Rasisticko-xenofobní den

K sepsání tohoto dílka mě inspirovalo pár událostí z poslední doby. Jde proto o model jednoho typického rasisticko – xenofobního dne.
» autor: Paulmatthiole
Ráno, ledva otevřu oči, pohlédnu z okna a hledím na hromady krásně bílého sněhu.

„Hlavně to někde řekni nahlas, debile, a uvidíš ten tanec, až se toho někdo chytne a budeš poslouchat, že jestli je podle tebe bílá krásná, tak by ses měl nad sebou zamyslet, a to je ještě ta lepší varianta“, prolétne mi hlavou.

Jo, dokud na Kladně jela Poldovka za socíku, měl sníh barvu od bílé po černou, a tudíž to bylo tak nějak méně rasistické.

„No jo, ale to byl zase totalitní režim, rudoušku, to přece nejde…“, ozve se imaginární oponent v mé lebce.

A pokračuje to dál: „To jako nemohu říct, že byl bílý den a černá noc?“

„Tak to asi fakt ne, protože bílá barva je vnímána jako pozitivní a většina těch špatných věcí se odehrávala v noci. Jo, pohádky předčítané babičkami jsou výborná věc“, pokračuje ten pablb.

Paráda – takže zase rasismus jako vyšitý, pokud se toho chytne někdo s patřičnou barvou kůže, ať už bílou nebo jakoukoliv jinou. K dalším úvahám to není daleko - když vám někdo předvede už klasický pokus, kdy roztočí desku, na které je celé barevné spektrum, vidíte jakou barvu? To bude bordel, až to někomu dojde… stejně jako v tělocvičnách, kde mají švédské bedny a další nářadí potažené hnědou kůží… ksakru, hnědou, uvědomujete si, co je tohle za průšvih?

S obavami se plazím do koupelny, protože bílá vana a bílé umyvadlo mi začínají předem působit deprese.

Trochu mi zvedne náladu čůrek tekoucí vody, která je – alespoň zatím – bezbarvá, a tak, jak se zdá, nebezpečí nehrozí.

Vysloveně mi zvedne náladu návštěva WC, neboť jsem se vykálel do bílé mísy. Bohužel exkrement má opět hnědou barvu, takže docházím k názoru, že pokud nechci prasknout, bude patrně lépe příště do mísy zvracet – barevné spektrum je téměř zaručeno a o rasismu nemůže být řeči.

Pochybně osvěžen a bohužel probuzen vcházím do obýváku a prohlížím si řady knih; jedu po nich prstem do chvíle, než narazím na Ottův slovník naučný, díl pátý (C – Čechůvky).

„Bože můj, vždyť tam se píše o Cikánech, že se štítí práce, a spoustu dalších hrůz…“. Možná bych měl raději v těchto pohnutých dobách Ottův slovník skartovat, spálit nebo jej dát alespoň někam do hloubi sklepa, protože bůhví, co by tam kdo ještě mohl rasistického nebo xenofobního najít… A určitě k tomu ještě přihodím kocoura Mikeše a Ladu raději vůbec, protože někdo chtěl, aby se Lada zakázal ve školách...

Kocour

Znechuceně se odvracím do knihovny a zapínám internet. Co čert nechtěl – "a sakra: čert a Mikuláš, to je v háji… černý a zlý čert a bílý a hodný Mikuláš… no, to by se mělo hned zakázat" – vidím titulek, kde se píše „Platón a Kant jsou 'bílí’, nechceme se o nich učit, stěžují si studenti v Londýně“.

Nevěřícně poulím oči. To jako znamená, že by na chemii někdy výhledově zrušili třeba periodickou soustavu prvků, protože Mendělejev byl běloch? Společnost je asi opravdu vážně chorá; posuzování lidí podle barvy pleti je samo o sobě postavené na hlavu, ale že to dojde až sem...


Při pohledu do lednice (dopieruna, zase bílá) mě napadá, že budu muset nejspíš zrušit mléko a pár dalších nápojů…

No nic, doma už na mě všechno padá, raději vyrazím do práce. Jedu jako fretka a přichází čas oběda: přicházím k pultu a kuchařka říká, že jsem si na dnešní den objednal cikánskou pečeni. Zapotácím se a čelo mi pokryl studený pot.

„Takže teď je to jasné, odvedou mě v klepetech jako rasistu“, dumám a ono to ještě pokračuje: „jak by se to vlastně mělo jmenovat? Romská pečeně? Nebo ne, radši prostě jen pečeně…“, fakt už nevím, mám v tom totální bordel.

