ja jenom rikam, ze je to pro ne asi na palici :-)

Recmi se dira nevykope a kopanim se bagr nenavrhne. A ani lepsi lopata se kopanim nevymysli, na to je potreba byt nejakou dobu 'neproduktivni'. Tak co s tim? To je pak jako ten kresleny vtipek o tech lidech tahnoucich smykem tezke bremeno, co 'proste nemaji cas' na vymysleni/prijeti kola. Protoze 'oni makaji', zatimco ti ostatni, co nemaji lopatu v ruce, jsou zvanilove. Ne ze bych ocekavala, ze je to Tvuj nazor, ale nejak se s tim zacinam cim dal casteji setkavat... :-(
*Verim tomu, ze spousta oboru, pro nektere 'zbytecna' ma jisty svuj smysl a v jistem slova smyslu jsou nezbytne. Bohuzel take verim tomu, ze velkou cast z nich si mohou dovolit studovat pouze lide zajisteni, kteri to maji jako konicek a nehodlaji se tim zivit. Pokud to nekdo studuje jako svuj hlavni obor, pani buh s nami! ;-)
No a pak jsou samozrejme extremy typu stezovani si na zenske/muzske stereotypy a sexismy. Bohuzel nebyt opravdovych problemu, nebyly by ani tyhle extremity.
» 22.02.2018 - 06:15
1
Naia: Ee, tak to nevidím. Nefunguje podle mě taková ta vazba studium - praktická zkušenost. Před nějakým časem jsme pokládali Ipu na pozoruhodně velkou střechu - nebyl to žádný složitý tvar, obdélníková klasika. Inženýr přeměřil, spočítal, objednal; když tu Ipu viděl jeden z našich starých "fachmanů", prohlásil, že toho bude málo.

Dostalo se mu poučení, že je blbá lopata a není tu od toho, aby rozhodoval o tom, kolik čeho pan inženýr objedná. Ukázalo se, že chybí 350 čtverečních metrů a dále, že pan inženýr nemá absolutně potuchy o tom, že se pláty Ipy musí překrývat... nevím, mně říct tohle starý praktik, tak se nad tím aspoň zamyslím. Výstupy z toho byly dva - inženýr byl všem pro smích a nikdo za ním už nikdy s ničím takovým nepřijde, nechají ho, ať se v tom sám pohoupe, protože ho přece nebudou poučovat blbé lopaty. Tohle je špatná cesta.

Ty genderové (a jiné) nesmysly (nálepky a podobně) jsou jednoznačně důsledkem existence opravdových problémů, ale svou existencí ukazují podle mě především buď na neochotu nebo dokonce neschopnost společnosti je řešit.

Upřímně, nedávno jsem náhodou viděl díl Šmoulů - to je tak genderově a rasově nevyvážený dětský pořad, že by se měl ihned zakázat :-D
» 23.02.2018 - 09:51
Paulmatthiole: Chjoooo, kocore, ja jsem napsala komentar tak na tri stranky a mezitim mne to odhlasilo a je nenavratne ztracen :-)
Tak to zkratim: podle jednoho blba, kteri se vyskytuji vsude (fakt vsude), nemuzes soudit vsechny inzenyry a hlavy studovane. Samozrejme ze by jim mel nekdo do hlavy vecpat jistou zakladni slusnost. A tohle zacina primarne v rodine. Jestli ti tatinek nebo maminka nevysvetli, ze lidi s n-letou praxi te muzou hodne naucit, naopak trousi poznamky typu 'vsichni kolem tebe jsou neschopni blbci', tak to skola nevylepsi. Ale to ty prece vsechno vis.
Joooo, zazila jsem na jiste nejmenovane prazske statni VS od jiste nejmenovane 'docentky' blekoty o nepochopeni manazerskeho ucetnictvi (rozumej, pro ni vrchol ekonomicke praxe, ja bych to uzakonila jako ilegalni praktiky) technickymi inzenyry (rozumej, pro ni ekvivalent lopaty s diplomem), ale o te dame jsem nemela valneho mineni uz driv. A zazila jsem naopak naprosto skvele prednasky jine pani docentky o tom, jak je dulezite se ucit od lidi s praxi (a hlavne zajistit, aby se jejich znalosti a zkusenosti a schopnosti nekdy hranicici se samanismem mely sanci zachovat... na coz se samozrejme v 99 % kasle... uprimne, prvni pozitivni priklad jsem objevila nedavno).
Cili ze tak. Skola ti akorat prohloubi to, co uz tak nejak mas naucene (odkoukane) z domova.

A u genderu - joooo, zjistila jsem, ze na jinych kontinentech berou genderove zalezitosti dost jinak. A jsou vyjeveni treba z toho, ze u nas mame oficialne tak malo 'nestandardnich' lidi (tj. vsechny myslitelne kombinace mimo heterosexualy oblekajici se, chovajici se a ztotoznujici se se svym pohlavim). Ale to by bylo tak zasadni prekopani cele (stredo)evropske kultury, ze vlastne nevim, zda bych to chtela podstupovat. To by hodne bolelo.
» 23.02.2018 - 11:22
1
Naia: Také ses chytla na časový limit? :-D

Soudit všechny podle jednoho je nesmysl, samozřejmě. Jen jsem jich za ta léta potkal o dost víc než jednoho… A mám tak nějak po celé té své pedagogické praxi pocit, že naše školství se úspěšně dostalo na úroveň, kdy absolventů na podobné bázi přibývá. Pokud student pochopí, že je třeba se ohlížet kromě teoretických znalostí po lidech s praktickými dovednostmi, je to na dobré cestě.

Oni to překopání časem zvládnou v různých směrech, neboj :-) Pár revizí literárních děl (třeba jako rasistická Pipi Dlouhá punčocha ve Švédsku, případně vynecháme Platóna a Kanta, protože to byli běloši (Londýnská univerzita), a tak dále, a tak dále… u nás to zatím není tak zlé, ergo, jak pravil jeden hombre 14 dnů před maturitními zkouškami, „Krakatit je divadelní hra od J.A. Komenského“ :-D

Na něco ta naše civilizace zajít musí... když to nebude kvůli nějaké nemoci, srážce s asteroidem, případně kvůli válečnému konfliktu, pořád zbývá zbývá (ne)obyčejná lidská hloupost :-)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Vánoce jsou svátky klidu... | Následující: Chemikův život


« jméno
« heslo
» Registrace
» Zapomenuté heslo?
narozeniny
melfea [3], lib [4]


© 2011 - 2019 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Ty nejlepší útržky z každodenního, místy bláznivého, života.