Velký a malý národ

» autor: ttragelaf
1.

Velikost národa zde nepoměřujeme počtem příslušníků, ale dějinnou úlohou, jakou v epoše či napříč epochami sehrávají na tom či onom místě. Tak mínil a psal Jan Patočka.

2.

Holandsko je země malého formátu, leč vysoké – či aspoň dobré – úrovně. Holanďan je jaksi uzavřený a spíše důstojný. Mínil a psal Karel Čapek.

3.

Před pádem dvojčat bylo snadné létat do Holandska. Letadla létala na čas.

Nikde jste nemuseli být hodinu předem, nikdo vám nesundával boty. Pokud jste měli jen peněženku a klíče, proběhli jste minutu před odletem, píply kontaktní čočky, pár piercingů - a rovnou do tuby.

„Zase vy ?! Nedostanete tác !“, povídá afroletuška, mínila tím občerstvení. Nicméně jsem ho dostal.

Bram byl vysoký holandský chlapík s kartáčem černých vlasů nad vyholenými spánky, jako kdysi ruští generálové. Žvýkal žvýkačku, kouřil Marlboro, přivíral oči, děsný flegmatik. Vždycky byl všude 10 minut s předstihem. Nikdy nezapomněl květiny, pokud je měl někdo rád, stejně tak jako drby – pokud o ně dotyčný stál. Na Schipholu mě nacpal do metra, vystoupili jsme na hlavním nádraží v Amsterdamu a odtud mě vezl na ubytovnu. Je jasné, že jsem nemohl mít zavazadlo.

Když vezl, tak šlapal ve stoje na své obdivuhodné plečce, zatímco jsem seděl, držel se ho a neotvíral pusu, abych se nekousl do jazyka.

Bram dělal šatnáře v bordelu na Warmoesstraat, koneckonců jsme se tam potkali - před podnikem, pochopitelně !! Jako řada Holandanů měl doma Kunderu v angličtině a Kafku v němčině. To jsem se malinko styděl, ani jednoho jsem nečetl, ale to bylo uplně jedno. Každému.

Znal jsem pár obratů:: Dank u wel shat (Díky, poklade), Goedenmorgen (Dobré ráno), Wat bent u nieuwsgierig (Nebudtě zvědavý/á). ….. za ty jsem na ubytovně sklidil uznání.

„No co, vždyt´ je to jako němčina“, říkám.

Fííííííííííha! To jste neviděli, jak se probudili i ti, co tvrdě spali za dveřmi.

NIZOZENMŠTINA NENÍ VŮBEC JAKO NĚMČINA !

NIZOZEMŠTINA JE JAKO ANGLČTINA !!

Vlastně – ano – když se tak zamyslím – je spíš jako – angličtina….

Druhý den, po Bramově šichtě, šli jsme tak mezi grachty. Povídali, kouřili, drbali. Když tu nás minula skupinka německých turistů: „Kde že je, prosím, muzeum – Dům Anne Frankové ?“

„Dojdete k první křižovatce a doprava rovně směr ke kanálu – naproti červenému hausbotu….“

„Aa, děkujeme.“

To, ovšem, ještě Bram dodal: „Ona už tam ale nebydlí !“

Nebylo kam utéct, skrýt se, za koho se schovat – TAK mě polil pot a červeń.

„No. A ne?“, řekl Bram žvýkaje a zapálil si další.

…….

Doba globální už není ta Patočkova ani Čapkova. Na letišti budťe dvě hodiny před a svléknou vám boty. Kdo má v propojeném světě velkou a kdo malou roli? Poměřme velikost národa tím největším člověkem z něho, kterého jsme v životě potkali…..byl všude 10 minut s předstihem, nezapomněl květiny, šlapal zatímco jsem seděl…. No. A ne?
Tipů: 10
» 09.10.16
» komentářů: 12
» čteno: 357(16)
» posláno: 0


» 09.10.2016 - 10:20
Vtipné poSTřehy...jednou u slova Holanďan chybí háček:-)
» 09.10.2016 - 10:39
Líbí se mi vtipné situace i úvahy, krásně lidský

ST
» 09.10.2016 - 11:08
Bezva počtení... ;-)
ST
» 09.10.2016 - 11:35
Moc fajn. ST
» 09.10.2016 - 11:39
Kajuta: Lilith: Tara:
Díky za čtení. .. všechno je odraz a ozvěna jiných lidí - problém je v me mobilní klávesnici, tudíž, Capkuv Holanďan nedostal háček, a ted, jak vidim, ani Capek sám. ...
» 09.10.2016 - 15:01
detektor
Velmi jsem si početl.....ST
» 09.10.2016 - 21:32
DoST dobrý, to se čte samo...
» 10.10.2016 - 09:27
vavaoko: pa100r: detektor: Zdar a díky za čtení
» 03.11.2016 - 18:46
ttragelaf: Po jistém váhání se tu ještě jednou vracím. Úvaha se mi líbila. Holanďané jsou sebevědomý národ, nic proti tomu. Ale ta odpověď německým turistům..., nehledě na to, že byla slušná, měla možná v sobě i docela velkou dávku černého humoru, já bych asi takhle odpovědět nedokázal. Jestli tě to zajímá, zeptej se mě, proč. V opačném případě nemá cenu příjemné čtení kalit vzpomínkami na období 2. SV.
» 06.11.2016 - 03:57
bameka: ta slova, že Anne Franková už nebydlí ve svém domě, určená německým turistům a pronesená Holanďanem stejné generace jako já - svědčí o rozdílnosti pocitů mých a jeho -- Holanďané DODNES nezapomenou Němcům, co jim provedli ...
proto je nizozemština podle Holanďanů podobná angličtině, protože se srdcem cítí blíže Britům než Němcům, navzdory germánskému jazyklu jak vyšitému - je to tak: Holanďané potřebují delší čas na zotavenou, než Češi... díky za úvahy a postřehy
» 06.11.2016 - 06:40
ttragelaf: Máš pravdu, rozdíl v pohledu na věc asi není ani tak mezi náma dvěma jako spíš mezi mnou a tím Holanďanem. On má své argumenty a já zase ty svoje. Ale uvádět je v rámci těchto komentů nakonec nebudu, protože obsahově ke tvé úvaze nepatří. Tím bych to uzavřel. Měj fajn neděli.
» 27.09.2017 - 23:17
Dobré počteníčko...

Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
Předchozí: Pád v docích | Následující: Kongregace Šedých sester

© 2011 - 2019 libres.cz | Webdesign & Programming || PREMIUM účet za povídku
Ceske-casino-online.cz

Online hry zdarma.

Ostružina

Zábavný blog plný fotek nejen o bydlení, dekoracích, zahradě.

Patos

Ty nejlepší útržky z každodenního, místy bláznivého, života.