„Pane Bože, mně z toho snad hrábne.“
Jo, tak Bože? A který? To jako že prosazuješ jednoho Boha na úkor ostatních, nebo co? Nebo snad nesnášíš ateisty? Nebo že bereš jméno Boží nadarmo? Zahráváš si, frajere. Fakt.

K tomu všemu vchází do jídelny náš šéf, Japonec. Marně šátrám v paměti, kdy jsem naposledy jedl sushi, abych měl po ruce argument pro případ, že by mi chtěl někdo vmést do obličeje, že když nevím, kdy jsem ho jedl a jestli jsem ho vůbec jedl, tak nesnáším Japonce. Opravdu, bezvadný den.

Z práce prchám, a nějak už nevím, kam bych se vrtnul, protože všude, kam mé oko pohlédne, dokážu vymyslet nějakou formu rasismu či xenofobie. Domů se vracím totálně vyčerpaný, sesouvám se na gauč a v ten moment nevím o tom pitomém světě…Použité zdroje:

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/rasismus-v-cesku/romum-se-nel
ibi-kocour-mikes-lada-pry-byl-rasista_165465.html

http://www.lidovky.cz/studenti-londynske-univerzity-nechteji-zna
t-platona-ci-kanta-protoze-jsou-bili-gfu-/zpravy-svet.aspx?c=A17

0110_135600_ln_zahranici_fas
» 20.01.17
» komentářů: 13
» čteno: 523(19)
» posláno: 0


» 20.01.2017 - 11:12
Zanechávám tu všechny tipy, které mi svět dovolí, ještě dokud tvé dílo nebude z úřadu ombudsmana cenzurováno pro špatnou vyváženost slov (použil jsi o několik slov "bílá" více než slov jiných barev, což, jistě uznáš, je naprosto pobuřující a dehonestující práva menšin!) :)
» 20.01.2017 - 11:12
Adramelech
Pobavilo. Lidi z té tzv. politické korektnosti už fakt blbnou. ST
» 20.01.2017 - 11:15
drsnosrstej kokršpaněl: U sta hromů (jde o zvuk, tak to je v pohodě), máš pravdu - je to krutě nevyvážené. Ještě dnes budu muset sám sebe cenzurovat za tuto naprosto nechutnou formu rasismu :-))
» 20.01.2017 - 11:19
1
Adramelech: Rasismus a xenofobie jsou věci, které nesnáším. Je mi z nich, jak se říká, na blití.

Ale cítím se úplně stejně, když se tohle svinstvo začne tahat do oblastí, kde jsou dočista mimo příslovečnou mísu. Nejenže je to totální pitomost, ale ve svém důsledku to nebezpečně degraduje (nebo může degradovat) původní skutečnost.
» 20.01.2017 - 11:22
1
Napsal jsem předlouhej koment. A potom jsem jej smazal, protože neříkal nic nového. Ono to totiž vypadá, že máme vlastně všichni stejný názor. Ti, co řvou rasistická hesla jsou úplně stejní jako ti, kdo proti nim protestují. Jsem rád, že mi to konečně došlo. Cílem je jediné. Vládnout. Vládnout říším by chtěli. Dobráci. Přitom nejsou schopni ovládat ani sami sebe.
Je jen jedna cesta. Celý blábol o jedné veliké Evropě namíchané ze všech ras světa je scifi, která by neprošla ani Lemovi. A to do té doby, dokud nebudou jasná pravidla. Ta však nemohou platit pro všecny lidi v Evropě. Jsme strašně rozdílní. Švéd není Turek ani Rumun. Ten rozdíl je vidět na první pohled. Spolupráce a přátelství evropských států je ok. Ale nelze budovat říši. Ty časy jsou dávno pryč. Každý stát má svou ústavu. Své zákony. Stačí jen, aby se jimi řídil. Důsledně a bez ohledu na barvu pleti, náboženství, či jiné odlišnosti. Ale na to by vláda musela mít koule. A ty prostě nemá. To je celý problém. Asi tak.
Tobě ST
» 20.01.2017 - 11:32
vavaoko: No, oni se lidi nakonec spojí - ale to jim musí hrozit fakticky totální průšvih, a všem. Potom tyhle záležitosti půjdou stranou... do doby, než se ten průšvih podaří vyřešit. Potom zase začnou dohady, kdo to vlastně nejvíc vyřešil, kdo to podělal, kdo to zavinil, jestli to byli černí nebo bílí nebo zelení s anténkami... zatáhnou do toho pro jistotu opět pár bohů, aby to stálo za to, a bude se moci jet nanovo :-/
» 20.01.2017 - 11:38
Paulmatthiole: Mysím, že máš pravdu. Lidi jsou takoví.
Naštěstí modrá barva Libres zatím nikoho neirituje.
Měj se.
» 20.01.2017 - 14:00
Adramelech
Paulmatthiole: Jedním z nejfrekventovanějších slov v nacistickém Německu a později v nacisty ovládané Evropě bylo slovo „rasa“. Nyní slýcháme a čteme jiné, dost podobně znějící zaklínadlo: "rasismus" (potažmo xenofobie). Řekl bych, že konečným cílem takové strategie je v obou případech totéž: genocida. Tehdy to odskákali hlavně Židé, dnes má být obětí původní bílé evropské obyvatelstvo.
» 20.01.2017 - 17:05
černá, bílá,
chytrej , blbej
bohatej, chudej
začíná ubývat
toho mezi tím;
a selskej rozum....
» 20.01.2017 - 17:10
zenge: ... se odebral do věčných lovišť...
» 24.01.2017 - 18:51
1
Teď jsem (pro změnu) pročítal článek o tom, jak sjeli Žáčka za básničku "Maminka"... že prý text není genderově neutrální - a ať se na to kdo chce dívá jak chce, je mi z toho už zle. Trefně to napsal V.Klaus mladší, který sepsal negaci k původní verzi:


Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály
na toho, kdo je malinký.

Aby nás měl kdo pohladit
a povědět nám pohádku.
Proto jsou tady maminky,
aby náš svět byl v pořádku.

A negace:

Aby z nich nebyly maminky,
aby se pěkně mračily
na toho, kdo je malinký.

Aby nás nikdo nehladil
a neříkal nám pohádku.
Proto tu nejsou maminky,
aby náš svět byl v pořádku.

A teď zase moje maličkost... Podle toho, co jsem v té čítance četl, je nad tou básničkou napsáno: ze všech lidí mám nejraději maminku (vsuvka: jasná diskriminace lidí, kteří nesplňují statut matky). Než jsem se narodil, devět měsíců jsem vyrůstal v jejím těle (vsuvka: možná sexismus, možná ohrožování mravní výchovy mládeže, fakt nevím). Možná proto mi tak dobře rozumí (vsuvka - tato věta snad není nic proti ničemu, ale nejsem si tím jist). Když mi někdo ublíží, vezme mě do náručí a je zase dobře (vsuvka - jako fakt nechápu, co s tím má dělat maminka, když kvůli ochraně před nebezpečím tu máme Policii a hlavně ke všemu kompetentní OSPOD). Vím, že maminka udělá všechno, co může, abych byl šťastný, proto se snažím, abych jí udělal radost (vsuvka - jak mám chápat slůvko "všechno"?).

Možná by bylo nejlepší zrušit vůbec mužský, ženský a střední rod a přejít na označení a la Hvězdné války R2D2, a komunikovat ve dvojkové soustavě...
» 01.04.2017 - 12:48
1
drsnosrstej kokršpaněl: Tak do pasti spadli i Karafiátovi Broučci... rasismus v jejich písničce jako vyšitý:

Bílá bílá bílá - text
Nás by tak nejvíce vábilo,
natírat celý svět na bílo.
Motýla i jeho larvu,
milujeme bílou barvu.

Bílá, bílá, bílá, bílá,
komu by se nelíbila.
Bílá vrána, bílá noc,
bílé není nikdy moc.

"Čmeláci vy jste snad šílení,
okamžitě nechte bílení."

Kdo se někam neuchýlí,
za chviličku bude bílý.

Bílá, bílá, bílá, bílá,
komu by se nelíbila.
Bílá vrána, bílá noc,
bílé není nikdy moc.
» 05.04.2017 - 18:24
Paulmatthiole: :) no, a to bývala vždycky má oblíbená... teď si jí nebudu smět na veřejnosti radši ani podupávat :)

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
« jméno
« heslo
» Registrace
» Zapomenuté heslo?
nováčci
Milena S.
narozeniny
Liv [7], Venuše [5], vilipetr [2]


© 2011 - 2019 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Ty nejlepší útržky z každodenního, místy bláznivého, života.